קורונה עולמי

ה-ACS פרסם הנחיות על דחיית הליכים כירורגיים במגיפת הקורונה

איגוד הכירורגים האמריקאים ממליץ על שימוש במדד ההישנות של בדיקת אונקוטייפ שד ככלי להכוונת טיפול טרום ניתוחי בחולות סרטן שד

ביופסיה, מיקרוסקופ אלקטרוני (צילום: אילוסטרציה)
ביופסיה, מיקרוסקופ אלקטרונים (צילום: אילוסטרציה)

המלצה לשקול טיפולים חלופיים שמתאימים קלינית עבור נשאיות קורונה מאובחנות עם שלבים שונים בסרטן שד נכללת בהנחיות חדשות שפרסם ה-ACS, איגוד הכירורגים האמריקאי (American College of Surgeons).

בהנחיות הוצגו למנתחים דרגות הקדימויות בהקשר לאופן קבלת ההחלטות הכירורגיות בעת הזאת, לצורך צמצום הליכים כירורגיים אלקטיביים לצד שמירה על משאבים רפואיים שהם עתה הכרחיים וכן לשמירה על בטיחות המטופלים במהלך מגיפת ה-COVID-19.

במסמך מודגש כי נשים רבות המאובחנות עם סרטן שד המבטא ביתר קולטנים להורמונים (ER+) אינן מקבלות תועלת משמעותית מכימותרפיה. בקבוצת נשים זו נכללות המאובחנות עם סרטן שד בשלב 1 ו-2, במיוחד אלו עם גידולים בדרגת התמיינות נמוכה-בינונית (Grade I, II), סרטן שד מסוג לובולרי ומטופלות עם תוצאת מדד הישנות נמוך בבדיקת אונקוטייפ שד RS 0-25 (כ-80% מקבוצת המטופלות הזאת) או חתימות של Luminal A. אצל נשים אלו, ראיות ברמה גבוהה תומכות ביעילות ובטיחות של טיפול אנדוקריני טרום ניתוחי של שישה עד 12 חודשים, מה שיכול לאפשר את דחיית ההליך הכירורגי.

בדיקת אונקוטייפ שד (Oncotype DX - Breast Recurrence Score) היא בדיקה גנומית הבודקת את רמת הביטוי של 21 גנים ברקמת הגידול ומספקת תוצאת מדד הישנות (RS) בערך מספרי שבין 0 ל-100. מדד ההישנות מנבא את רמת הסיכון העתידי לחזרת המחלה לצד מידת התועלת שבתוספת טיפול כימותרפי כטיפול משלים. את הבדיקה ניתן לבצע גם על כמות קטנה של רקמת גידול הנלקחת במהלך ביופסיה טרום ניתוחית.

כ-14% מהבדיקות מתבצעות על דגימות ביופסיה טרום ניתוח ושיעור הצלחתן הוא מעל ל-98% (Exact Sciences, data on file; Anderson et al. SABCS 2009).

מחקרים רבים הראו כי בדיקת אונקוטייפ שד מנבאת את התגובה לטיפול במתווה טרום ניתוחי (נאו-אדג'ובנטי) ומספקת מידע שימושי להנחיית ההחלטות לגבי טיפול סיסטמי. בדיקת אונקוטייפ שד המבוצעת על ביופסיה טרום ניתוחית עשויה לעזור בהחלטה לעניין מתן טיפול ניאו-אדג'ובנטי הורמונלי או כימי.

בדומה לממצאים העולים ממחקרים במתווה של טיפול משלים (אדג'ובנטי), קיימת קורלציה גבוהה בין תוצאות מדד ההישנות (RS) לבין התועלת ממתן טיפול הורמונלי או כימותרפי במתווה טרום ניתוחי. מדד הישנות נמוך (RS נמוך) כרוך בתגובה קלינית משמעותית יותר לטיפול הורמונלי נאו-אדג'ובנטי. מדד הישנות גבוה כרוך בתגובה קלינית ופתולוגית משמעותית יותר באמצעות טיפול כימותרפי נאו-אדג'ובנטי.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  כירורוגיה,  ניתוחים,  הנחיות,  קורונה,  מגיפה,  חדשות,  סרטן שד