קורונה עולמי

חוקרים בהולנד: ניתן לזהות את נגיף הקורונה במי ביוב עירוניים

החוקרים איתרו חומר גנטי של הנגיף במי ביוב במפעל לטיהור שפכים בסמוך לאמסטרדם: מעקב אחרי מי הביוב עשוי להתריע מראש על התפרצות נוספת של הנגיף במקומות שבהם שכיחותו ירדה

תעלת מי ביוב עירונית. אילוסטרציה

סימנים מקדימים להימצאות נגיף הקורונה בקהילות - ועוד לפני שאובחן אדם אחד שנושא את הנגיף – ניתן למצוא במי ביוב עירוני. כך טוענים חוקרים בהולנד.

המחקר בנושא הזה בוצע במכון KWR לחקר המים בעיר נייוויחן (Nieuwegein). בהודעה שפרסם צוות המכון נמסר: "ניתן למצוא עקבות נגיף קורונה בצואה של אדם נגוע. יש סבירות נמוכה שמי ביוב יהוו דרך להדבקה משמעותית. עם זאת, ככל שהנגיף ימשיך להיות מופץ יותר בקהילות שונות, כך גם תעלה נוכחותו של הנגיף במערכות הביוב העירונית".

החוקרים בהולנד איתרו ב-5 במארס חומר גנטי של הנגיף במי ביוב במפעל לטיהור שפכים בעיר אמרספוט, כ-50 ק"מ מדרום מזרח לאמסטרדם. "חשוב לאסוף מידע על הנגיף במי הביוב כדי להבין אם יש סיכון לעובדי מפעל טיהור מי השופכין וגם כדי לקבוע אם ניתן להשתמש במעקב זה כדי לפקח על תפוצת נגיף הקורונה בקהילות", טוענים החוקרים. "זה יכול להוות מעקב משלים למעקב הקליני הנוכחי המוגבל לחולי קורונה הסובלים מהתסמינים החמורים ביותר".

לדבריהם, מעקב אחרי מי הביוב עשוי לסייע בהתרעה מראש על התפרצות נוספת של הנגיף במקומות שבהם שכיחותו ירדה וייתכן שזו תהיה שיטה לאיתור מוקדם לקראת אפשרות של גל שני בהתפרצות, שלקראתו נערכות מערכות בריאות במדינות מזרח אסיה. מעקב כזה יאפשר הכנה לתגובה נכונה לתרחישי התפרצות נוספת של התחלואה.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  ביוב,  שפכים,  הולנד,  קורונה,  מגיפה,  חדשות
תגובות