חדשות

בינה מלאכותית ניצחה רדיולוגים בפיענוח ממוגרפיה לסרטן השד

האלגוריתם גבר על שישה רדיולוגים מומחים בקריאה ובפיענוח מדויק יותר של נתונים מצילומי רנטגן שנעשו בבדיקות ממוגרפיה לאבחון סרטן השד

רדיולוגית ונתונים מבדיקת ממוגרפיה (צילום: אילוסטרציה)

טכנולוגיית בינה מלאכותית גברה על רדיולוגים מומחים בפיענוח מדויק של ממצאי בדיקות ממוגרפיה לאבחון סרטן שד. כך דיווח אתמול (ד') Nature.

צוות בינלאומי שהוביל מומחה בתחום הבינה המלאכותית (AI) בתאגיד גוגל, בשיתוף רופאים מ"אימפריאל קולג'" בלונדון ואחרים בארה"ב, "אימן" מחשב לפענח נתונים מצילומי רנטגן שנעשו בבדיקות ממוגרפיה לכמעט 29 אלף נשים.

האלגוריתם גבר על שישה רדיולוגים מומחים בקריאה ובפיענוח הממצאים שהוזנו למערכת המחשב באופן אנונימי מבלי שניתן לזהות את הנשים שעברו את הבדיקות. כמו כן ובניגוד לרופאים, האלגוריתם לא התחשב בהיסטוריה הרפואית של המטופלת.

מערכת הבינה המלאכותית הפגינה עליונות על פני ביצוע של רדיולוג מומחה ולמעשה ביצועיה נחשבים זהים לעבודת צוות של לפחות שני מומחים.

בהשוואה לרדיולוג אחד, חלה באמצעות AI הפחתה של 1.2% בתוצאה חיובית שגויה (False Positive) לגבי צבר נתונים מבריטניה ו-5.7% בצבר הנתונים שמקורו בארה"ב וב-2.7% באבחון תוצאה שלילית שגויה לנתונים הבריטיים ו-9.4% לאמריקאיים. השימוש ב-AI גם הפחית ב-88% בעומסי העבודה בהשוואה לעבודת הפיענוח של רדיולוג.

נושאים קשורים:  ממוגרפיה,  סרטן השד,  בינה מלאכותית,  אבחון,  רדיולוגיה,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
02.01.2020, 11:36

לא ירחק היום שבינה מלאכותית תגבר על רדיולוגים בכל שאר התחומים.
היא גם תגבר על קרדיולוגים בפענוח א.ק.ג, תגבר על נוירולוגים בפענוח eeg, תגבר על פתולוגים בפענוח ביופסיות, וכן הלאה.

ANONYMUS....חדשות ישנות. זה כבר קרה לפני שנים!1 ברחבי העולם - אפילו בסין משתמשים בווטסון לפיענוח הדמיות מזה שנים. מישהו מגלה ל-STARTUP NATION את הגלגל. עורו עורו נרדמים

לא הבנתי מה חדש
הרי כבר עכשיו הכוון של משרד הבריאות שמערכת הבריאות תנוהל ע"י ארגון לשיטות לבוגרי קורסי ניהול למיניהם ( ושיוחלפו ע"י מחשבים ), שהפראמדיקים יבצעו אבחונים לטיפולים טרום בי"ח ( בטוח שגם הם יוחלפו ע"י מחשבים ) מחשבים יאבחנו ויתנו הוראות טיפול. אחיות וטכנאים יטפלו בחולים לפי הוראות המחשבים. רובוטים ינתחו, יאבחנו ויבצעו פעולות.
והרופאים - ישארו מתי מעט כדי שיהיה את מי לתבוע על רשלנות רפואית.
נשמע הזיות -ראו את ההסתברות על מערכת הבריאות של אחיות מומחיות, עוזרי מרדים, בוגרי קורסי ניהול, מטפלים, מחשבים, רובוטים ואחרים. ראו סירטי חלל- המחשב סורק והאחות מטפלת, רופא איין. אז כפי שכתב פרופ' אדלר עורו עורו נרדמים. תתחילו להלחם על עתידם אחרת המקצוע שלנו יעלם

אנונימי/ת
04.01.2020, 19:29

זה לא שלא יצטרכו רופאים, אבל ייתכן מאוד שכמות הרופאים שיצטרכו קטנה יותר.
ובהנחה שניתן להכליל את תוצאות המחקר הזה על שאר התחומים, כלומר שבינה מלאכותית גוברת- מה רע בכך?
הגישה שלך שגויה. אין שום סיבה להלחם על אף מקצוע אם הוא הופך לפחות רלוונטי. החכמים יודעים להתאים את עצמם למציאות הדינמית.

19.02.2020, 22:42

לא צריך להילחם על עתיד המקצוע, אלא להתמקד במה שאנחנו עושים יותר טוב: אמפתיה, הקשבה, מגע אנושי, הפגת חשש ומתח, והפעלת שיקול דעת קליני מורכב עם שקלול נתונים לא מספריים. אנחנו תמיד נבין יותר טוב את המטופלים, גם אם תוכנה תפלוט לנו את האבחנה והטיפול.