חדשות

צביעת שיער והחלקות כימיות עלולות להגביר סיכון לסרטן השד

מחקר אמריקאי חדש מצא: נשים שחורות שהשתמשו בצבע לשיער לעתים קרובות היו בסיכון של 60% ומעלה לחלות בסרטן השד

צביעת שיער. צילום: שאטרסטוק

צוות מחקר אמריקאי פרסם בשבוע שעבר ב-International Journal of Cancer ממצאים לפיהם עלול להיות קשר בין צביעת שיער והחלקות כימיות בחומרים מסוימים לבין סיכון מוגבר לסרטן השד. בצוות היו חוקרות מהמחלקה לאפידמיולוגיה במכון הלאומי לבריאות סביבתית וכן מאוניברסיטת צפון קרוליינה ותכנית המחקר בטוקסולוגיה במכוני הבריאות הלאומיים של ארה"ב (NIH).

בדו"ח שחיבר הצוות נאמר כי צבעי שיער נקשרו בעבר לסוגי סרטן אחרים, אם כי ממצאי המחקרים הללו לא היו חד משמעיים. מחקר שנעשה בעבר לגבי אפשרות של סיכון לסרטן שלפוחית השתן בקרב עובדי מספרות המטפלים בצבעים לשיער הצביע על עלייה קטנה בסיכון לסוג סרטן זה. מחקר אחר, שעסק בחומרים להחלקות שיער ונעשה בשנות ה-90, לא מצא קשר בין מחליקי השיער לסרטן השד.

במחקרם החדש הצביעו החוקרים על כמה פורמולות של חומרי החלקה כימיים, כמו למשל טיפולים בקרטין המכיל את החומר המסרטן פורמלדהיד או משחרר אותו במהלך תהליך ההחלקה.

במחקר התצפיתי החדש, שמומן על ידי ה-NIH, נעשה מעקב אחרי 46,700 נשים אמריקאיות שאחיותיהן אובחנו כחולות בסרטן השד. בעת ההרשמה למחקר, גיל הנשים נע בין 53 ל-74 שנה. הן ענו על סדרת שאלות על מצב בריאותן ואורח חייהן, כולל תכיפות השימוש במוצרים לטיפול בשיער. הובאו בחשבון גם נתונים דמוגרפיים. המעקב אחרי המתנדבות למחקר נמשך שמונה שנים בממוצע.

יותר ממחצית מהנשים באוכלוסיית המחקר דיווחו על שימוש בצבעי שיער בשנה שלפני הצטרפותן לניסוי. כ-10% אמרו שהשתמשו בהחלקות כימיות. נשים אלו דיווחו החוקרים, היו בעלות סיכוי גדול יותר להיות בין כ-2,800 משתתפות המחקר שבסופו של דבר חלו בסרטן השד, במיוחד אם הן בעלות צבע עור כהה.

השימוש בצבע לשיער היה קשור לסיכון גבוה יותר, כדי 9%, לפתח סרטן שד, בהשוואה לחוסר שימוש בצבע כזה. נשים שחורות שהשתמשו בצבע קבוע היו בסיכון גבוה ב-45% לחלות בסרטן השד, בהשוואה ללא משתמשות. אלו שהשתמשו במוצרים אלה מדי שמונה שבועות או לעתים קרובות יותר היו בסיכון של 60% ומעלה. נשים שחורות היו גם בעלות סיכוי גבוה יותר לדווח על שימוש במחליקים כימיים – 74% בהשוואה ל-3% מהנשים הלבנות. אלו נמצאו בסיכון גבוה יותר כדי 18% לסרטן השד בקרב אוכלוסיית המחקר בכללותה.

החוקרים טוענים שלתוצאות עשויות להיות שתי סיבות: שוני בהרכבים הכימיים של חומרי ההחלקה והצבע כשמדובר בשיער עבה, שעשוי לספוג כמות גדולה יותר של צבע. נדרשים מחקרים נוספים בנושא, הדגישו מחברי הדו"ח, אך הם הבהירו שחשוב שהרופאים יידעו על ההבדלים, במיוחד כיוון שנשים שחורות נוטות יותר למות מסרטן השד מאשר נשים לבנות, וכיוון שרוב המחקרים הקודמים על ההשפעות הבריאותיות של צבע השיער היו על נשים לבנות.

עורכי המחקר הדגישו בדיווח עליו, שלא ניתן היה בידם לבודד כל גורם אחר נוסף המשפיע על סיכון לסרטן. לדוגמה: אנשים נוטים לחלות בסרטן כשהם מתבגרים אבל שיער מאפיר קשור בגיל, מה שעלול אולי להגביר רצון לצביעת שיער ואת השימוש בצבע שיער.

צבע לשיער מכיל יותר מ-5,000 תרכובות כימיות שונות והנוסחאות משתנות כל הזמן. רוב צבעי השיער מכילים כימיקלים, חלקם רעילים ביותר לגוף האדם כמו ניטרובנזן ואנילין. חומרים כימיים אלה נספגים בקלות בקרקפת וכך חודרים לגוף וגורמים לו נזק.

באשר לסרטן השד, החוקרים הסבירו שהראיות שמצאו בעבודתם מצביעות על נוכחות של אמינים ארומטיים - כימיקלים חסרי צבע בצבע השיער שהוכחו כנקשרים ל-DNA ברקמת השד ועלולים להוביל לנזק ב-DNA הקשור לסרטן.

שטיפות שיער לא נמצאו קשורות לסיכון מוגבר לסרטן השד במחקר זה, שכן הן מכילות פחות אמינים ארומטיים, כך שחומרים אלה בטוחים יותר מצבעים קבועים.

החקרים הבהירו שחשוב להיות מודעים לסיכונים הכרוכים במוצרי קוסמטיקה שונים וכי מתוך מצאי עבודתם, מוקדם עדיין לשלול באורח מוחלט שימוש בכל צבעי השיער הקיימים שכן המחקר עקב אחרי קבוצה קטנה יחסית של נשים שצבעו או החליקו שיער ופיתחו סרטן - מחלה שבהופעתה מעורב יותר מגורם אחד בלבד.

נושאים קשורים:  צבע לשיער,  סרטן השד,  החלקת שיער,  חדשות,  מחקר,  צביעת שיער
תגובות