מחקרים - נגיף הקורונה

לא רק חום ושיעול: תסמינים גם במערכת העיכול אצל חולי קורונה

החוקרים בדקו את ביטויי מערכת העיכול בחולי קורונה ומצאו כי הקאות, כאבי בטן ובעיקר שלשול יכולים להוות גם הם תסמינים למחלה

חולה קורונה מאושפז בבית חולים בקוריאה. צילום: שאטרסטוק

מחקר חדש שפורסם השבוע ב-The American Journal of Gastroenterology טוען שיש תת קבוצה בקרב חולי קורונה במצב קל שתסמינים גסטרואנטרולוגיים ובמיוחד שלשול יכולים להיות בהם סימן ראשון להופעת המחלה.

המחקר התמקד בחולים הקלים שתסמינים נשימתיים הופיעו אצלם יותר מאוחר במהלך תקופה המחלה או שלא הופיעו כלל. חשיבות ממצאי המחקר היא בכך שאלה מהחולים שאינם מציגים תסמינים קלאסיים של קורונה – שיעול, חום גבוה וקוצר נשימה – עלולים שלא להיות מאובחנים ולהפיץ את המחלה.

יש לציין, הדגישו מחברי דו"ח המחקר, שבעיות במערכת העיכול שכיחות ואין בהכרח משמעותן שלאותו אדם יש קורונה, אבל על הרופאים להכיר בכך ולקחת בשיקוליו גם את נושא התסמינים במערכת העיכול.

דו"ח המחקר בן 23 עמודים שפורסם השבוע הוא שני באותו נושא ובאותו כתב עת רפואי. הקודם פורסם ב-18 במארס אבל הוא התמקד ב-200 חולי קורונה משלושה בתי חולים בעיר ווהאן בסין. כ-50% מהם דיווחו לפחות על תסמין אחד במערכת העיכול ו-18% על שלשול, הקאות וכאבי בטן. אלא שהמחקר הזה התמקד בחולים במצב הקשה בעוד שהדיווח החדש עוסק בניתוח הנתונים לגבי 206 חולים בית החולים האוניברסיטאי של ווהאן שמצב מחלת הקורונה אצלם הוגדרה באבחנה כמצב קל.

28% מהם – 48 חולים – הגיעו לבית החולים בגלל תסמינים במערכת העיכול וכלל לא ידעו שנדבקו בנגיף SARS-CoV2.י89 מהם – 43% – הציגו תסמינים נשימתיים בלבד ו-69 (33%) היו עם תסמינים נשימתיים וגם תסמינים במערכת העיכול.

בקרב אלה שהיו עם תסמיני גסטרו, 117 חולים, 67 – 38% – היו עם שלשול. מהם 13 – 20% – שלשול כתסמין ראשון. השלשול נמשך בין יום אחד ל-14 ימים ובממוצע חמישה ימים. כשליש לא חוו חום גבוה בכלל.

עוד ציינו מחברי הדו"ח כי אלה שסבלו מתסמינים במערכת העיכול נטו לפנות לקבלת טיפול רפואי מאוחר יותר מאלה שהציגו תסמינים נשימתיים – בממוצע 16 יום מתחילת הופעת התסמינים לעומת 11 ימים בקרב אלה עם תסמינים נשימתיים.

אצל אלה שהציגו תסמינים במערכת העיכול נדרש יותר זמן לסלק את הנגיף מגופם – כלומר להציג תוצאה שלילית לבדיקה רציפה. אצלם זה לקח 41 יום בממוצע בעוד שבקרב אלה עם תסמינים נשימתיים נדרשו 33 ימים.

כמו כן, אצל אלה עם תסמינים במערכת העיכול הייתה נטייה גדולה יותר לכך שהנגיף נמצא אצלם גם בדגימת צואה (73%) בהשוואה ל-14% בקרב אלה עם תסמינים נשימתיים.

עם זאת הדגישו מחברי הדו"ח כי ממצאיהם מתייחסים לקבוצה קטנה יחסית של חולים וכן שעדיין אין אפשרות לקבוע באורח חד משמעי שהנגיף גורם לזיהום בצנרת מערכת העיכול.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  תסמינים,  מערכת העיכול,  מחקר,  מגיפה,  שלשול,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
02.04.2020, 13:10

אזעקת קורולציה...