חדשות

הסוף לאשפוז במסדרון? משרד הבריאות יקצה 35 מיליון שקל למחלקות הפנימיות

בתוך שלוש שנים יוקצו עוד 700 מיטות אשפוז לפנימיות, מבטיחים במשרד הבריאות | 200 מיליון שקל יוקצבו למבחני תמיכה ותמרוץ לאשפוז בית באחריות הקופות

קשיש במיון. אילוסטרציה

משרד הבריאות יקצה 35-30 מיליון שקל למחלקות הפנימיות ויתווספו להן 700 מיטות בתוך שלוש השנים הבאות, כך הודיע אתמול (ב') מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב בכנס שקיים המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות בתל אביב.

בכנס השתתפו בכירים מערכת הבריאות בישראל וביניהם היו"ר המדעי של המכון פרופ' חיים ביטרמן, פרופ' רן טור-כספא, יו"ר הוועדה שהגישה את הדו"ח לשיפור תנאי האשפוז במחלקות הפנימיות ופרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית בהסתדרות הרפואית.

בר סימן טוב אמר: "הבנו שאי אפשר להשלים עם המצב כמו שהוא עתה במחלקות הפנימיות ולמרות הסיטואציה המורכבת מבחינה פוליטית, נתחיל ליישם את המלצות ועדת טור כספא. מאז הגשת הדו"ח נקבע מבחן תמיכה בסך 210 מיליון שקל. על פי הערכות יש בין 30%-20% של חולים שלא צריכים להיות מאושפזים במחלקה הפנימית וצריך לדאוג להם למסגרות המשך. חטיבת הרפואה במשרד הבריאות ואגף התקציבים באוצר קבעו מבחן תמיכה ומתכוונים להוסיף יותר מ-700 מיטות אשפוז חדשות, כלומר כ-20% מכלל המיטות הפנימיות, בתוך שלוש שנים".

עוד הודיע מנכ"ל משרד הבריאות כי יורחבו גם מבחני התמיכה עבור טיפולי בית. "אם ב-2019 הוקדשו 70 מיליון שקל לנושא, ב-2020 יוקצו 200 מיליון שקל. אנחנו מצפים מקופות החולים לעשות את זה. נקבעו שמונה מבחני תמיכה וכל קופה תעשה את התכנית שלה על פי המאפיינים וההעדפות שלה. אנחנו גם עובדים על מודל תמרוץ, בדומה לתמרוץ הפגיות.

בר סימן טוב הגדיר את ההחלטה כ"אסטרטגית" שמטרתה לטפל בפנימיות. "מה שהיה הוא לא מה שיהיה. צריך לשנות את התפישה. אי אפשר יותר לאשפז במסדרונות. צריך לקבוע זאת כיעד של עד חמש שנים. בקרוב יפורסם חוזר שיקבע שאין אשפוז במסדרונות וייקבעו אבני דרך ליישום מלא של ההוראות לשם כך", ציין המנכ"ל והוסיף כי משרדו מצוי במו"מ עם הסתדרות האחיות לגבי התקינה. "תוספת של רופאים למחלקות הפנימיות תהיה במסגרת ההסכם החדש עם הרופאים. אין מחלוקת על כך שצריך להוסיף כוח אדם ותקציבים. יש הסכמה שהמערכת בכלל והמחלקות הפנימיות בפרט לא יכולות להיות במצב סטטי".

פרופ' טור-כספא אמר בכנס: "מסקנות הוועדה היו בקונצנזוס. בין המסקנות: יש צורך לשים סוף לאשפוז שלא בחדרי האשפוז; יש צורך להוסיף תקנים, לחזק את הרפואה בקהילה ולשפר את הציוד במרפאות הפנימיות. למחלקות הפנימיות אין תחליף. אמנם יש מקרים שבהם צריך לאשפז חולה באשפוז בית או מקרים שניתן לשחרר חולה מוקדם יותר לביתו. אין חולק שבאופן עקרוני לרפואה הפנימית אין תחליף. המחלקות הפנימיות הן גם הבסיס החשוב לשדות הקליניים למתמחים ולסטז'רים.

"משרד הבריאות צריך להסכים לכך שאסור לקבל יותר את המצב של ה'זקנה במסדרון'. אנחנו מודעים לכך שזה לא יקרה ביום אחד. צריך לבנות את המחלקות באופן מודולרי. לכן אנחנו סבורים שצריכים להיות חדרים במחלקות הפנימיות שיהיה ניתן להכניס אליהם חולים נוספים. ככה אפשר יהיה להגיע עד 140% תפוסה, ואף אחד מהמאושפזים לא יהיה עוד במסדרון.

"בנוסף", ציין פרופ' טור-כספא, "במחלקה הפנימית יש חדר טיפול מוגבר ולמרות שנמצאים בו חמישה-שישה מונשמים, הוא לא מתוקנן מבחינת כוח האדם. לכן צריך להוסיף תקינה בהתאם. בנוסף, כל האחיות שעובדות ב'טיפול מוגבר' צריכות להיות עם הכשרה של טיפול נמרץ".

בהציגו את המבנה המומלץ למחלקה פנימית, אמר פרופ' טור כספא: "התקינה צריכה להיות: 16 רופאים; לפחות 4 רופאים מומחים - כלומר מנהל מחלקה, סגן, שני מומחים ו-12 מתמחים. צריך להוסיף משמרות נוספות בתחומים של פיזיותרפיה, שירות סוציאלי, מזכירת מחלקה, מתאם מחלה ובעלי תפקידים אחרים".

ד"ר אבישי אליס יו"ר איגוד הרופאים הפנימאים אמר בכנס: "האשפוז במחלקה הפנימית הוא צומת חשוב. לא מטפלים רק בבעיה אלא מעריכים במחלקה פנימית את מצב החולה על שלל בעיותיו. לכן, היא ייחודית ומהווה את הבסיס המוצק של מערכת האשפוז. אין למחלקות הפנימיות תחליף. במחלקות הפנימיות מטפלים בחולים, בבני אדם, לא באיברים חולים - וזאת בניגוד למחלקות השונות האחרות.

"החולים בפנימיות מבוגרים יותר, יש להם יותר מחלות רקע והם חולים מורכבים יותר. שיעור החולים שהמחלות שלהם קשורות אחת בשנייה הולך וגדל.

"אנו ערים לעובדה שיש כיום משבר פוליטי וקשה לקבל החלטות, אבל יש בהחלט דברים שניתן לעשותם בזמן יחסית קצר. אם לא ניישם את הדברים כפי שהומלצו - אזי ב-2035 תקום ועדה אחרת כדי להידרש לפתור את המשבר הבא, היותר גדול בהיקפו, שלא נפתר עד עכשיו. המנהיגות הרפואית העתידית צריכה וחייבת לבוא מתוך רופאי המחלקות הפנימיות, כי להם יש את הבסיס והיכולת לראות את הדברים בכללותם".

נושאים קשורים:  מחלקות פנימיות,  משרד הבריאות,  אשפוז במסדרון,  פרופ' רן טור-כספא,  מערכת הבריאות,  פרופ' אבישי אליס,  משה בר סימן טוב,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
08.01.2020, 19:30

קשקוש
שבענו הבטחות ממשרד הטפשות ומסגן השר ומנכלו

אנונימי/ת
09.01.2020, 08:24

יש עוד מישהו שמאמין להבטחות של הממשלה הרעה הזו ?

אנונימי/ת
11.01.2020, 19:54

לפי ההשקפה הרווחת כיום שתומכת בנישתיות יתר של מקצועות רפואיים בשלל חלוקות תמוהות, לרבות גיל, ברור שיש להחליף את מרבית המחלקות הפנימיות במחלקות גריאטריות שכן מרבית המאושפזים ומרבית הנפטרים הם חולים גריאטריים.

למערכת שלום,
הטרם הפנמתם ?
מדוע הנכם ממשיכום לפרסם הבטחות סרק ?
כותרות ללא כסוי ?
פרופ' תחאו דב גולן.