מחקרים

זיהום אוויר - גורם סיכון אפשרי לטרשת נפוצה

חוקרים סבורים כי זיהום אוויר עלול להוות גורם אטיולוגי לטרשת נפוצה

זיהום אוויר במפרץ חיפה (צילום: אילוסטרציה)

בשנים האחרונות ישנה עלייה במחקרים המתמקדים בהשפעות של זיהום סביבתי על האטיולוגיה של מחלת הטרשת הנפוצה. מטרת המחקר הייתה לקבוע את ההימצאות של טרשת נפוצה בעיר בה יש מפעל ברזל ופלדה, הגורם לזיהום אוויר.

החוקרים עיצבו מחקר חתך תיאורי ואפידמיולוגי, מבוסס אוכלוסייה. החוקרים סקרו את העיר Ereğli (טורקיה), בה נמצא מפעל ברזל ופלדה, עם נוכחות מוכחת של זיהום אוויר. בנוסף, בחרו החוקרים את העיר Devrek, שהינה עיר כפרית ונקייה הממוקמת 40 ק"מ מ-Ereğli, וערכו השוואה בין התוצאות בשתי הערים. החוקרים השתמשו בשאלון מתוקף ובקריטריוני מקדונלד משנת 2010, על מנת לאבחן מקרים של טרשת נפוצה.

החוקרים סיקרו 32,261 אנשים בעיר Ereğli, ו-21,963 אנשים ב-Devrek. בסך כל, 41 אנשים אובחנו עם טרשת נפוצה באופן וודאי. החוקרים מצאו כי ההימצאות הגולמית של טרשת נפוצה הינה 96.1 ל-100,000 ב-Ereğli, ו-45.5 ל-100,000 ב-Devrek. כמו כן, נמצא כי הגיל הממוצע של הנבדקים הינו 39.8 והיחס בין גברים לנשים הוא 1.9.

החוקרים הגיעו למסקנה כי שיעור ההימצאות של מחלת הטרשת הנפוצה הינו יותר מכפול באזור בו ישנו מפעל ברזל ופלדה, בהשוואה לאזור כפרי. תוצאות אלו תומכות בהשערה כי זיהום אוויר עלול להיות גורם אטיולוגי לטרשת נפוצה.

מקור: 

Boru, U. T. et al. (2020). Acta Neurologica Scandinavica. https://doi.org/10.1111/ane.13223

נושאים קשורים:  מחקרים,  זיהום אוויר,  מחקר מבוסס קהילה,  אפידמיולוגיה,  טרשת נפוצה
תגובות