קורונה בישראל

רופאי בריאות הציבור דורשים פיקוח פרלמנטרי על ההיערכות לקורונה בישראל

בכירי רופאי בריאות הציבור פנו לנשיא המדינה בדרישה להיות מעורבים בדיוני ועדת הקורונה לכשתקום בכנסת: "נעשו טעויות בחוסר היערכות לבדיקות חרף ההתרעות שלנו ובאופן הטמעת כלים דיגיטליים לצורך חקירות אפידמיולוגיות"

מתנדבי מד"א ושוטרים במתחם הדרייב-אין בתל אביב לבדיקות קורונה. צילום: פלאש 90

לקראת התכנסותה של הכנסת היום (ב') להחלטה על הרכב "הוועדה המסדרת" והקמתן של ועדות הכנסת החיוניות, ביניהן ועדה מיוחדת שתעסוק בנושא משבר הקורונה, פנו אמש (א') יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של הר"י, פרופ' חגי לוין, ויו"ר פורום בריאות הציבור, פרופ' נדב דוידוביץ' במכתב דחוף לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ובו הדגישו את הצורך המיידי בהטלת פיקוח פרלמנטרי על ההיערכות להתפרצות הקורונה בישראל.

במכתב, שהעתקים ממנו נשלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר הר"י פרופ' ציון חגי, צוין כי "פיקוח פרלמנטרי יסייע למקבלי ההחלטות לשמור על אמון הציבור, להימנע מיצירת פאניקה ציבורית מיותרת ומסוכנת ולהבטיח כי מבוצעות הפעולות הנדרשות להיערכות בכלל משרדי הממשלה. ההיערכות חייבת להיות שקולה ואחראית ולא קיצונית. במקביל להגנה על בריאות הציבור, יש לשמור על שגרת החיים ועל היציבות הכלכלית".

בכירי איגוד בריאות הציבור טוענים כי "בצד פעולות רבות נכונות ובזמן, נעשו טעויות כדוגמת חוסר היערכות מספקת לנושא הבדיקות חרף ההתרעות שלנו. מצב זה ממחיש את הצורך השוטף בפיקוח פרלמנטרי ובהתייחסות מקצועית בלתי תלויה של מומחים בבריאות הציבור".

כמו כן הדגישו פרופ' לוין ופרופ' דוידוביץ' בפנייתם כי "לקראת פרסומו הצפוי היום (ב') של דו"ח מבקר המדינה על ההתמודדות עם תחלואה זיהומית, חיוני שיתקיים דיון ובהקדם על הפקת הלקחים ממנו לצורך הגנה על בריאות הציבור בעת משבר הקורונה ובעת שגרה, בהמשך".

בכירי רופאי בריאות הציבור תובעים להיות נוכחים בדיונים הללו ובמיוחד במצב חירום כאשר נדרש פיקוח פרלמנטרי על הממשלה ודיון ציבורי בשיתוף אנשי מקצוע בלתי תלויים. כן תובע איגוד רופאי בריאות הציבור להיות מעורב כגורם מקצועי-מייעץ בדיונים שיעסקו בשימוש בכלים דיגיטליים לצורך חקירה אפידמיולוגית. לדבריהם, "האופן שבו הוטמע הכלי, תוך התעלמות מהשגות של רופאים אפידמיולוגים וגורמים משפטיים, פוגע באמון הציבור. שימוש בלתי מושכל ובלתי מידתי בכלים הללו עלול לסכן את בריאות הציבור ואת אמון הציבור".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  בריאות הציבור,  פרופ' נדב דוידוביץ',  פרופ' חגי לוין,  רובי ריבלין,  פיקוח פרלמנטרי,  קורונה,  19-COVID
תגובות