חדשות

שירות חדש במכון הגסטרו ב"מאיר": טיפול באבני המרה בטכנולוגיית ספייגלאס

הטכנולוגיה מאפשרת לראות את דרכי המרה בסיב אופטי, לכוון קרן לייזר לאבנים הגדולות שלא ניתן להוציא בבדיקת ERCP רגילה ולפורר את האבנים בפעולה פשוטה

שימוש בטכנולוגיית ספייגלס. אילוסטרציה

טכנולוגיית הספייגלאס החדשה לטיפול באבנים בדרכי המרה הוכנסה לשימוש במכון הגסטרו במרכז הרפואי מאיר בכפר סבא ובאמצעותה יינתן שירות טיפולי מתקדם בנושא הזה.

הטיפול מבוצע תחת טשטוש ואורכו כשעה. בית החולים מסר כי בכך יינתן פתרון פשוט לאנשים רבים הסובלים מאבנים גדולות בדרכי המרה.

20% מהאוכלוסיה הכללית יסבלו מאבנים בכיס מרה במהלך חייהם. אצל כ-20% מהם אבני המרה ינדדו ויגיעו אל צינור המרה הראשי. במקרים חמורים, האבן תהיה כה גדולה וקשה עד שלא יהיה ניתן להוציאה בדרכים המקובלות. כאשר האבנים נודדות אל דרכי המרה, הן עלולות לגרום להפרעה או לחסימה בזרימת מיץ המרה ועלולים להופיע סיבוכים כמו צהבת, כאבי בטן עזים ואף סיבוכים מסכני חיים כמו דלקת בלבלב או בכבד.

ד"ר פביאנה בנימינוב, מנהלת השירות לאנדוסקופיה במכון הגסטרו ב"מאיר". "פתרון פשוט למטופלים שעד כה נאלצו לעבור מספר רב של פעולות ERCP"

מכון הגסטרו ב"מאיר" נחשב בין המובילים בארץ בניסיון בבדיקות ERCP מתקדמות - בדיקה וטיפול בבעיות בדרכי המרה. טכנולוגית ספייגלאס היא, למעשה, סיב אופטי שאותו מחדירים לדרכי המרה בפעולה הנקראת ERCP. המכון מסר כי הוא הראשון מבין בתי החולים של ה"כללית" שהחל לטפל באבנים באופן זה.

ד"ר פביאנה בנימינוב, מנהלת השרות לאנדוסקופיה במכון הגסטרו: "מאחר שהספייגלאס הוא סיב אופטי, אנחנו יכולים כעת לראות את  דרכי המרה תוך כדי הפעולה, לכוון קרן לייזר או קרן חשמלית לאבנים הגדולות שלא ניתן להוציאן בבדיקת ERCP רגילה ולפורר את האבנים בפעולה פשוטה יחסית האורכת כשעה.

"זהו פתרון פשוט למטופלים שעד כה נאלצו לעבור מספר רב של פעולות ERCP כדי לפורר לאט-לאט את האבנים והכנסה חוזרת של סטנטים - צינור קשיח - לצינור המרה כדי שיסייע בהזרמת מיצי המרה, בתקווה שגם יעזור לפירוק האבנים. במקרים קשים נאלצנו לשלוח את המטופלים לניתוח פתוח להוצאת האבן מצינור המרה".

עוד ציינה ד"ר בנימינוב כי "בנוסף מסייע הספייגלאס בזיהוי היצרות ומאפשר לרופא להחליט אם היא שפירה (למשל עקב דלקת) או ממארת כתוצאה מגידול. זאת להבדיל מתמונת רנטגן שהיא תמונה חיצונית בלבד. כמו כן ניתן כך לקחת ביופסיות מדויקות".

נושאים קשורים:  טכנולוגיית ספייגלאס,  אבנים במרה,  ד"ר פביאנה בנימינוב,  בית החולים מאיר,  גסטרואנטרולוגיה,  חדשות
תגובות