קורונה בישראל

פרופ' גרוטו נגד מנכ"ל "הדסה": "רוטשטיין נלחם נגד המדינה על אותם משאבים"

נמשכת ההתכתשות בין המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לבין מנהל "הדסה" על רקע מתווה הבדיקות לאימות נגיף הקורונה והנתונים בשטח

פרופ' גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. "הלחצים הפוליטיים מאפילים על השיקולים המקצועיים". צילום: נועם ריבקין

נמשכת ההתכתשות בין המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו לבין מנהל המרכז הרפואי "הדסה" בירושלים, פרופ' זאב רוטשטיין.

אמש (ה') בדיווח של יואב אבן בערוץ 12 נמסר כי  פרופ' גרוטו, "מתח ביקורת חריפה על מנכ"ל 'הדסה' וטען שבבית החולים מאפשרים בדיקת קורונה לאנשים בריאים על חשבון חולים וביניהם גם קשישים". לטענתו, בית החולים מבצע בדיקות עבור מפעלים שבהם עובדים צעירים ובריאים וללא קריטריון המצדיק זאת. זה בא על חשבון חולים. "אם ל'הדסה' יש קיבולת לבצע עוד בדיקות - אז שייתנו אותה לחולים לפי רמת סיכון ולא לפי גודל הכיס. לא ייתכן שעובדים בריאים יקבלו קדימות על פני קשישים וחולים".

פרופ' זאב רוטשטיין. "לצאת מהמשבר תוך הפעלת המשק על פי נתונים שנאספו ולא על סמך ניחושים". צילום: פלאש 90

עוד אמר פרופ' גרוטו על פי אותו דיווח: "לא ברור לי איך פרופ' רוטשטיין בכלל משיג את הבדיקות האלו. אנחנו מנהלים את כל הרכש באופן מרכזי. רוטשטיין נלחם נגד המדינה על אותם משאבים. לדעתי, מדובר בפעילות הגובלת בבגידה במולדת, אין לי דרך אחרת לתאר את זה". לפי הדיווח התבטא כך פרופ' גרוטו בשיחות סגורות עם אנשי צוות משרדו.

לפני חמישה ימים בדיון בוועדת הקורונה בכנסת, התעמתו פרופ' גרוטו ופרופ' רוטשטיין ובהקלטות מאותו דיון סוער גם נשמע פרופ' גרוטו סונט בפרופ' רוטשטיין, "אל תבלבל את המוח", בתגובה לנתונים שזה הציג והיו שונים מאלה שהוצגו על ידי משרד הבריאות.

מנכ"ל "הדסה" אמר באותו דיון: "אומר משרד הבריאות שאין מה לבדוק את הצוות הרפואי. הוא טועה טעות חמורה. את החולה צריך לבודד ולמנוע ממנו להדביק אחרים. לגבי בתי האבות, ההמלצה שלי היתה לבדוק את כל הצוות הסיעודי והרפואי. לגבי הטענה שבדיקת ה-PCR לא יעילה, כיוון שאם היום הנבדק נמצא ללא מחלה אולם מחר הוא יחלה - זו גם כן הטעיה".

פרופ' גרוטו פנה לחברי הוועדה ואמר להם: "אני מציע שתחליטו אם אתם רוצים אותי או רוצים את רוטשטיין שאפילו אין לו התמחות בבריאות הציבור". מנכ"ל "הדסה" השיב: "איתמר חושב שהוא מבין הכל, מקווה שייתן לי טיפה הערכה".

תגובת "הדסה": "פרופ' גרוטו תוקף את 'הדסה 'ואת מנהלה בשל החלטות נכונות ומוצדקות שקיבלו ושימשו לאורך כל המלחמה בקורונה כחלוץ לפני המחנה, תוך שהם מראים את הדרך הנכונה למשרד הביטחון שאף שינה החלטותיו לפי המתווה שהתווה פרופ' רוטשטיין.

"בעת הזאת, כשצוותינו במלחמה של ממש להצלת חיים ועם ישראל בסגר וספון בביתו, כאשר למעלה מ-1.5 מיליון אזרחים איבדו את מקום עבודתם והם מיואשים בביתם, לא 'הדסה' ולא פרופ' רוטשטיין יצאו למלחמה או בניגוח נגד יועצי הנהגת המדינה, אלא ימשיכו להתוות את הדרך הנכונה כדי לשמור על האוכלוסיה, לשמור על קשישי המדינה בביצוע סיקורים וניקוי הצוות המטפל בהם - וימשיכו להוכיח כיצד צריכה המדינה לצאת מהמשבר תוך הפעלת המשק על פי נתונים שנאספו ולא על סמך ניחושים, ולשמור שהמדינה לא תתרסק כלכלית.

"'הדסה' הוכיחה עצמה גם בעת הזאת כגוף רציני, אחראי הפועל על פי שכל ישר. כל טענות הסרק של פרופ' גרוטו דינן להתברר בפורומים המתאימים 'בחמש אחרי המלחמה'".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  פרופ' זאב רוטשטיין,  פרופ' איתמר גרוטו,  בית החולים הדסה,  משרד הבריאות,  קורונה,  בדיקת קורונה
תגובות