מחקרים

כיצד השפיעה לגליזציית קנאביס על התוצאים של מקרי טראומה?

במחקר זה הושוו מטופלי טראומה שנמצאו חיוביים לשימוש בקנאביס מהתקופות שלפני ואחרי הפיכת הקנאביס לחוקי במדינת קליפורניה שבארצות הברית, מבחינת תוצאי המקרים ושיעורי התמותה

אמבולנס, טיפול נמרץ (צילום: אילוסטרציה)
אמבולנס, טיפול נמרץ (צילום: אילוסטרציה)

קנאביס הפך לחוקי בשמונה ממדינות ארצות הברית מאז 2012. עורכי מחקר זה שיערו שלאחר שינויים אלה, חלה עלייה בשיעורי ההיארעות של מקרי טראומה בהם נמצא שהמטופלים השתמשו בקנאביס, וכן בשיעורי התמותה באותם מקרים.

מחקר זה נערך במרכז אחד של טראומה ברמה 1 במדינת קליפורניה שבארצות הברית, בו זוהו מטופלים שנמצאו חיוביים לשימוש בקנאביס, בבדיקת סקר לרעלנים בשתן. בוצעה השוואה בין מטופלים מהתקופות שלפני ואחרי הפיכת הקנאביס לחוקי (לגליזציה).

באוכלוסיית המחקר של תקופת טרום הלגליזציה, 9.4% נמצאו חיוביים לקנאביס לעומת 11.0% באוכלוסיית המחקר של התקופה שלאחר הלגליזציה (P=0.001). למטופלים שנמצאו חיוביים לקנאביס לאחר הלגליזציה היו שיעורים גבוהים יותר של הפעלת מערך הטראומה במתכונת נמרצת (Critical trauma activation, 20.0% לעומת 15.0%, P=0.01), ושל תמותה (2.6% לעומת 1.2%, P=0.03). בתת-קבוצה של ילדים (גילאי 12-17), ההיארעות של מטופלים שנמצאו חיוביים לקנאביס לא השתנתה לאחר הלגליזציה (לפני: 39.3%, אחרי: 46.4%, P=0.24).

החוקרים הסיקו שההיארעות של מטופלי טראומה שנמצאו חיוביים לשימוש בקנאביס, עלתה לאחר לגליזציה של הסם. מטופלי הטראומה המבוגרים שנמצאו חיוביים לקנאביס היו בסבירות גבוהה יותר לעמוד בהגדרות של הפעלת מערך הטראומה במתכונת נמרצת, והיו להם שיעורי תמותה גבוהים יותר. לתת-אוכלוסייה של ילדים מטופלים היו שיעורים גבוהים באופן מדאיג של שימוש בקנאביס.

מקור: 

Grigorian, A. et al. (2019). The American Journal of Surgery. doi: 10.1016/j.amjsurg.2019.08.020

נושאים קשורים:  מחקרים,  טראומה,  קנאביס,  לגליזציה
תגובות