חדשות

הלהיט של מערכת הבחירות: תיק הבריאות בממשלה הבאה

שלושה שבועות לבחירות, מפרסמים חברי המפלגות את תכניותיהם לשיקום מערכת הבריאות ושולחים חצים נגד ליצמן, שמצידו לא נשאר חייב: "טוב שסוף סוף נזכרתם"

ח"כ יעל גרמן. 12.5 מיליארד שקל לחמש השנים הבאות יגיעו מרווחי הגז. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ככל שמתקרב מועד הבחירות לכנסת, בעוד שלושה שבועות, נעשה לפתע תיק שר הבריאות בממשלה הבאה ללהיט החדש של מאבק המפלגות על קולות הבוחרים. ארבעה מועמדים – יעקב ליצמן, השר המכהן מ"יהדות התורה"; פרופ' ליאוניד אידלמן, שסומן כמועמד "ישראל ביתנו"; ח"כ יעל גרמן, לשעבר שרת הבריאות ("כחול לבן") וח"כ אורלי לוי-אבוקסיס ("עבודה-גשר-מרצ"). המועמדים פירטו את עיקרי התכניות שלהם עבור מערכת הבריאות, לפי דיווח הבוקר (ב') של צבי זרחיה, ליאור גוטמן ואדריאן פילוט ב"כלכליסט" ובמאמר של רוני לינדר ב"דה מרקר".

בעוד שח"כ גרמן העריכה את עלות התכנית שלה ב-12.5 מיליארד שקל לחמש השנים הבאות, ליצמן העריכה בחמישה מיליארד שקל, אבוקסיס ב-3.2 מיליארד שקל, ופרופ' אידלמן לא נקב בסכום. כולם התבטאו שנדרשת השקעה "לשיקום מערכת הבריאות" ושלושה סימנו את "קרן רווחי הגז" – שאגב עדיין איננה קיימת – כמקור התקציבי לתכניות שלהם. ליצמן רואה את המקור התקציבי בהעלאת מס הבריאות ובתוספת תקציב ממשרד האוצר שתופנה למשרדו.

כל התכניות מדברות על תוספות משמעותיות לתקנים לרופאים ולאחיות, הקמת שני בתי חולים חדשים ותוספת מיטות אשפוז.

ב"כלכליסט" צוין ש"הנחת היסוד היא שיש בזבוז במערכת הבריאות הישראלית, אבל היא דווקא נחשבת ליעילה ביותר במגזר הציבורי. יש 'בורות שומן' אך הם אינם מתקרבים לחמישה מיליארד שקל בהיקפם".

ב"דה מרקר" צוין שקמפיין הבריאות של "כחול לבן" מכוון כנגד בעיית הזיהומים בבתי החולים, ואילו מפלגות העבודה-גשר-מרצ ו"ישראל ביתנו" מכוונות את חציהן כנגד לליצמן, בנוסח "תעשו הכל כדי שלא להגיע לבית החולים, לכו תדעו איך תצאו משם".

ליצמן הספיק בתגובה לשגר אתמול מכתב נזעם לראשי המפלגות שפתחו בקמפיין המכוון נגדו ובו נכתב: "טוב שסוף סוף נזכרתם" ופירט את הישגיו הרבים.

דוברו האישי הפיץ בנוסף הודעה לכתבי הבריאות: "בתגובה להאשמות של ח"כ ברביבאי" בנושא מניעת הזיהומים. "בהודעתה לתקשורת היא סותרת את עצמה... אנחנו הובלנו פיילוט מוצלח ב'שיבא' ובנהריה... ח"כ ברביבאי אינה בוחלת להמשיך ולהכפיש את משרד הבריאות שלא קידם כביכול את מניעת הזיהומים, בזמן שהתכנית הלאומית שיזמנו וקודמה כבר מצילה חיים יום יום בבתי החולים... יש להצטער על שח"כ לא מצאה לנכון לפרסם לציבור גם את דברי התודה שהיא שיגרה שוב ושוב לשר הבריאות ליצמן על הצלחת המיזם בתקצוב משרד הבריאות. מפאת כבודה, לא נפרסם זאת במקומה...".

נושאים קשורים:  בחירות 2020,  מערכת הבריאות,  ח"כ יעל גרמן,  יעקב ליצמן,  ח"כ אורלי לוי-אבוקסיס,  פרופ' ליאוניד אידלמן,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
11.02.2020, 12:29

שר הבריאות הבא יצטרך להתמוד עם מגפת קורונה , לא ממליץ על התיק הזה לאף אחד.

שלום,
יש לברך את אותן מפלגות אשר מעלות במצעי הבחירות שלהן את הצורך בשיקום מע' הבריאות הציבורית בראש מעיניהן. טוב מאוחר מאשר בכלל לא ! !
יש להדגיש כי ה"כסף לבדו" לא יפתור את המצוקה, אשר בעיקרו נובע מחסר הולך ומתגבר, הולך ומחמיר במספריו המזעזעים, של כח-אדם רפואי מאומן :
של עשרות רופאים-מומחים במקצועות המצוקה , וכך הדבר גם במקצועות הסיעוד והטכנולוגיה הרפואית.
חסר זה נובע מגלי העליה בהן התברכה המדינה מאז הקמתה,שהכפילה בעשרות מונים את אוכלוסיתה, והזנחה פושעת של חובת תכנון ההכשרה של צוותים רפואיים , לטיפול בהיקף זה של האוכלוסיה.
כן ! זאת הינה הזנחה פושעת בהעדר תכנון לטווח ארוך בנושא זה !
להשוואה : כיצד הייתם מכנים מחדל מעין זה אילו משרד הביטחון/צהל-חיל האוויר,
לא היה מתכנן ומכשיר מראש את הטייסים ויתרת צוות האוויר והתחזוקה לקראת הגעת טייסות המטוסים , ומפקיר את שמי המדינה ובטחונה ? ?
הכשרת כ'א רפואי מיומן נמשכת אף יותר מהכשרת טייסים ! !
שר הבריאות הנוכחי, שהיה שנים רבות סגן-שר, ושר הבריאות באותה תקופה היה ראש הממשלה : ידם היתה בהזנחה פושעת זו, ולכן בשום מקרה אסור שיכהנו בתפקיד שר בריאות בעתיד !
כך, חד וחלק ! !
בכבוד רב, פרופ' תיאו דב גולן.-