תסמיני שיטיון

תרופות מבוססות קנאבינואידים במטופלים מבוגרים המתגוררים במוסדות ואובחנו עם שיטיון

במחקר זה נבחנה יעילות שמן מבוסס קנאבינואידים לטיפול נוירו-פסיכיאטרי בחולי שיטיון

22.03.2020, 12:02

שיטיון הינו מצב נוירולוגי שמשפיע על היכולות הקוגניטיביות והתפקודיות של המוח והוא מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לנכות מגיל 65 ומעלה. דרכים יעילות יותר מן הקיימות להתמודד עם שיטיון דרושות מכיוון שהטיפולים הנוכחיים ( נוגדי דיכאון ואנטי-פסיכוטיות) עלולים להיות לא יעילים ולהוביל לתופעות לוואי משמעותיות, כולל עלייה בשיעור התמותה.

תרופות מבוססות קנאבינואידים (CBN) נמצאו כיעילות במניעת תסמינים מסויימים הקשורים בשיטיון, ותופעות הלוואי שלהן מינימליות; אף על פי כן, קיימים מחקרים מעטים העוסקים בנושא.

מטרת החוקרים הייתה לבחון את הבטיחות של מנת שמן CBM (המורכב מ-3:2 דלתא-טטרה-הידרו-קנאבינול: קנאבידיול) על תסמינים התנהגותיים, איכות חיים ואי-נוחות הנגרמת מכאב.

החוקרים ביצעו מחקר אקראי מוצלב כפול-סמיות שנערך לאורך 18 שבועות. למחקר גויסו 50 משתתפים עם שיטיון אשר התגוררו במוסדות סיעודיים. המשתתפים שובצו באופן אקראי לאחת משתי קבוצות, בקבוצה אחת קיבלו המשתתפים שמן CBM במחזור הטיפול הראשון ואינבו בשני, ובקבוצה השנייה קיבלו המשתתפים את שני מחזורי הטיפול בסדר הפוך. המידע נאסף באמצעות שימוש בשאלונים נוירו-פסיכיאטריים (Cohen-Mansfield Agitation Inventory, the Quality of Life in Alzheimer's Disease questionnaire, ו-Abbey Pain Scale). השאלונים מולאו על ידי המשתתפים, הצוות הסיעודי במוסד שלהם ושארי בשרם. החוקרים עקבו אחר קצב הלב ולחץ הדם של המשתתפים על בסיס שבועי, וכן אחר מצב הגוף שלהם ומשקלם מדי לילה, על מנת להתאים עבורם את המינון. בנוסף, סקרים בטרם ולאחר הטיפול התבצעו בקרב הצוות הסיעודי וחברי המשפחה על מנת להבין את תפיסתם בנוגע ל-CBM ועל מנת ליצור קבוצות מיקוד המורכבות מצוות סיעודי ושארי בשרם של המטופלים.

תכנון המחקר התבצע באמצעות אנשי רפואה מקצועיים.

מקור: 

Timler A et. al (2020) Trials DOI: 10.1186/s13063-020-4085-x 

נושאים קשורים:  תסמיני שיטיון,  מחקר מוצלב,  שיטיון,  קנאביס רפואי,  כאב,  איכות חיים,  מחקרים
תגובות