קנאביס

טיפול עם קנבידיול (CBD) סינטטי בהתכווצויות ינקות עמידות לטיפול

בשלב 2 של הניסוי המתואר במאמר זה נעשה שימוש באמצעים אובייקטיביים (vEEG) על מנת לבחון את יעילות הטיפול עם קנאבידיול סינטטי

02.01.2020, 17:01

מידע חלקי מצביע על כך שיש אפשרות שניתן לטפל בהתכווציות ינקות עמידות לטיפול עם קנבידיול. מחקר זה תוכנן להעריך בקפידה את היעילות והבטיחות של קנבידיול בטיפול בהתכווצויות ינקות עמידות לטיפול.

במחקר השתתפו ילדים בגילאי 6 עד 36 חודשים עם התכווצויות ינקות אשר נמצאו כעמידות לטיפול עם ההורמון האדרנוקורטיקוטרופי (ACTH) וויגאבארטין (VGB). ילדים שנטלו קלובאזאם לא נכללו במחקר. לאחר שנקבע המצב הבסיסי במעקב לאורך לילה של אלקטרו-אנספאלוגרפיה בווידאו (vEEG) לאישור האבחנה ווידוא קיומה של hypsarrhythmia, המשתתפים טופלו בתמיסה למתן דרך הפה של קנאבידיול סינטטי (20 מיליגרם/קילוגרם/יום). על בדיקת ה-vEEG חזרו החוקרים לאחר 14 ימים של טיפול, כאשר שתי הבדיקות נשלחו ללא סימני זיהוי של המטופלים לבדיקה על ידי מומחה EEG ילדים. הטיפול הוגדר כיעיל באם הילד הפסיק לחוות התכווצויות לאחר 14 יום תחת הטיפול.

החוקרים בדקו 9 מטופלים אשר החציון לגילם היה 23 חודשים והחציון עבור משך מחלתם היה 13 חודשים, כאשר בעברם מספר ניסיונות טיפול כושלים (חציון= 6). מטופל אחד הגיב לטיפול, לעומת השמונה האחרים, אשר לא הציגו תגובה קלינית או שינויים ב-EEG.

תוצאות המחקר ובהן התגובה המיידית אך הזמנית במטופל הבודד מציעות כי הטיפול שנבדק אינו יעיל כל כך במקרים העמידים במיוחד לטיפול. יחד עם זאת, הטיפול עשוי להיות אפקטיבי במטופלים צעירים יותר עם משך מחלה קצר יותר. ביצוע מחקר נוסף, אשר יבחן את התוצאים בטווח הקצר והארוך, הכרחי על מנת להעריך את היעילות והבטיחות של הטיפול עם תמיסה אוראלית של קנבידיול בטיפול בהתכווצויות ינקות עמידות לטיפול.

מקור:

Hussain SA et. al (2019) Epilepsy Behav.

נושאים קשורים:  קנאביס,  התכווצויות אפילפטיות,  היפסאריתמיה,  תסמונת ווסט,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
19.01.2020, 13:09

תודה רבה על המאמר!
באתר קנאביס רפואי נוסף מופיע מידע דומה, האם מדובר על אותו נושא?