חדשות

טיפול חדיש ב"זיו": חיסול גידולים סרטניים על ידי הקפאה ובהרדמה מקומית

בגופם של שני מטופלים שסבלו מגידולים סרטניים בכליות בוצעה השבוע הקפאת גידולים על ידי דיקור ישיר דרך העור ובאלחוש מקומי בלבד

ד"ר רן כץ, מנהל המחלקה האורולוגית (משמאל) וד''ר אלכסנדר אלטשולר, מנהל היחידה לרדיולוגיה פולשנית, מבצעים את הליך ההקפאה. צילום: דוברות בית החולים זיו

המרכז הרפואי זיו בצפת הודיע על הרחבת מגוון הטיפולים הניתנים בו לחולים עם גידולים סרטניים המתפתחים במערכת הכליות והשתן. לפני כשנתיים החלו בבית החולים בהכנסת השיטה החדישה של ביצוע הקפאת גידולים סרטניים בכליות, תוך שימוש בגישה הלפרוסקופית.

בשיטה זאת, מחדירים הרופאים מחט עדינה מהעור אל מרכז הגידול ומעבירים דרכה חנקן נוזלי, הגורם לגוש הסרטני ולסביבתו לקפוא. ההקפאה מגיעה לטמפרטורה של מינוס 40 מעלות והיא אכן מחסלת את תאי הגידול. בהמשך תהליך הריפוי, האזור מצטלק.

מנהל המחלקה האורולוגית, ד"ר רן כץ, הסביר: ''הקור העמוק הורג את הגידול מיידית ואיננו פוגע ברקמות הבריאות שמסביב. בשיטה זאת חוסכים מהמטופל ניתוח גדול עם כל המשמעויות והסיכונים הנלווים לפרוצדורה המז'ורית".

השבוע, בעזרת טכנולוגיה זאת, ביצע צוות היחידה האורואונקולוגית צעד אחד נוסף: בגופם של שני מטופלים שסבלו מגידולים סרטניים בכליות בוצעה הקפאת גידולים על ידי דיקור ישיר דרך העור ובהרדמה מקומית בלבד. הפעולה בוצעה על ידי ד''ר כץ ומנהל היחידה לרדיולוגיה פולשנית, ד''ר אלכסנדר אלטשולר.

ד"ר כץ: ''המטופלים עברו את הפעולה ללא הרדמה ובאלחוש מקומי בלבד. למחרת בבוקר כבר שוחררו לבתיהם. אין ספק שמדובר במהפכה טיפולית אמיתית עבור אנשים שסבלו מגידולים בכליה. השירות החדש מוצע עתה ב'זיו' לתושבי הגליל, הגולן והעמקים – וכך חולים בסוג סרטן זה לא יזדקקו לנסוע לצורך הטיפול לבתי חולים מרוחקים מהאזור. בקרוב נתחיל לבצע הקפאה של גידולים סרטניים בערמונית. הטכנולוגיה המתקדמת תחסוך מהם ניתוחים מורכבים ואשפוזים ארוכים".

מנהל המרכז הרפואי זיו, ד"ר סלמאן זרקא, ציין: "הטכנולוגיה החדישה שהוכנסה לשימוש בבית החולים מצטרפת לשירותים נוספים שמספק מכון ההקרנות המתקדם ואחרים".

נושאים קשורים:  בית החולים זיו,  הקפאת גידול סרטני,  ד"ר רן כץ,  ד''ר אלכסנדר אלטשולר,  פרופ' סלמן זרקא
תגובות