תרופות אנטי-ויראליות ישירות

השתלת כבד מתורמים חיוביים להפטיטיס C למושתלים שליליים לווירוס

חוקרים סבורים כי מושתלים שליליים ל-HCV המקבלים תרומת כבד מתורם חיובי נהנים מתוצאים חיוביים

ניתוח השתלת איברים (צילום: אילוסטרציה)

ידוע כי משבר האופיואידים הוביל לעלייה בכמות התורמים החיוביים להפטיטיס C בעשור האחרון. בעוד בעבר איברים מתורמים חיוביים להפטיטיס C היו מושלכים באופן שיטתי, כיום, גילויין של התרופות האנטי ויראליות הישירות הרחיב באופן ניכר את השימוש באיברים אלו. ישנו כבר ניסיון רב עם השתלת כבד מתורמים חיוביים למושתלים שליליים להפטיטיס C, שהולך וגדל כל העת. עם זאת, ישנו רק מידע מועט בנוגע להשתלות כבד מתורמים עם נוכחות של וירוס או רנ"א ויראלי בסרום, למושתלים שהסרום שלהם שלילי לווירוס.

החוקרים ביצעו מחקר רטרוספקטיבי על 26 מושתלים שליליים להפטיטיס C, שקיבלו תרומת כבד מתורם חיובי לווירוס. לאחר ההשתלה, קיבלו הנבדקים טיפול אנטי ויראלי מונע, עם תרופות אנטי ויראליות ישירות, במרכז ההשתלות בבית החולים ג'ון הופקינס, החל מה-1 לינואר 2017 ועד ה-31 לאוגוסט 2019.

החוקרים מצאו כי 25 מתוך 26 מושתלים נותרו בחיים, תוך שמירה על פעילות תקינה של השתל. 20 מתוכם קיבלו כבד מתורמים שהיו חיוביים לנוכחות של רנ"א ויראלי. כל 12 הנבדקים שהשלימו את הטיפול האנטי ויראלי הישיר שלהם, והיו במעקב מספק על מנת לבדוק השגת תגובה וירולוגית ממושכת, אכן השיגו תגובה שכזו. עם זאת, 9 מתוך הנבדקים סיימו את הטיפול אך לא נותרו במעקב מספיק זמן או עדיין מקבלים טיפול. לבסוף, מטופל אחד ממתין לאישור חברת הביטוח להתחלת טיפול אנטי ויראלי. יש לציין כי 11 מתוך 12 המטופלים שהשיגו תגובה וירולוגית ממושכת, קיבלו את הכבד שלהם מתורם חיובי לרנ"א ויראלי.

החוקרים הגיעו למסקנה כי נבדקים שליליים להפטיטיס C, שקיבלו כבד מתורם חיובי לווירוס או חיובי לנוכחות של רנ"א ויראלי, יכולים ליהנות מתוצאים קצרי טווח טובים, הכוללים ריפוי מהפטיטיס C לאחר טיפול אנטי ויראלי ישיר.

מקור: 

Ting, P. et al. (2019). Transplant Infectious Disease. https://doi.org/10.1111/tid.13194

נושאים קשורים:  תרופות אנטי-ויראליות ישירות,  השתלת כבד,  תגובה וירולוגית ממושכת,  מחקרים
תגובות