חדשות

עתירה לבג"ץ: לחייב את ליצמן ומשרדו לפעול נגד פרסום בלתי חוקי של סיגריות

סגן שר הבריאות מואשם בעתירה של עמותת אוויר-נקי כמי שפעל להחרגת העיתונים מהחוק האוסר לפרסם מוצרי עישון וגרם להזנחה מכוונת של מהלכי הסברה שעלולים היו לפגוע בחברות הטבק

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. ""ראוי היה שלפחות יקפיד לאכוף את שאר ההגבלות והאיסורים בחוק"

שופט בג"ץ אלכס שטיין הורה למשרד הבריאות להשיב בתוך חודשיים לעתירתם של ח"כ לשעבר יהודה גליק ועמותת אוויר-נקי נגד סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על כך שמשרדו איננו לוקח אחריות על פרסום בלתי חוקי של סיגריות. ליצמן מואשם בעתירה כמי שפעל להחרגת העיתונים מהחוק האוסר לפרסם מוצרי עישון ובעקבות זאת גרם להזנחה מכוונת של מהלכי ההסברה שעלולים היו לפגוע בחברות הטבק.

מסמך העתירה בן 55 עמודים נמסר לבג"ץ ב-18 בנובמבר ובו דורשים העותרים לחייב את סגן השר "לטפל בהפרות החוק המגביל פרסום של סיגריות ומוצרי עישון". בחודש שעבר דיווח האתר לנושאי תקשורת "העין השביעית" שליצמן ומשרדו נמנעים במוצהר מהענשת כלי תקשורת ומפרסמים העוברים על החוק. העתירה לבג"ץ הוגשה באמצעות עו"ד עמוס האוזנר, יו"ר המועצה למניעת עישון.

במרץ השנה נכנס לתוקפו החוק שהחמיר באיסורים על פרסום מוצרי עישון מזיקים במרחב המקוון (אינטרנט ורשתות חברתיות). הוחרג מחוק פרסום המוצרים בעיתונות המודפסת אך נקבע שעל כל מודעה לסיגריות או מכשירי עישון אלקטרוניים תתפרסם מודעת נגד של משרד הבריאות, על חשבון העיתון ומפרסמי מוצרי העישון.

העתירה היא גם נגד מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש הממשלה בנימין נתניהו, שרשמית הוא עדיין שר הבריאות. ליצמן סומן כמי שדרש להחריג מהחוק את העיתונות המודפסת.

לטענת גליק ועמותת אוויר-נקי, ליצמן שדרש את החרגת העיתונות המודפסת כתנאי להעברת החוק, "ראוי היה שלפחות יקפיד לאכוף את שאר ההגבלות והאיסורים הנכללים בחוק. אולם, תחת ליצמן נמנע משרד הבריאות מפרסום התקנות לפיקוח והקנסות על המפרסמים העוברים על הוראות החוק". העותרים מאשימים את ליצמן ומשרדו בהתחמקות מהאחריות שמטיל עליהם החוק: הוא לא מינה ממונה, כאמור בחוק, בנושא זה ואין מעקב אחרי הפרסומות ופרסומות הנגד; אין פיקוח על החוק וביצועו". בג"ץ נתבקש להוציא צו שיחייב את ליצמן לשנות מדיניות זו.

במסמך העתירה נמתחת ביקורת על משרד הבריאות בעקבות תוכן מודעות הנגד הנדפסות בעיתונים, ונאמר עליהן שהן "בזבוז פסול של משאב ציבורי ששוויו מיליוני שקלים": מודעות משרד הבריאות אינן אפקטיביות, נוצרו בלי להתייעץ במומחים לבריאות הציבור, ביניהם ההסתדרות הרפואית, האגודה למלחמה בסרטן וקופות החולים.

נושאים קשורים:  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  עתירה לבג"ץ,  ח"כ יהודה גליק,  עמותת אוויר נקי,  החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק,  חברות הטבק,  חדשות
תגובות