חדשות

הקלדנית בוועדה הפסיכיאטרית חלתה והחולים נשלחו לאשפוז כפוי

בית המשפט המחוזי בת"א מתח ביקורת חריפה על הוועדה הפסיכיאטרית ב"שיבא": "הותרת חולה באשפוז כפוי ללא קיום דיון בעניינו משולה להותרת עצור בבית המעצר ללא צו שופט"

בית החולים שיבא, מגדל האשפוז. צילום: דוברות "שיבא"

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ציון קפאח, מתח בשבוע שעבר ביקורת חריפה על התנהלות הוועדה הפסיכיאטרית של בית החולים שיבא בתל השומר בדיון שבו הוגשה תביעה נגד בית החולים על כך  שחמישה מאושפזים שהופנו לדיון בוועדה הפסיכיאטרית של "שיבא" נשלחו שוב לאשפוז כפוי, וזאת לאחר שהוחלט להפסיק את דיוני הוועדה בשל מחלתה של קלדנית הוועדה. האירוע התרחש בחודש שעבר. הוועדה הפסיכיאטרית היתה אמורה לדון בענייניהם של החמישה שביקשו להשתחרר מאשפוזם. על הביקורת שנמתחה בבית המשפט דווח לראשונה בוואלה.

מדי יום מתקיימים הליכים דומים בעשרות ועדות פסיכיאטריות ברחבי הארץ. ביום שבו תוכנן להתקיים הדיון על אודות החמישה, הוחלט להפסיק את הדיונים בשעה 15:00 לאחר שהקלדנית לא יכלה להמשיך בעבודה. הדיונים נדחו למועדים אחרים והחמישה הופנו לאשפוז כפוי.

המטופלים הסתייעו בשירות הסיוע המשפטי במשרד המשפטים ונטען בתביעה לבית המשפט שלא היה מקום להפסקת הדיונים ועל יו"ר הוועדה היה להמשיך בהם ולעבור לרישום הדיון בכתב יד כאשר אין אפשרות להקלדה. נטען נגד הוועדה שהמהלך שננקט הוא בגדר "שלילת חירות של ממש". הפנייה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נעשתה על ידי עו"ד מירב עידה-עוז. למרות שעניינם של החמישה נדון בוועדות אחרות כמה ימים מאוחר יותר, הוחלט בסיוע המשפטי של משרד המשפטים לבחון נושא זה בפן העקרוני לקבלת הכרעה בסוגיה זו.

ואמנם, השופט קפאח הביע תרעומת על התנהלות הוועדה הפסיכיאטרית, כשאמר: "רוח החוק ולשונו מזכירים במידת-מה את דיני המעצרים, לפיהם שמדובר בחירותם של אנשים. לאורכו ולרוחבו של החוק שזורות הוראות הקוצבות את תקופות האשפוז הכפוי והצורך בביקורת של ועדה שהיא גוף מעין שיפוטי, ומאוחר יותר אף ביקורת של בית משפט בעת הצורך.

"יש להקפיד הקפדה יתרה על עמידה בלוחות הזמנים כפי שנקבע בחוק. הדרישה הדווקנית כי דיון בפני ועדה יתקיים כהלכתו ובמועדו איננה בבחינת פרוצדורה ותו לא... הותרת חולה באשפוז כפוי ללא קיום דיון בעניינו - גם אם הוא מצוי במתקן רפואי - משולה להותרת עצור בבית המעצר ללא צו שופט".

על התעקשות המדינה בתיק זה שלא לאפשר דיון בערעור, העיר השופט: "זכותם של באי כוח הסיוע המשפטי להגיש ערעור כל אימת שהם סבורים שיש מקום לכך. אל לנו לשכוח כי הם מייצגים אנשים שקופים המצויים הרחק מתשומת הלב הציבורית".

עו"ד דניאל רז, הממונה על תחום האשפוז הכפוי בסיוע המשפטי במשרד המשפטים, הגיב על החלטת השופט: "זה פסק דין חשוב במיוחד היות שהוא ממחיש את חשיבות חירותו של אדם ומשווה זה להליך מעצר ללא צו חוקי. בית המשפט מבהיר כי אין להשלים עם העובדה שדיון בעניינו של אדם אשר חירותו נשללת לא יתנהל בשל נסיבות פרוצדורליות. עוד מציין בית המשפט על חשיבות הסיוע המשפטי וחובתו להעלות סוגיות אלו בתור מי שמייצג את השקופים בחברה".

תגובת משרד הבריאות לפסק הדין: "באותו היום התקיימה ועדה כמתוכנן. לקראת סוף היום, הקלדנית חשה ברע. כיוון שכל המטופלים שהמתינו לדיון היו עדיין תחת אשפוז בכפייה על פי חוק, לא היתה כל מניעה חוקית לדחות את הוועדה ביום אחד ולקיים את ההליך המשפטי ביום למחרת, על פי כל הנהלים הנדרשים. נדגיש כי הדיון בוועדה הוא דיון משפטי לכל דבר ועניין. תיעוד שאינו משקף את הנאמר בוועדה עלול לפגוע בזכויותיו של המטופל. אלא שבמקרה זה היתה תקלה אנושית שטופלה באופן מיידי ולא הביאה לכל פגיעה בזכויותיו של איש.

"ידוע לנו שהדבר הובא לידיעת בית המשפט וצוין שזכויותיהם של החולים נשמרו במלואם. הנהלת הפסיכיאטריה במרכז הרפואי שיבא לא מודעת לכל נזיפה שהתקבלה מבית המשפט בנושא זה".

נושאים קשורים:  ועדה פסיכיאטרית,  בית המשפט המחוזי בתל אביב,  אשפוז כפוי,  בית החולים שיבא,  חדשות
תגובות