מחקרים

איך ניתן לנבא טרומבואמבוליזם ורידי בקרב חולי מיאלומה נפוצה?

החוקרים יצרו כלי ניקוד לחישוב הסיכון להתפתחות טרומבואמבוליזם ורידי בקרב מטופלים שזה עתה אובחנו במיאלומה נפוצה ומצאו כי הוא עדיף על השיטה המקובלת כיום

לויקמיה מיאלואידית חריפה. אילוסטרציה

טרומבואמבוליזם ורידי (VTE – Venous thromboembolism) הוא אחד הגורמים הנפוצים לתחלואה ותמותה בקרב מטופלים עם מיאלומה נפוצה (MM – Multiple myeloma). ה-IMWGי(International Myeloma Working Group) פיתחו קווים מנחים הכוללים המלצות למניעה ראשונית של טרומבואמבוליזם בקרב אותם מטופלים המצויים בסיכון גבוה ל-VTE לפי גורמי סיכון. ה-NCCNי(National Comprehensive Cancer Network) אימצו את ההנחיות הללו. עם זאת, חסר להן תוקף.

במחקר הנוכחי החוקרים רצו לפתח ולתקף כלי ניבוי ל-VTE עבור חולי MM ולהעריך את הביצועים של ההנחיות של ה-IMWG/NCCN הקיימות כיום. במחקר נכללו 4,446 מטופלים מתוך מאגר המידע של ה-Veterans Administration Central Cancer Registry. החוקרים השתמשו באנליזת זמן-עד-אירוע במטרה לפתח כלי ניקוד לחישוב הסיכון ל-VTE בקרב מטופלים עם אבחנה חדשה של MM המתחילים טיפול כימותרפי. בנוסף, החוקרים תיקפו את שיטת הניקוד בצורה חיצונית באמצעות מאגר המידע SEERי(Surveillance, Epidemiology, End Results)יMedicareי(N=4,256).

החוקרים תחילה זיהו גורמים מנבאים בלתי תלויים ל-VTE ולאחר מכן שילבו את המשתנים במטרה ליצור את ניקוד ה- IMPEDE VTEי(Immunomodulatory agent – תרופה אימונומודולטורית; Body Mass Index ≥ 25 ק"ג/מ2 ; Pelvic, hip or femur fracture – שבר באגן, בירך או בעצם הפמורלית; Erythropoietin stimulating agent – תרופות לגירוי אריתרופואיטין Dexamethasone/Doxorubicin ; Asian Ethnicity/Race – מוצא אסייתי; VTE history – היסטוריה של VTE;יTunneled line/central venous catheter – צנתר מרכזי; Existing thromboprophylaxis – טיפול מניעתי להיווצרות קרישי דם).

תוצאות המחקר הראו כי כלי הניקוד שהחוקרים פיתחו הניב יכולת הבחנה מספקת בעוקבה המקורית, C-סטטיסטי= 0.66. כמו כן, נמצא כי הסיכון ל-VTE עלה באופן מובהק ככל שהציון שהתקבל היה גבוה יותר (יחס הסיכונים: 1.20, P=0.0001). בתוך עוקבת ההשוואה החיצונית, נמצא כי ה-C-סטטיסטי של IMPEDE VTE היה 0.64. לצורך השוואה, כאשר בודקים את הביצועים של ההנחיות של ה-IMWG/NCCN, ה-C-סטטיסטי הוא 0.55.

החוקרים הסיקו כי ה-IMPEDE VTE טוב יותר בהשוואה לקווים המנחים של ה-IMWG/NCCN הקיימים כיום, וכי הוא צריך להילקח בחשבון ככלי ריבוד חדש לסיכון ל-VTE בקרב מטופלים עם MM.

מקור: 

Sanfilippo, K.M. et al. (2019) American Journal of Hematology 94,11.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מיאלומה נפוצה,  טרומבואמבוליזם,  טרומבואמבוליזם ורידי,  ניקוד לניבוי סיכון,  טיפול מניעתי
תגובות