קורונה בישראל

המעבדות אינן עובדות בהיקף מלא ובדיקות מהשטח נשארות על המדף

בדיקות יומיות לאימות קורונה מתעכבות במעבדות עקב והיעדר קבלת החלטות עניינית של משרד הבריאות, טוענת יו"ר הסתדרות הביוכימאים, המיקרוביולוגים ועובדי המעבדות ודורשת להעביר את המעבדות למתכונת חירום

מעבדת בדיקות בבית החולים זיו. צילום: דוברות בית החולים

בעלי תפקידים במשרד הבריאות לא משתפים פעולה עם נציגות הביוכימאים, המיקרוביולוגים ועובדי המעבדות הרפואיות, כך טוענת יו"ר הארגון היציג שלהם, אסתר אדמון, במכתב דחוף ששלחה אתמול (א') לראש הממשלה ובו דרישה שיורה לנוגעים בדבר לפעול מיד.

במכתבה ציינה אדמון כי חרף הנחיית ראש הממשלה, בדיקות יומיות לאימות קורונה מתעכבות במעבדות "עקב חוסר בהירות והיעדר קבלת החלטות עניינית של משרד הבריאות".

עוד כותבת אדמון כי "עובדי ועובדות המעבדה רתומים במלוא כוחם למאמץ המלחמתי הנדרש בימים מאתגרים אלה. יחד עם זאת, מסיבות שאינן ברורות, מונע משרד הבריאות את מתן ההנחיות והאישורים הנדרשים על מנת שהמעבדות יעברו לעבודה בתפוקה מלאה, במתכונת של 24/7 וכן אישור מיידי להפעלת כלל המעבדות לבדיקות קורונה ועיבוי כוח אדם מיומן הקיים במערכת. השלכות של היעדר ניצול מקסימלי של היכולות שמצויות במעבדות בעת הזו פוגעות אנושות בהתמודדות עם מיגור המגיפה. השינוי במדיניות משרד הבריאות קריטי ודחוף".

אדמון ציינה כי "אנו עדים למצבים הזויים שבהם בדיקות מגיעות מהשטח נשארות על המדף ומחכות ליום המחרת בגלל שהמעבדות אינן עובדות בהיקף מלא. בדיקות המעבדה הן הכלי החשוב ביותר על מנת לספק מהר וביעילות תשובות חיוביות על מנת לבודד נדבקים ולעצור את ההידבקות הקהילתית".

יו"ר הסתדרות הביוכימאים, המיקרוביולוגים ועובדי המעבדות ביקשה בפנייתה התערבות דחופה של ראש הממשלה והנחיית משרד הבריאות לפעול באופן מיידי להעביר את עבודת המעבדות למתכונת חירום וכן להורות לבעלי התפקידים במשרד הבריאות להתחיל לשתף פעולה איתה, "כנציגת העובדים במעבדות וכמי שמכירה את המצב האמיתי בשטח ואת פוטנציאל היכולת להרחיב במיידי את כמות הבדיקות".

נושאים קשורים:  אסתר אדמון,  נגיף הקורונה,  בדיקות מעבדה,  עובדי המעבדות,  קורונה,  בדיקת קורונה
תגובות