נגיף הקורונה

ב"שיבא" נערכים לתנאי בידוד מחמירים ולטיפול מרחוק בישראלים השבים מיפן

חשש שאחד או יותר מקרב 12 נוסעי הספינה הבריאים יידבקו בנגיף בדרכם חזרה לישראל | ב"שיבא" ובמשרד הבריאות בודקים חלופת אשפוז לבידוד במבנים יבילים

פרופ׳ ניר-פז וקונסולית ישראל ביפן, רויטל בן נעים, בכניסה למתקן הבידוד בבית החולים הצבאי ביפן שבו מאושפזים ישראלים. צילום: דוברות" הדסה"

נכון להיום (ג'), 542 מבין נוסעי ספינת הקרוזים "נסיכת היהלום" העוגנת מול חוף יוקוהמה ביפן נדבקו והורדו לבידוד בבתי חולים ביפן. בין אלה שלושה ישראלים. זאת, לאחר שביממה האחרונה נוספו לרשימה זאת עוד 88 מקרים חדשים. מספר המקרים מנוסעי הספינה ששוחררו ביממה האחרונה - 17 ומספר החולים שהוגדרו במצב קריטי - 19.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הנמצא ביפן, מסר הבוקר כי החולים הישראלים יישארו בבית החולים אליו הובאו עד השלמת כל הבדיקות הנדרשות ורק כאשר יוברר שהם "נקיים מהנגיף", הם יוכלו לחזור לארץ וגם אז יידרשו להימצא בבידוד במשך 14 ימים נוספים.

פרופ׳ רן ניר-פז, מומחה למחלות זיהומיות מ"הדסה" שנשלח מטעם משרד הבריאות לטוקיו, על מנת לעקוב מקרוב אחרי הטיפול בישראלים שנמצאו חיוביים לוירוס קורונה והורדו מן הספינה, ביקר הבוקר (ג') בשני בתי החולים הצבאיים בהם מאושפזים שלושה ישראלים, בני זוג באחד ואדם נוסף בשני.

פרופ׳ ניר-פז, יחד עם קונסולית ישראל ביפן, רויטל בן נעים, פגשו את הצוותים הרפואיים ושמעו מהם על הטיפול בישראלים המאושפזים, כולם בתנאי בידוד. ״אנו עדים לטיפול טוב על ידי היפנים ונמשיך כמובן לבחון את המצב מקרוב״, ציין פרופ׳ ניר-פז. ״קיבלנו עדכון על מצבם של הישראלים וניכר כי מצבם קל, שוחחנו טלפונית עם המאושפזים ועדכנו אותם באשר למצבם ולטיפול״.

אזור הבידוד בבית החולים הצבאי ביפן בו מאושפזים הישראלים מספינת הקרוזים. צילום: דוברות "הדסה"

ההכנות להטסת 12 הישראלים האחרים הושלמו והכוונה שהם ינחתו בישראל מחר בלילה או לפנות בוקר, יום ה', ויועברו לבידוד במתחם בבית החולים שיבא בתל השומר.

פרטים נוספים על תנאי הבידוד המחמירים שבו יימצאו מתפרסמים הבוקר. מיטל יסעור בית-אור דיווחה ב"ישראל היום" כי בין השאר הפסולת והכביסה שלהם יעוקרו, מנות המזון שיקבלו יושארו ליד דלתות חדריהם והצוות הרפואי המטפל לא יורשה להיכנס לחדרים. בית החולים יספק להם ציוד רפואי והם יבצעו בדיקות עצמיות כדי להפחית כל מגע עם הצוות הרפואי.

הם יקבלו מדי לחץ דם, מדי סטורציה ומטושים מיוחדים לביצוע הבדיקות, באמצעותם יבצעו לעצמם מדי יום בדיקות משטח אף. המשטחים יוכנסו למכל אחסון אטום ועל הנבדקים להניח כל המטושים ליד דלת החדר ומשם ייאספו על ידי הצוות הרפואי לצורך בדיקות במעבדה. הם יעזרו באפליקציה לטיפול מרחוק: יזינו לתוכה את תוצאות הבדיקות שלהם וינהלו שיחות וידיאו עם הרופאים כמה פעמים ביום. הרופא יוכל לבצע הסתכלות גופנית על החולים מרחוק. גם יופעל רובוט.

למקרה שמספר הנדבקים יעלה, בוחנים ב"שיבא" ובמשרד הבריאות גם חלופת אשפוז במבנים יבילים שיובאו במיוחד לבית החולים למטרה זו.

בין התרחישים שאליהם נערך משרד הבריאות: החשש שאחד או יותר מקרב נוסעי הספינה שעלו למטוס כשהם לא מפגינים את תסמיני הנגיף הקורונה, יחלו במהלך הטיסה. כך אירע ל-14 הנוסעים האמריקאים שיצאו אתמול מיפן והועברו מיד למתקני הבידוד של צבא ארה"ב בקליפורניה ובטקסס. למקרה כזה יהיה צורך ב"בידוד כפול" של נוסע חולה מכל שאר הנוסעים הבריאים ובמקומות נפרדים ב"שיבא".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  בית החולים שיבא,  חדשות,  בידוד,  מגיפה,  יפן,  פרופ׳ רן ניר-פז,  פרופ' איתמר גרוטו
תגובות