קורונה בישראל

פרופ' גליה רהב מ"שיבא" תשיא משואה בערב יום העצמאות ה-72 לכבוד הרופאים

פרופ' רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ב"שיבא", בתו של אבי רפואת הריאות בישראל ומי שהובילה את הקמת יחידת הקורונה בבית החולים, נבחרה להשיא משואה בערב יום העצמאות

פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ב"שיבא". "אף אחד לא הכין אותנו לאתגר הגדול ביותר שידענו". צילום: דוברות בית החולים

פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שהובילה את הקמת המחלקה הייעודית לקורונה בבית החולים, התבשרה אתמול (ג') כי נבחרה להשיא משואה בערב יום העצמאות ה-72, שיחול ביום ג', 28 באפריל.

פרופ' רהב, בת 66, היא בתו של אבי רפואת הריאות בישראל, פרופ' יוסף רקובר ז"ל (נפטר ב-1986) שניהל את מחלקת הריאות ב"הדסה" ולימד בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים.

במלחמת העולם השנייה היה רקובר רופא של הפרטיזנים ביערות בפולין. הוא למד רפואה בצרפת, התמחה במחלת השחפת. היה נשוי לרופאה והיה אב לבן חמש כאשר הסתתר מפני הנאצים. כשיצא לחפש למשפחתו מקום מסתור חדש, הגיעה יחידת חיילים גרמנית עד פתח מקום המסתור שבו היו אשתו וילדו. היא הזריקה לבנה ולעצמה מורפיום שנשמר לשעת חירום וכאשר רקובר חזר, מצא אותם ללא רוח חיים.

את שארית החומר הזריק רקובר לעצמו אבל רק איבד את ההכרה. משום שנחשב למת פונה לקבר אחים אזורי. פרטיזנים מצאו אותו על ערימת גופות, ביצעו בו הנשמה וכך החזירו אותו לחיים. ביערות פגש את מי שתהיה אשתו השנייה, אמה של גליה. הם עלו לארץ ב-1947.

פרופ' גליה רהב נולדה וגדלה בירושלים ולמדה ביולוגיה בתיכון ליד"ה (ליד האוניברסיטה). אחרי שירות בצה"ל למדה רפואה, עשתה סטאז' ב"הדסה", עסקה במחקר על הביולוגיה המולקולרית של שחפת ובהמשך התמחתה במחלות זיהומיות ונושאים שמשיקים לתחום זה כמו השתלות, כירורגיה, נוירוכירורגיה, זיהומים בבתי החולים ואיידס.

פרופ' רהב הקימה ב"הדסה" מרפאת איידס ועברה ל"שיבא" ביוזמתו של מנהל המרכז הרפואי דאז, פרופ' זאב רוטשטיין, כיום מנהל "הדסה", שסייע לה בהקמת מעבדת מחקר. עתה, לצד הפעילויות הנדרשות במשמרות לטיפול בחולים, היא מובילה מחקר קליני למציאת תרופה חדשה למחלת הקורונה.

גם בתה רופאה, מתמחה בגינקולוגיה ב"מאיר", בנה סטודנט לרפואה ועתה מתנדב במד"א. אחותה, פרופ' נחמה אורי, ניהלה את יחידת הא.א.ג והסינוסים ב"כרמל".

אתמול התבשרה על בחירתה לשאת את המשואה ביום העצמאות מפי שרת התרבות והספורט מירי רגב, בנוכחות בכירי הנהלת "שיבא".

בראיון עימה השבוע ב"גלובס", בטרם נודע על בחירתה למדליקת המשואה כנציגת הרופאים והרופאות, שהם חוד החנית במאבק בקורונה, אמרה פרופ' רהב : "אף אחד לא הכין אותנו לאתגר הגדול ביותר שידענו". כמו כן הציגה את הדילמה המוסרית-אתית ומקצועית שמטרידה מאוד את כלל הרופאים עתה:  "הבעיה שלנו תהיה להחליט את מי להנשים ואת מי לא".

נושאים קשורים:  פרופ' גליה רהב,  משואת יום העצמאות,  נגיף הקורונה,  שיבא,  פרופ' יוסף רקובר,  חדשות,  מירי רגב,  קורונה
תגובות
08.04.2020, 11:49

ברכותיי לפרופ. רהב שלא מוכרת לי אישית . את אביה ז"ל פרופ. רקובר אני זוכר לטובה כמורה אהוב בעל חוש הומור וביטויים עסיסים. כמו הגדרת בקע סרעפתי עם חדירת המעי לבית החזה כ"דרעקותורקס" ו"אז מוועיס נישט ווס צו טון גיט מן קורטיזון" על קורות חייו בשואה כמובן שלא ידענו כלום. יהי זיכרו ברוך.

אנונימי/ת
09.04.2020, 11:48

קולגה במחזור שלך העיר שאת המשפט המפורסם באידיש השמיע פרופ' רחמילביץ . אז אולי כאן מקום לדיון בנושא הזה?

ברכות!