חדשות

עונש מאסר למדען הסיני שיצר את התינוקות המהונדסים הראשונים בעולם

בית המשפט הסיני קבע: "הנאשמים ביקשו לעצמם תהילה ועושר וחצו את הקו האדום האתי במחקר המדעי ובאתיקה רפואית"

פרופ' הא ז'יאנקוי (He Jiankui). השתמש בטכנולוגיית עריכת גנים כדי לשנות גנים בתאומות. צילום: ויקימדיה

בית משפט בסין גזר אתמול (ב') שלוש שנות מאסר על הביו-פיסיקאי פרופ' הא ז'יאנקוי (He Jiankui) שיצר בהליך של עריכת גנים את שני התינוקות המהונדסים הראשונים בעולם. על גזר הדין דיווח "גרדיאן".

המדען הסיני הורשע במתן שירותים רפואיים בניגוד לחוק. הוא משמש פרופסור באוניברסיטה למדע וטכנולוגיה בעיר שנז'ן. בנובמבר אשתקד סיפר כי השתמש בטכנולוגיית עריכת הגנים CRISPR-Cas9, כדי לשנות את הגנים של ילדות תאומות וכך להגן עליהן מפני הידבקות באיידס בעתיד.

תגובת הנגד הנסערת בסין ובעולם בדבר האתיות של המחקר והעבודה הזאת היתה מהירה ונרחבת. פרופ' הא ושותפיו למחקר זייפו מבחנים אתיים וגייסו גברים עם איידס לצורך עריכת הגנים. כתוצאה מהניסויים - שתי נשים ילדו שלושה תינוקות מהונדסים גנטית.

בחודש שעבר דווח בכתב העת של MIT כי ייתכן מאוד שהמחקר המקורי של הפרופסור כשל ונוצרו במעבדתו "שני תינוקות מוטציוניים עם מערכת חיסונית פגומה".

בנוסף למאסר, קנס בית המשפט הסיני את המדען בסכום השווה ל-430 אלף דולר וגזר עונשים קלים יותר על שני עמיתיו שעבדו בשני מוסדות רפואיים. שמותיהם של המדענים, שהורשעו בקשירת קשר עם פרופ' הא, לא פורסמו.

"שלושת הנאשמים לא קיבלו את האישור הדרוש לעסוק ברפואה, וכשהם מבקשים לעצמם תהילה ועושר, הפרו במכוון את החוקים הקשורים למחקר מדעי ולטיפול רפואי", קבע בית המשפט. ההחלטה הופצה על ידי סוכנות הידיעות הרשמית של סין. "השלושה חצו את הקו האדום האתי במחקר המדעי ובאתיקה רפואית".

נושאים קשורים:  He Jiankui,  עריכת גנים,  תינוקות מהונדסים,  מחקר מדעי,  אתיקה רפואית,  חדשות,  סין
תגובות
אנונימי/ת
01.01.2020, 19:04

מזעזע!

אנונימי/ת
02.01.2020, 07:17

זה מה שקורה כשמנסים לחכות את מעשי הבריאה, ללא גבולות....
אף פעם אי אפשר לדעת מי ומתאי השתמשו במידע בצורה לא נכונה והרסנית.

ראו את המצאת הדינמיט וההרס שגרם בעולם
גילוי האטום ובניית פצצת אטום, הרס ירושימה ונאגסקי, אך לא נגמר בזה
שיכפול הכבשה דולי
והנדסה גנטית (זה התחיל בצמחים לחקלאות)

כן!1 חבל על כל הקדמה שנגרמה בגלל המצאת האוטומוביל...תראו כמה סבל והרג מתאונות דרכים! וגם המצאת הסכין ואיזמל המנתחים כמה זיהומים נגרמו בגלל הניתוחים. וכמובן לא נשכח את ברכת הדינמיט במחצבים ובסלילת כבישים - אני מבין שהכותב או הכותבת בורכו בנקודת מבט נאורה וכוללנית!

אנונימי/ת
02.01.2020, 08:49

סין מדינה בלי ערכים

טיפש! אתה מכיר את העם הסיני...אמירה גורפת ומטומטמת!

אנונימי/ת
04.01.2020, 22:46

איך הבריטים אומרים? rubbish!
המקרה גלש מעבר למסדרונות האפלים של אחד המשטרים הכי אכזריים, סדיסטיים וחסרי ערך לחיי אדם, קרי - הקומוניזם הסיני. לכן פורסם ולכן העונש המגוחך וההכרזה הפומבית על כך. ראו את הכתבה לעיל בנוגע לסחר באיברים להשתלה. הם משבטים, משביחים ואין מי שיעצור אותם.