טרסטוזומאב

היעילות והבטיחות של טיפול כימותרפי משלים במינון צפוף משולב עם טרסטוזומאב במטופלות עם סרטן שד חיובי ל-HER2

אנליזה שניונית של מחקר שלב 3 (PANTHER) הוכיחה כי טיפול עם כימותרפיה במינון צפוף בשילוב עם טרסטוזומאב מובילה להפחתה בסיכון היחסי לחזרת סרטן השד ב-32%, זאת בהשוואה לטיפול הסטנדרטי

22.03.2020, 16:07
כימותרפיה בגיל מבוגר (צילום: אילוסטרציה)

טיפול כימותרפי משלים במינון צפוף (dos-dense) משפר תוצאים במטופלות עם סרטן שד, בשלב מוקדם. אך עם זאת, לא קיימים נתונים ממחקרים רנדומליים בשלב 3 שנותנים מידע על השילוב של טיפול זה עם טרסטוזומאב, במטופלות עם סרטן השד עם ביטוי של HER2י(human epidermal growth factor receptor 2).

במחקר זה נערכה אנליזה שניונית עם פרוטוקול מוגדר מראש, של נתונים מתוך מחקר שלב 3 בשם PANTHER, מחקר כלל אירופאי שבדק טיפול עם כימותרפיה מותאמת אישית. במחקר השתתפו נשים בגילאי 65 ומטה עם סרטן שד ובלוטות חיוביות או עם סרטן שד בסיכון גבוה ובלוטות שליליות. המשתתפות עברו חלוקה רנדומלית ביחס של 1:1 לקבלת טיפול מותאם אישית (לפי מדדי שפל המטולוגיים, hematological nadirs), עם אפירוביצין במינון-צפוף, ציקלופוספמיד ולאחר מכן דוקטקסל או לקבלת פלואורואורציל-5 (5-FU) סטנדרטי, אפירוביצין וציקלופוספמיד יחד עם דוקטקסל, כל 3 שבועות. מטופלות עם מחלה חיובית ל-HER2, קיבלו טיפול משלים עם טרסטוזומאב במשך שנה אחת. נקודת הסיום הראשונית שנבדקה הייתה שרידות ללא חזרת מחלה, של סרטן השד. מטופלות עם מחלה חיובית ל-HER2 ומספר שווה של מטופלות ללא HER2 חיובי, מותאמות לפי גיל, קבוצת טיפול וארגון, אשר נרשמו באתרים שוודים, נתבקשו להשתתף במחקר שהוגדר מראש ובדק את בטיחות הטיפול מבחינה לבבית. מטופלות אלה עברו בדיקת אקו לב או מיפוי לב עם תליום/טכנציום (multigated acquisition scanning, MUGA) ובדיקת אקו לב, בשלב הבסיס ההתחלתי ולאחר 4 ו-6 שנים של מעקב.

במחקר השתתפו 342 מטופלות עם מחלה חיובית ל-HER2;י335 קיבלו לפחות מנה אחת של טרסטוזומאב ו-29 מטופלות הפסיקו את הטיפול עם טרסטוזומאב מוקדם. השרידות ללא חזרת מחלה לא הייתה מובהקת סטטיסטית לטובת הקבוצה של הטיפול המותאם אישית והמינון הצפוף (יחס סיכון, 0.68; רווח בר-סמך 95%, 0.37-1.27; P=0.231). התוצאים הקשורים לבטיחות הטיפול מבחינה לבבית, אחרי 4 ו-6 שנים של מעקב, לא היו שונים משמעותית בין המטופלות עם מחלה חיובית ל-HER2 ואלו שאינן חיוביות ל-HER2 או בין 2 קבוצות הטיפול השונות.

מסקנת המחקר הייתה כי השילוב של טיפול עם כימותרפיה במינון צפוף יחד עם טרסטוזומאב הוביל להפחתה בסיכון היחסי לחזרת המחלה ב-32% זאת בהשוואה לטיפול הסטנדרטי. אך הפרש זה מבחינה סטטיסטית לא היה משמעותי. היעילות והבטיחות של טרסטוזומאב, כך הסיקו החוקרים, מצדיקים הערכה נוספת של טיפול זה כחלק הן מאסטרטגיות הטיפול המחמירות והן מהפחות מחמירות.

מקור: 

Papakonstantinou A. et al. (2020) Cancer. DOI: https://doi.org/10.1002/cncr.32653

נושאים קשורים:  טרסטוזומאב,  טיפול משלים,  טיפול מותאם אישית,  מינון צפוף,  מחקרים