קורונה בישראל

פרופ' איתמר גרוטו: 30%-60% מאזרחי ישראל יידבקו בנגיף

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות צופה כי הסגר עלול להימשך מספר חודשים: "עם בדיקות לא נעצור את ההתפרצות. הבדיקות אינן חיסון ולא תרופה"

צוות מד"א נוטל בדיקה לגילוי נגיף הקורונה. צילום: תומר נייבורג/ פלאש 90

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר אתמול (שבת) לערוץ 12 כי יש לצפות לעלייה במספר הנדבקים בנגיף ולפי הערכתו ייתכן ששיעור הנדבקים בישראל יהיה כנראה בין 30% עד 60% מהאוכלוסיה - כשהרוב המכריע כנראה גם לא יידעו שהם חולים.

פרופ' גרוטו אמר כי במשרד הבריאות מקווים שבישראל תהיה התמונה דומה לזו שביפן ובגרמניה שבהן שיעורי ההדבקה אמנם גבוהים אך שיעורי התמותה נמוכים.

מדו"ח הנתונים הנוסף שפרסם משרד הבריאות אמש עולה כי בקרב חולים מאומתים קלינית, ל-42% היה חום ותסמינים נשימתיים. 28% הציגו תסמינים נשימתיים אולם ללא חום. ל-22% היה חום ללא תסמינים נשימתיים. 8% לא הציגו תסמינים נשימתיים וגם לא חום אך בדיקה מעבדה אישרה שנדבקו בנגיף.

בהתייחסו לעניין הבדיקות והמחסור במטושים אמר פרופ' גרוטו: "עם בדיקות לא נעצור את ההתפרצות. הבדיקות אינן חיסון ולא תרופה. לא ניתן לבדוק את כל הנדבקים וגם אם נעשה בדיקה לכל האזרחים ביום אחד, יום אחרי יהיו מספר נדבקים כפול וחדש, לכן זה לא יעזור". הוא העריך כי "בשלב ראשון הסגר הוא לפחות לשבועיים אבל ייתכן שבשלב הבא יתברר שיש צורך בכמה חודשים".

עוד נמסר כי בקרב 393 מהנדבקים מהימים האחרונים: 234 הם בעקבות מגע עם חולה מאומת - 31 נדבקו בספרד והביאו את הנגיף עימם לארץ, 28 בארה"ב, 22 בצרפת, 22 באנגליה, 21 באוסטריה 16 באיטליה. כן הובא הנגיף לישראל מנוסעים שחזרו ממצרים, שוויץ, גרמניה, בולגריה, רוסיה, קפריסין, יפן, תוניסיה, הולנד, צ'כיה, אזרביג'אן, תאילנד, דנמרק, יוון, מלטה, בלגיה, טורקיה ופולין.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  איתמר גרוטו,  מטושים,  מגיפה,  קורונה,  בדיקת קורונה
תגובות