חדשות

מחקר ישראלי: קנאביס עשוי להיות צעד ראשון לטיפול כימותרפי בסרטן כבד

משלב של רכיב בקנאביס יחד עם רכיב כימותרפואיטי יאפשר להחדיר מינון נמוך של תרופה כימותרפית ולחסל את תאי הסרטן בכבד בלי לפגוע בתאים בריאים וללא תופעות לוואי חמורות

פרופ' אלכסנדר בינשטוק. "שיטת שילוח מדויקת זאת תאפשר לרשום מינונים נמוכים של תרופות כימותרפיות". צילום: הדס פרוש, פלאש 90

צוות מהאוניברסיטה העברית בירושלים פיתח שיטה חדשנית לשיגור תרופות כימותרפיות לטיפול בסרטן כבד, ישירות אל התאים הממאירים, תוך עקיפת כל התאים האחרים שבאיבר המטרה. בשיטה החדישה מעורב משלב של קנאבינואידול, אחד הרכיבים הפעילים בצמח הקנאביס, יחד עם מינון נמוך של doxorubicin, רכיב כימותרפואיטי.

"רוב הטיפולים נגד סרטן לסוגיו אינם בעלי יעילות ספציפית מספקת משום שהם תוקפים גם תאים בריאים תוך כדי שהם מנסים לחסל תאים ממאירים שלצידם", הסביר פרופ' אלכסנדר בינשטוק, ראש צוות מחקר בפלסטיות הכאב (Pain Plasticity) בפקולטה לרפואה וביחידה למדעי המוח באוניברסיטה העברית שהוביל את המחקר. "המצב הזה מוביל להרבה מאוד תופעות לוואי חמורות הנקשרות לכימותרפיה. לכן, חיסול תאים סרטניים תוך השארת התאים הבריאים שלידם חיים וללא פגיעה יהיה צעד חשוב כדי להפחית בסבל החולים", הוסיף פרופ' בינשטוק.

הרכיב doxorubicin, מתברר, הוא אפקטיבי מאוד נגד תאי סרטן והוא גם משפיע על תאי רקמת שריר הלב והכבד עד כדי כך שהוא יכול לגרום לאי ספיקת לב אצל חולה המקבל טיפול כנגד מחלת סרטן הכבד שלו.

בתאי סרטן כבד מבוטא חלבון ספציפי בשם TRPV2 וכאשר הוא מופעל, הוא יוצר נקבובית או חריץ אורכי, ערוץ, בתוך קרומית התא, ממברנה, שקודם לכן לא היתה חדירה. תאים בריאים חסרים את החלבון הזה ולכן החומר הפעיל הקנאבינואידולי עשוי לשמש לפריצת הערוץ, דרכו ניתן יהיה להחדיר מינון נמוך של תרופה כימותרפית כדי לחסל את תאי הסרטן בכבד כאשר התרופה לא תחדור לתאים הבריאים ולא תפגע בהם.

"בעתיד", הוסיף פרופ' בינשטוק, "תאפשר שיטת שילוח מדויקת זאת לרופאים המטפלים לרשום מינונים נמוכים של תרופות כימותרפיות ובכך להקל במידה ניכרת מפני האפקטים הקשים של הכימותרפיה שהם מקבלים".

דו"ח המתאר את הפיתוח החדשני, פורסם במהדורה האחרונה (אוקטובר) של ה-Frontiers in Pharmacology.

בצוות גם היו חוקרים מהמחלקה לביוכימיה וביולוגיה מולקולרית במכון למחקר רפואי בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, מהמחלקה להרדמה וטיפול נמרץ בבית הספר לרפואה בהאנובר, גרמניה ומבית החולים שערי צדק בירושלים.

פרופ' בינשטוק: "מאחר שבמחקר השתמשנו ברכיב כימותרפואיטי שכבר מצוי בשימוש קליני, ברגע שנוכל להשלים את היתכנות הקונספט בחיות מעבדה, המעבר לשלב הבא של ניסוי בבני אדם עשוי להיות קצר יותר. עדיין מוקדם לנבא אבל אנחנו מלאי תקווה שיש בידינו מה שניתן להגדיר כאור בקצה המנהרה".

נושאים קשורים:  סרטן הכבד,  קנאביס,  כימותרפיה,  פרופ' אלכסנדר בינשטוק,  כאב,  חדשות
תגובות