פיברוזיס ריאתי אדיופטי

אילו ווריאנטים גנטיים קשורים לרגישות לפיברוזיס ריאתי אדיופטי?

החוקרים יצרו את מחקר הקשר הכלל-גנומי הגדול ביותר שבוצע עד כה בקרב אוכלוסיית מטופלים עם פיברוזיס ריאתי אדיופטי ומצאו שלושה ווריאנטים חדשים הקשורים לרגישות לפיברוזיס ריאתי אדיופטי

19.03.2020, 15:49
פיברוזיס, מחלת ריאה (צילום: אילוסטרציה)

פיברוזיס ריאתי אדיופטי (IPF – idiopathic pulmonary fibrosis) היא מחלת ריאות מורכבת המאופיינת בהצטלקויות של הריאה. המחשבה הרווחת היא שהמחלה היא תוצאה של תגובה לא טיפוסית לפגיעה באפיתל. מחקרי GWAי(genome wide association) דיווחו על סיגנלים של קשרים במספר מסלולים כולל הגנת המארח, אחזקה של טלומרים, איתות ואדהזיה בין תא לתא.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לשפר את ההבנה לגבי הגורמים שמעלים את הרגישות ל-IPF ע"י זיהוי של קשרים גנטיים שלא דווחו קודם לכן. החוקרים ביצעו אנליזת גנום רחבה בשלושה מחקרים בלתי תלויים ומטה-אנליזה של התוצאות האלה במטרה ליצור את מחקר ה-GWA הגדול ביותר שבדק IPF עד כה (2,668 מקרי IPF ו-8,591 נבדקי ביקורת). בהמשך, הם ביצעו שכפול (replication) בשני מחקרים בלתי תלויים (1,456 מקרי IPF ו-11,874 נבדקי ביקורת) וניתוחים פונקציונליים (כולל מיפוי סטטיסטי עדין, בדיקה של ביטוי גנים ובדיקה של ריבוי אותות הקשורים לרגישות ל-IPF בגנים רגולטוריים) על מנת זהות גנים סיבתיים משוערים. כמו כן, החוקרים השתמשו בדירוגי סיכון פוליגנים בכדי להעריך את ההשפעה הקולקטיבית של ווריאנטים שלא דווחו כקשורים ל-IPF.

החוקרים הצליחו לזהות ולשכפל שלושה אותות מובהקים (P < 5 × 108) הקשורים לרגישות ל-IPF (קשר לשינוי בביטוי הגנים KIF15,יMAD1L1 ו-DEPTOR) ולאשש 11 קשרים על אתרים שדווחו קודם לכן. בנוסף, ניתוח של דירוגי הסיכון הפוליגנים הראה כי ההשפעה המשולבת של אלפי ווריאנטים הקשורים לרגישות ל-IPF שטרם דווחו, תורמים לרגישות ל-IPF.

הממצא של החוקרים כי ירידה בביטוי של DEPTOR קשורה לעליה ברגישות ל-IPF תומכת במחקרים קודמים שהדגימו את החשיבות של איתות MTOR בפיברוזיס ריאתי. כמו כן, החוקרים סברו כי אותות חדשים הקשורים ל-KIF15 ו-MAD1L1 עשויים לשחק תפקיד בגנים הקשורים ליצירת הכישור בתהליך המיוזה ברגישות ל-IPF.

מקור: 

Allen, R.J. et al. (2020) AJRCCM 201,5.

נושאים קשורים:  פיברוזיס ריאתי אדיופטי,  מחקר הקשר כלל גנומי,  רגישות,  ווריאנט,  מחקרים
תגובות