קורונה בישראל

פרופ' רוני גמזו מונה לפרויקטור לטיפול באירוע הקורונה בבתי אבות

על רקע מחדל הבדיקות בדיור המוגן ובמוסדות הגריאטריים ושיעור גבוה של נפטרים מקורונה במוסדות לקשישים, מינה משרד הבריאות את מנכ"ל "איכילוב" לטפל באוכלוסיה זו

פרופ' רוני גמזו, פרויקטור הקורונה. "במקום סגר, התערבות מהירה ומיידית בערים עם תחלואה גבוהה". צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע אמש (מוצ"ש) על מינויו של מנכ”ל המרכז הרפואי תל אביב-איכילוב, פרופ’ רוני גמזו, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, ל"פרויקטור מיוחד שיוביל את הטיפול באירועי הקורונה בבתי האבות והדיור המוגן".

ההודעה באה על רקע ביקורת קשה שנמתחה בימים האחרונים על משרד הבריאות ועל גורמי נוספים במה שהסתמן כאחד המחדלים הגדולים ביותר בכל הנוגע לטיפול במשבר הקורונה. עד כה כשליש מהחולי הקורונה הקשים שנפטרו, עקב מחלת הריאות החמורה שהתפתחה אצלם, הם דיירי בתי אבות ודיור מוגן בישראל.

מנהלי בתי האבות חזרו וטענו כי מספר הבדיקות לדיגום קורונה שנעשה במוסדות אלו לא מספיק. הם דורשים שכלל הדיירים וגם כל אנשי הצוות בכל מוסד ייבדקו ובאופן שיטתי ולא חד פעמי וכן שהבדיקות ייעשו לא רק במוסדות שבהם נתגלה לפחות חולה אחד, כפי שנקבע בהנחיות קודמות של משרד הבריאות.

בשלב זה, שום גוף רשמי איננו מוסר נתונים על המצב בבתי האבות ובדיור מוגן ועיקר המידע מגיע לתקשורת מקרובי משפחות הדיירים.

מחר אמור בג"ץ בהרכב של שלושה שופטים לדון בעתירה שהגיש איגוד בתי האבות (א.ב.א) ובה דרישה להורות על ביצוע הבדיקות וכן תביעה לפיצוי המוסדות על הוצאותיהם בהתמודדות עם המגיפה, לרבות הוצאות על שעות עבודה נוספות של העובדים, כוננויות, אמצעי מיגון, חיטוי והסעות.

עד כה נתגלו חולים ב-25 מוסדות לקשישים. כ-45 אלף איש מתגוררים ב-300 מוסדות סיעוד ודיוור מוגן וכ-15 אלף נוספים ב"מקבצי דיור" לאוכלוסיות חלשות שנמצאים באחריות משרד העבודה והרווחה. רוב המוסדות הללו הם בניהול פרטי. באחריות משרד הבריאות נמצאים מוסדות סיעודיים כיחידות נפרדות או כמחלקות בבתי אבות ודיור מוגן. 92% מהמטפלים הן נשים לאחר גיל פרישה המשתכרות שכר מינימום.

אמש נודע כי רשות האוכלוסין וההגירה, בהחלטה משותפת עם המל"ל, אישרה באופן חריג לבתי אבות להעסיק עובדים זרים ללא היתר עבודה או שהייה בארץ וזאת לאור מצוקת כוח אדם חריפה שקיימת במוסדות אלו. עד כה גויסו כך כ-1,500 עובדים זרים כדי לשמש כוח עזר. הם יעברו, כך הבטיח א.ב.א, הכשרה מזורזת בת 60-20 שעות. עוד לפני  משבר הקורונה היה חסר בכוח אדם בתחום הזה שנאמד בכ-6,000 עובדים. ישראלים לא הסכימו עד כה לעבוד במקומות אלה למרות האבטלה הקשה.

השר ליצמן אמר: "מתוך הבנה לאורך כל הדרך כי לאוכלוסיית הקשישים יש לתת את הדעת בצורה ממוקדת וברורה, החלטנו לתגבר עוד יותר את הטיפול בקשישים באמצעות פרויקטור ייעודי למשימה זו. לפרופ’ גמזו ניסיון רב ויכולות ביצוע מעולות ואני בטוח שיידע להוביל את הטיפול באוכלוסיה זו בצורה הטובה ביותר, יחד עם הנהלת המשרד, כחלק משיתוף הפעולה הקיים באופן רציף".

משה בר סימן טוב, מנכ”ל המשרד, הוסיף: "על מנת להבטיח התמודדות מיטבית עם משבר הקורונה ביקשנו מפרופ׳ גמזו לקחת על עצמו את המשימה ולהבטיח כי הטיפול בקשישים מתבצע באופן מיטבי".

פרופ׳  גמזו מסר: ״האתגר המיידי בטיפול בנגיף הקורונה הוא שמירה על ההורים של כולנו, בוני הארץ, בבתי האבות בישראל. לאחר שב'איכילוב' הגענו למוכנות גבוהה ומנהלים את שגרת הקורונה בהצלחה רבה, קיבלתי על עצמי להוביל את המשימה הלאומית החשובה במסגרת שיתוף פעולה בין-משרדי. אני מכיר היטב את האתגרים והקשיים האובייקטיביים שיש באירוע ומאמין בצוותים הגריאטריים של המשרד שיחד נוכל לטפל באירוע ולהביא לתוצאות מיידיות ולהצלת חיים״.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  פרופ' רוני גמזו,  משרד הבריאות,  יעקב ליצמן,  קורונה,  בתי אבות,  מוסדות סיעודיים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
13.04.2020, 13:59

החלטה מוזרה.
יש לו כעת תפקיד חשוב מאד בניהול איכילוב עם לא מעט בעיות.
אז מדוע להטיל עליו תפקיד נוסף??
ומדוע הוא מוכן לקבלו??
חסרים אנשים או רופאים אחרים שכרגע פחות פעילים ועסוקים??
יש כידוע מאות גימלאים פנויים.
חבל.
כמו בהרבה דברים אין יד מכוונת ומנהלת בצורה טובה. ושוב חבל.

אנונימי/ת
13.04.2020, 23:04

יש אחראית על הגריאטריה במשרד הבריאות. מחדליה של מחלקה זו והעומדת בראשה זועקים לשמיים. אנחנו עדיין משלמים לה משכורת?

חג שמח
כמי שיצא בתחילת פרשת הקורונה וטען שהמוכנות משרד הבריאות בנושא הקורונה הייתה תקינה, הוא נבחר עכשיו ,קרוב לוודאי, כדי להגן על משרד הבריאות שהתרשל והאשמים הראשיים, שר הבריאות מר נתניהו, סגן שר הבריאות ליצמן שממתין למשיח כדי להציל, ומנכ"ל משרד הבריאות סימן טוב שטעה והטעה לכול משך המחלה את מקבלי ההחלטות במדינה. יש רק לקוות שיצליח להציל את הזקנים שנשארו.