חדשות

במשרד הבריאות ינסחו תקנות המסדירות שימוש ומכירה של מידע רפואי

התקנות יסדירו את המותר והאסור בשימוש בצבר הנתונים יקר הערך על ידי חברות מסחריות, גופי בריאות וחוקרים מהאקדמיה

צבר הנתונים העצום כולל תוצאות בדיקות דם, אבחונים גנטיים, בדיקות MRI או CT ואחרות, מתוך תיקים רפואיים של מבוטחי ארבע הקופות

צוות במשרד הבריאות בוחן הערות מ-50 גופים ממשלתיים וארגוני בריאות ואחרים להצעות שהוכנו במשרד לקראת ניסוח התקנות העוסקות בסוגיות כיצד ולמי ניתן למכור מידע רפואי לצרכים מסחריים ומחקריים. כך מדווחת הבוקר (א') רוני לינדר ב"דה מרקר".

בישראל מאגר רפואי נרחב ומבוקש על תושבי הארץ ואזרחיה, בני העדות השונות, הנחשב למשאב יקר ערך לפיתוח תרופות וטיפולים ברפואה מותאמת אישית. ניתן גם לסחור בו. צבר הנתונים העצום ("ביג דאטה") כולל תוצאות בדיקות דם, אבחונים גנטיים, בדיקות MRI או CT ואחרות, מתוך תיקים רפואיים של מבוטחי ארבע הקופות שאגור במחשביהן. הוא מבוקש על ידי הגורמים המסחריים בהיותו מידע איכותי .

על פי הערכות, שוק הבריאות הדיגיטלית בעולם יצמח בחמש השנים הבאות כדי פי שישה לשווי של מעל 504 מיליארד דולר ושוק התרופות צפוי לצמוח באותה התקופה פי 1.5: מ-835 מיליארד דולר ל-1.25 טריליון דולר. ישראל יכולה להיות בו שחקן מרכזי.

בדיווח נמסר שהצוות המקצועי מנסה להכין את התקנות המסדירות את המותר והאסור בשימוש של חברות מסחריות, גופי בריאות וחוקרים מהאקדמיה במידע הרפואי הזה, שיש בו פוטנציאל לשדרוג שירותי הבריאות והכנסות של מיליארדי שקלים למערכת הבריאות. במקביל נדרשות התקנות כדי לתת מענה לחששות בדבר זליגת פרטים אישיים הנוגעים לסודיות הרפואית של הציבור לידיים אחרות והצורך להבטיח זכויות קניין במידע הרגיש.

טיוטת התקנות ובהן הכללים בתחום השימוש במידע הרפואי נשלחה להערות. בין השאר מוצע, כך מדווח, שבכל ארגון בריאות תוקם ועדה שתכריע אם לאשר שימוש במידע שבידיו ובאילו תנאים; תוקם ועדה לאומית במשרד הבריאות שתפקידה לבחון מקרים בהם קיים חשש לפגיעה בפרטיות; השימוש במידע יהיה רק למחקר ולתכלית ראויה; במקרה של העברת מידע מזוהה או שניתן לזיהוי המטופל לצד שלישי, תידרש הסכמה מראש של המטופל; נתונים יועברו רק לאחר שעברו אנונימיזציה ותינתן אפשרות לבקש להיגרע מקובץ המידע; כל ארגון שמוסר מידע יידרש לעמוד ברמת אבטחת מידע גבוהה למניעת זליגתו ולפרסם רשימת הבקשות לשימוש במידע שברשותו שאושרו; הוצאת מידע מחוץ לארגון הרפואי תהיה רק באישור הוועדה הלאומית. ייאסר הוצאתה מחוץ לישראל.

לפני שנתיים החליטה הממשלה על תכנית לאומית לקידום תחום הבריאות הדיגיטלית והתחייבה להשקיע בכך כמיליארד שקל בחמש שנים. משרד הבריאות רואה בנושא זה מהלך שיקדם אמצעים לגילוי מוקדם של מחלות ומניעתן, פיתוח תרופות מותאמות אישית וטיפולים מצילי חיים ומאריכי חיים בדרכים שעד כה לא היו אפשריות.

נושאים קשורים:  ביג דאטה,  מידע רפואי,  פרטיות החולה,  חדשות
תגובות
28.01.2020, 09:54

אני מברך על האפשרות להשתמש סביב דיאטה לצורך פיתוח תרופות חדשות במיוחד כאלו המוגדרות כ'יתומות'. השימוש במאגרי מידע כאלה יזרז את פיתוחם של התרופות החתונות ויוזיל מאד את עלויות המחקר - מה שיאפשר הוזלה משמעותית שלהן שתאפשר את הכנסתו גם לסלי הבריאות.

28.01.2020, 09:58

תיקונים - סביב דיאטה ==ביג דאטה, החתונות=היתומות, הכנסתו=הכנסתן.