קורונה בישראל

ניתוח נתוני החולים הקשים בישראל: מוקדם עדיין להיות אופטימיים

על אף מגמת ירידה בשיעור החולים הבינוניים והקשים מקרב סך החולים בישראל, מספרם האבסולוטי נמצא בעלייה מתמדת

משה בר סימן טוב. צילום: פלאש 90

ניתוח נתונים נוסף המתפרסם הבוקר (ד') ב"כלכליסט" טוען שמוקדם עדיין להצביע על סימנים לאופטימיות בתחלואה ובעיקר בכל הנוגע לתמותה מהמחלה בישראל. אמנם מאז 15 במארס נראית מגמת ירידה בשיעור החולים הבינוניים והקשים מקרב סך החולים, אלא שבמקביל מספרם האבסולוטי של החולים הקשים והבינוניים נמצא במגמת עלייה. ב-11 במארס היו שישה חולים בלבד ושלשום הגיע כבר מספרם ל-178.

בדיווח צוטט מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, שאמר אתמול כי שיעור התמותה מתוך סך המקרים המאומתים נמצא במגמת עלייה מתמדת אך כרגע עומד על 0.37% בלבד. דיווחים שונים מהעולם מדברים על שיעור תמותה בין 0.16% ל-10% ולפי ה-WHO הממוצע הוא 3.4%.

נכון לאתמול היו בישראל 69 מונשמים – כ-83% מכלל החולים הקשים. מה שמדאיג את בכירי מערכת הבריאות היא העובדה שכרגע מספר מכונות ההנשמה בארץ הוא 2,173 (לפי נתון אחד, יש נתונים שמצביעים על כמה מאות נוספות) ורק 1,437 פנויות. אם מספר החולים שיזדקקו להנשמה יעלה, יהיה צורך למצוא לכך פתרון עד כדי קבלת החלטה מי להנשים ומי לא עקב מצבו של המטופל ולכך עלולה להיות תוצאה ישירה על העלייה בתמותה, לפי אותו ניתוח נתונים.

מאז 23 במארס עלה שיעור התמותה מתוך סך החולים הקשים מ-3.25% ל-9%, אם כי ביומיים האחרונים ירד שיעורם מעט ל-17.3% - נתון נוסף שמלחיץ את בכירי מערכת הבריאות.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  תחלואה ותמותה,  קורונה,  מכונות הנשמה,  חדשות,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
02.04.2020, 10:24

ברור לכולם שיש יותר חולים מהמדווח. יש אוכלוסיות שלא נבדקות. יש אנשים שנבדקו והבדיקות שלהם נעלמו מהמערכת. יש נפטרים שמקבלים כותרת של תמותה מסרטן כשלמעשה מתו מתסביכי קורונה אבל לא נבדקו "לקורונה" כי היה ברור במחלקה הפנימית העמוסה שהם חולי סרטן סופני - אז למה לבדוק.