חדשות

מודל תמרוץ הפגיות עובד: יותר כוח אדם מקצועי, פחות זיהומים

סיכום שנה של משרד הבריאות על מצב הפגיות: כל 29 הפגיות הפועלות בבתי החולים בישראל הראו קפיצת מדרגה באיכות ובבטיחות הטיפול בפגים ותוגמלו כספית על הישגיהן | 16 פגיות סומנו כמצטיינות

מחלקת הפגים ב"שערי צדק". צילום: הדס פרוש, פלאש 90

16 פגיות – חמש במרכזי העל, חמש במרכזים הרפואיים הבינוניים בגודלם ושש במרכזים הקטנים – הוכתרו כפגיות המצטיינות לשנת 2019 בהתאם לציונים שהשיגו בבקרה של משרד הבריאות. עוד שש פגיות צוינו לשבח על השיפור הגדול שהן הציגו בין 2018 ל-2019.

במרכזי העל הרפואיים הפגיות המצטיינות הן ב"איכילוב", "שערי צדק", "שיבא", "שניידר" ורמב"ם. במרכזים הרפואיים הבינוניים – "אסף הרופא", "העמק", "וולפסון", "לניאדו" והמרכז הרפואי לגליל בנהריה. בקרב המרכזים הרפואיים הקטנים: בתי החולים האיטלקי, האנגלי והצרפתי בנצרת, "בני ציון" ו"כרמל" בחיפה ו"זיו" בצפת. ב"וולפסון" ביקשו לציין כי זו השנה החמישית שהפגייה בבית החולים נמצאת ברשימת הפגיות המצטיינות.

את השיפור הגדול ביותר הראו הפגיות במרכזי העל רמב"ם ו"שערי צדק", במרכזים הבינוניים "לניאדו" ו"אסף הרופא" ובקבוצת המרכזים הקטנים: בית החולים האיטלקי (המשפחה הקדושה) ו"בני ציון".

יש לציין כי זו השנה השישית ברציפות שהפגייה במרכז הרפואי שיבא זוכה לתואר "פגייה מצטיינת" על ידי משרד הבריאות. גם הפגייה במרכז שניידר לרפואת ילדים נבחרה זו השנה השלישית ברציפות למחלקת פגים מצטיינת. את מחלקת הפגים ב"שניידר" מנהל פרופ' גיל קלינגר. היא משמשת "מרכז שלישוני" לרפואת פגים ויילודים מכל הארץ ומטופלים בה כ-1,000 פגים ויילודים מדי שנה, ביניהם מאושפזים פגים ויילודים עם מחלות נשימה מורכבות, מומים מולדים רב מערכתיים, מומי לב מולדים, מומים במערכת העצבים המרכזית, מומים בדרכי העיכול, הפרעות כרומוזומליות ומטבוליות וכן פגים הנולדים במשקלי לידה נמוכים.

אתמול (א') פרסם משרד הבריאות סיכום שנה על מצב הפגיות וממנו עלה שכל 29 הפגיות הפועלות כיום בבתי החולים בארץ הראו שיפור ניכר לעומת השנה הקודמת ועל כך גם תוגמלו כספית כדי לעודדן להמשיך ולהשתפר באיכות הטיפול. מאז 2014, השנה הראשונה להפעלת התכנית לתמרוץ הפגיות והצגת המצטיינות מביניהן, נרשם שיפור בציון הממוצע שלהן: מ-33 ל-92.2.

מודל תמרוץ הפגיות

"הטיפול בפגים וקידום היחידות לטיפול ביילוד מצויים בליבת העשייה של משרד הבריאות", הדגישה ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד. "הנושא הוגדר כאחת מתכניות הדגל של משרד הבריאות, המציין עתה את השנה השישית להפעלת 'תכנית הכוכבים' שבה חולקו 260 מיליון שקל בין כלל הפגיות ובהתאם לחלוקת כספי הביטוח הלאומי לפגים, ובנוסף עוד 34 מיליון שקל עבור אחיות תוספתיות. סכום זה יחולק עבור שנת 2019 בין כל הפגיות על פי מפתח תקינה מקצועי שנקבע לכך".

ד"ר עזרא ציינה כי ״מודל תמרוץ הפגיות הוא הראשון שהנהיג משרד הבריאות ובזכות יישומו אכן בוצעה קפיצת מדרגה באיכות ובבטיחות הטיפול בפגים. נמשיך לפעול לקידום מתמיד של תחום הנאונטולוגיה".

עיקרי תכנית התמרוץ נוגעים להסדרה מקצועית של התחום והגדרת סטנדרט הטיפול בפגים. מודל התמרוץ מודד תשומות ותוצאות על פי הסטנדרט המומלץ בתחומים: כוח אדם, תשתיות ואיכות הטיפול בפגיות ועד כמה בית החולים מכוון לנושא זה את משאביו. המודל שנבנה הוא דינמי ומתעדכן עם השנים בהתאם לצרכים בשטח, עליית סטנדרט הטיפול הנדרשת ובהתאם לתובנות שעלו מהבקרות שהפגיות עברו תוך ההתייעצות עם גורמי המקצוע.

דירוג הפגיות המצטיינות הוא על פי רשימת פרמטרים שנקבעו. התגמול הוא בהתאם לציון הגבוה ביותר שהפגיות המצטיינות השיגו. כמו כן מובא בחשבון גם רכיב השיפור שעברה פגייה משנה לשנה. גם פגיות שהשיגו ציון נמוך בבקרה הראו שיפור של מעל לממוצע בכל קבוצת בתי חולים שנמדדה, כלומר בקרב מרכזי העל, המרכזים הבינוניים וקטנים.

השנה העמיד משרד הבריאות חצי מיליון שקל לכל פגייה מצטיינת וזאת בנוסף לחצי מיליון שקל ב-2018 ומיליון ב-2017. הכסף מיועד להצטיידות בהתאם לרשימת ציוד הכרחי לפגייה שאושרה על ידי המשרד.

גידול בכוח אדם מקצועי בפגיות

מאז 2014 כאשר הוחל בהפעלת התכנית, חלה ירידה של 76% בשיעור הזיהומים הנרכשים בפגיות וירידה של 72% נרשמה עד שנת 2018. כמו כן, חל גידול של 102 במספר הרופאים בפגיות - 78 מתמחים ורופאים תחומיים ועוד 24 מומחים חדשים בנאונטולוגיה; נוספו 396 תקנים חדשים לאחים ואחיות חדשות (311 עד 2018), נוספו 240 תקני אחים ואחיות שעברו הסמכה על-בסיסית בטיפול נמרץ ביילוד ו-90 נוספים נמצאים לקראת סיום ההכשרה.

בנוסף, נוספו 159 תקנים לעובדים במקצועות הבריאות השונים - רוקח, פיזיותרפיסט, פסיכולוג-מומחה (מקצוע חדש בפגיות), עובד סוציאלי, טכנאי הנשמה, דיאטנית, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת וכן נוספו 20 תקני אחיות ייעודיים למניעת זיהומים בפגיות. כמו כן, הוכנס לראשונה השנה מקצוע חדש: מנהלן פגיות, והשנה נפתחו 20 תקנים חדשים במקצוע זה.

בין הפרמטרים שהשנה הובאו בחשבון על ידי הבקרה בפעם הראשונה: מתן קולוסטרום (חלב ראשוני) לפגים בתוך שמונה השעות הראשונות מהלידה. הוספת תקן מנהלן בפגיות וכן מדידה וביצוע מעקב אחרי דמם מוחי דרגה 3 ומעלה בפגים.

השיפורים והחידושים בתשתיות שנרשמו מאז 2014 הם: 110 מיטות, 21 חדרי הורים, 21 חדרי הנקה, 20 מטבחי חלב, 16 חדרי תרופות, 13 חדרי בידוד חדשים. כמו כן הוכנסו בכל הפגיות מכשירי רנטגן DR מופחתי קרינה.

ד״ר סיגל ליבראנט-טאוב, ראש אגף רפואה כללית במשרד הבריאות, אמרה: "מדי שנה רואים את תוצאות השיפור בשטח. זה המקום להודות לצוותים הרפואיים המקדמים את תחום הפגיות. נמשיך לדרוש שיפור בפרמטרים השונים. התחרות ב'תכנית הכוכבים' מייצרת תחרות בריאה עבור כולם".

מעוויה כבהה, המרכז את תכנית הכוכבים בנושא הפגיות, הוסיף: "נמשיך לפעול לטובת הפגיות ובדגש על אלו שבפריפריה הגיאוגרפית והחברתית וכן כדי לשפר את הפרמטרים הרפואיים השונים".

נושאים קשורים:  פגייה,  פגיות בישראל,  חדשות,  משרד הבריאות,  נאונטולוגיה
תגובות
אנונימי/ת
23.12.2019, 18:36

בהחלט כל הכבוד!

23.12.2019, 21:21

למרות התוצאות הטובות הכתבה מטילה צל מעיב על המקצוע שלנו - צריך לתגמל בכסף כדי לשמור על תנאי סניטציה ראויים?

אנונימי/ת
24.12.2019, 06:39

כן ! (התגמול כמו שאתה יודע הוא לא לכיס של העובדים)

אנונימי/ת
24.12.2019, 03:08

בתמונה: מודל עולם שלישי של תינוקיה.

ושאפו לשניידר!