נגיף הקורונה

עובדי המעבדות: התרענו על מחסור בכוח אדם כבר לפני עשור

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות: "את כל מה שהסתירו במשרד הבריאות ובאוצר בעשור האחרון, נגיף הקורונה חשף עתה"

עובדת מעבדה (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות העריך אמש כי בקרוב ניתן יהיה לבצע אלפי בדיקות אימות קורונה מדי יום, במקום כ-400 המתבצעות היום. בתגובה לכך אמרה היום (ה') יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון, כי התריעה על מחסור באנשי מקצוע בתחום ועל מחסור במעבדות כבר ב-2010: "משרד הבריאות יודע ובאוצר הודו בכך. את כל מה שהסתירו בעשור האחרון, נגיף הקורונה חשף עתה".

בדיווח של אדריאן פילוט ב"כלכליסט" נמסר כי בתגובה על המקרה שעליו דווח בכלי התקשורת של חולה קורונה שבני משפחתו התחננו שיעבור בדיקה ונדחו בנימוק שאין אפשרות לבצע אותה לכל מי שחש ברע, אמר אחד ממנהלי בתי החולים: "המקרה מעיד על קריסת מערך המעבדות. סביר להניח שיש כיום עוד מאות חולי קורונה בישראל שאינם ידועים, משום שקיים עיכוב עצום בקבלת התוצאות".

אדמון ואחרים הביאו לדוגמה את יכולת הבדיקות היומיות שמתאפשרות בדרום קוריאה – מעל 15 אלף ביום, לעומת כ-400 בלבד בישראל.

זה כחצי שנה קיים סכסוך עבודה קבוע בענף זה מול משרדי הבריאות והאוצר. "ב־2010", מסרה אדמון, "פנינו למשרד הבריאות והתרענו שאוכלוסיית עובדי המעבדות היא אוכלוסיה מתבגרת שתלך ותפחת. יותר ממחצית  העובדים מעל גיל 60 המשתכרים שכר מינימום. במקום לטפל בבעיה, המקצוע הוזנח הרבה מאוד שנים".

נושאים קשורים:  עובדי מעבדות,  אסתר אדמון,  נגיף הקורונה,  חדשות,  סכסוך עבודה,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
13.03.2020, 10:27

כל הכבוד למשרד שלא נכנע לבזבז תקציבים במשך עשרות שנים.
צריך הכשרה מאוד קצרה על מנת לבצע את הבדיקה. מדובר בעבודה מאוד טכנית.
בזמן חירום, ניתן להכשיר בקלות חיילים / מתנדבים /סטודנטים, ולא צריך לבזבז תקציבי עתק במשך הרבה שנים, רק בגלל ארוע חרום שקורה פעם ב20 שנה.
להיפך, ככל שמשקיעים שלא לצורך המנגנון הופך להיות פחות יעיל - הנהלה שמנה, עובדים משועממים ומתוסכלים, וכו'. בדיוק לפי חוק פרקינסון

תגובה זו מעידה על חוסר הכרה של מהות עבודת מעבדה דיאגנוסטית. מדובר באבחון המשפיע באופן גורלי על החלטה רפואית בנוגע לטיפול וחיי אדם. בדיקה מעבדתית אבחנתית מחייבת עבודה לפי נהלים כולל בקרות מתאימות וכמובן מיומנות. מוזמן/נת לתאם ביקור במעבדה דיאגנוסטית ולהבין את התהליכים.

אנונימי/ת
14.03.2020, 12:06

כמה שחץ, בורות ורוע בתגובה אחת. כמעט חבל לבזבז על זה מילים.
כנראה שאין לעובדי המעבדה ברירה אלא לדחוף לשביתה אגרסיבית על מנת לזכות בגמול סביר לעבודתם.