חדשות

חברת באייר ישראל: "המנהלת הרפואית שהתפטרה הוליכה אותנו שולל"

אנה זיגמן, עד לאחרונה המנהלת הרפואית של חברת התרופות באייר ישראל, התחזתה לכאורה לרופאה ואף חתמה בתואר זה על מסמכים שהוגשו לוועדת הסל

בירור במרשם הרופאים העלה שאיננה רופאה בעלת רשיון לעסוק ברפואה בישראל. צילום אילוסטרציה

משרד הבריאות בודק מול חברת התרופות באייר ישראל דיווח לפיו עובדים בחברה גילו לאחרונה כי מי שכיהנה כמנהלת הרפואית, ד"ר אנה לואיזה זיגמן, הציגה עצמה בקורות חייה כרופאה אף על פי שלא היה לה רשיון ישראלי לעסוק ברפואה. על החשד שד"ר זיגמן התחזתה לכאורה כרופאה דיווחו אמש (ד') ב"דה מרקר" רוני לינדר וטלי חרותי-סובר. מחר (ו') תתפרסם על כך כתבת תחקיר של תחיה ברק ב"ידיעות אחרונות".

דוברת החברה מסרה הבוקר (ה') בתגובה רשמית ל"דוקטורס אונלי": "אנה זיגמן עבדה ב'באייר ישראל' כשלוש שנים בתפקיד מנהלת המחלקה הרפואית. ידענו שהיא לא רופאה רשומה בישראל - היא אמרה זאת בתהליך הגיוס. על פי הנהלים הפנימיים של 'באייר', מנהל רפואי יכול לכהן גם מי שאיננו רופא. כמו כן, לא ידוע לנו על נוהל רגולטורי הדורש תואר דוקטור לרפואה לתפקיד הזה. ביוני 2019 עזבה זיגמן את עבודתה בחברה מסיבות אישיות שאין לנו כוונה להתייחס אליהן, ומאז לא היתה החברה בקשר עימה".

עוד נמסר מהנהלת החברה כי "בעקבות פניות שהתקבלו מגורמים חיצוניים בנוגע לנסיבות העסקתה ועזיבתה ובנוגע להכשרתה המקצועית, פתחנו בבדיקה ומהמידע שיש בידינו מסתמן כי זיגמן לא היתה זכאית לתעודת רופא, וככל הנראה הוליכה שולל את 'באייר' וחברות תרופות אחרות בישראל.

"'באייר' מחויבת לבטיחות מוצריה ולאמינות המידע הרפואי שהיא מספקת", ציינו בהנהלה וביקשו להדגיש כי "הנהלים הפנימיים של 'באייר' בנוגע למידע הנמסר מאיתנו למשרד הבריאות ולקהילה הרפואית מכילים שלבים רבים של הגנות ובטחונות שנועדו להבטיח כי המידע הוא המהימן והמדויק ביותר ואיננו נשען על דעתו היחידה של זה או אחר. אין בידינו כל אינדיקציה לכך שהגנות ובטחונות אלה לא יושמו ולא נשמרו גם במהלך העסקתה של אנה זיגמן בחברה. אנו נמשיך לפעול ללא לאות להנגשת התרופות של 'באייר' לציבור בישראל".

ד"ר זיגמן מסרה בתגובתה לתקשורת: "מעולם לא טענתי שיש לי רשיון ישראלי לעסוק ברפואה".

בתחקיר ובדיווח נמסר כי עובדי החברה ואחרים מולם עבדה במשרד הבריאות וגם מול גופים אחרים במערכת הבריאות סברו שהיא רופאה. על המסמכים שהוגשו מטעם החברה למשרד הבריאות חתמה עם התואר ד"ר – לרבות על עלון הדרכה למטופלת שנרשמה לה תרופה מסוימת. בטענות שעלו נגדה נאמר שהציגה עצמה בכל הזדמנות כרופאה.

במסמך קורות חייה שגם מוכר לחברה ציינה זיגמן, בת 36, ילידת ברזיל, כי שירתה בצה"ל כ"רופאת שטח קרבית של יחידות מיוחדות", למדה רפואה בסאו פאולו, ברזיל, והתמחתה בטיפול נמרץ ב-UCLA. כן נאמר שניהלה כשנה יחידת ט"נ בבית חולים בסאו פאולו.

בירור במרשם הרופאים העלה שאיננה רופאה בעלת רשיון לעסוק ברפואה בישראל. בבירור מול צה"ל נמסר לשני כלי התקשורת הנ"ל שבצבא לא יכולים לשרת רופאים שאינם בעלי רשיון לעיסוק ברפואה בישראל. גם מ-UCLA ומברזיל נמסר שאין לה רשיון לעסוק ברפואה.

במשרד הבריאות העריכו שהיא אוטוריטה רפואית-מקצועית בחברת התרופות, כך גם גורמי מקצוע אחרים. במסמכים שעליהם חתמה הופיעה תמיד בתוארה ד"ר זיגמן – גם אלה שהוגשו לדיוני ועדת סל התרופות.

נושאים קשורים:  באייר ישראל,  אנה זיגמן,  סל התרופות,  משרד הבריאות,  התחזות לרופא,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
14.11.2019, 12:43

אפשר לבדוק בקלות אם למישהו יש רישיון לעסוק רפואה מהקלדת הפרטים באתר משרד הבריאות. מישהו שם לא חכם במיוחד.
המסקנה היא שאין צורך להיות רופא כדי להיות מנהל רפואי בחברה

15.11.2019, 10:29

המסקנה היא מספיק חיצוניות (חיוך יפה, מראה מושך,בטחון עצמי) כדי להתקדם . נתונים אישיים של יכולת משניים. וזה נכון כמובן לא רק ברפואה ...

אנונימי/ת
15.11.2019, 12:37

נכון. ככה היה מאז ומעולם .

15.11.2019, 10:06

לא תקין כל עניין ההתחזות לכאורה ויש למצות את הדין עם כל המתחזים למינהם. מספר עובדות. משרד הבריאות יכול בקלות לבדוק האם מדובר ברופא כן או לא. בחברות התרופות יש מונח שנקרא Medical manager ויכולים לשמש בו גם אנשים שאין להם רשיון רופא למשל גנטיקאים רופאי שיניים ווטרינרים. וגם רוקחים בנוסף יש תואר MSL שאלה אנשים עם תארי PHD בתחום מדעי החיים. הערה אחרונה. אני מכיר אישית עובדים במשרד הבריאות כולל כאלה שחברים בסל התרופות ומחוצה לה שאינם רופאים מדופלמים שהידע שלהם בתרופות או במנגנוני המחלות הרבה יותר מקצועי ומדוייק מאשר רופאים מהשורה.

אנונימי/ת
15.11.2019, 12:39

הערה חשובה בהחלט. לא חשוב הרישיון במקרים רבים אלא חשוב הידע והאיכות המקצועית. ופגשתי יותר מידי רופאים ורופאות עם רישיון שלא היתי מאפשר להם להיות אפילו ווטרינרים. ושיסלחו לי בעלי החיים שאני מאד אוהב. רישיון רפואה אינו ערובה שהאדם מקצועי. פגשתי בוגרים שפשוט בורים בורים בורים.

אנונימי/ת
15.11.2019, 12:41

הרישיון חשוב אבל לעיתים רישיון אינו ערובה לידע ואיכות ומקצועיות . כמו כן. יש אנשים עם השכלה ברפואה וידע באיבחון מחלות מקצועי ואפילו עילאי והם ללא רישיון ברפואה. יש הכל מהכל ..............

אנונימי/ת
15.11.2019, 10:46

מלכה! הוכיחה מה שידוע כבר שנים: FAKE IT FAKE IT TILL YOU MAKE IT , כאילו חסרים נוכלים בעלי תארי ד"ר ופרופ' שיכולותיהם מוגבלות, הישגיהם בינוניים ותאריהם הושגו בדרכים לו דרכים. אז היא "השתינה מהמקפצה", כלומר לקחה את צעד זה צעד יותר מידי אבל כולנו מוקפים בשרלטנים בדרגה זו או אחרת. סחטין עלייך יא זיגמן! שבת שלום נוכלת :)

אנונימי/ת
15.11.2019, 10:52

הבעיה היא שחברת התרופות מחפה עליה, במקום לדאוג להביאה לדין. מוותרים לנוכלים ודופקים את האנשים הישרים.

אנונימי/ת
15.11.2019, 16:52

אם טרם הבנת חברת התרופות מחפה על עצמה ולא עליה.

אנונימי/ת
15.11.2019, 12:37

לפי ההונאה, הבושה של חברת באייר. אם החברה לא ידעה מי עובד אצלה. איך נדע שהרופאים שעובדים בבתי חולים קופות חולים מרפאות פרטיות וציבוריות הם באמת רופאים ? ממליץ לחפש במרשם משרד הבריאות על כל אדם שמציג את עצמו כרופא. לא להאמין לאף אחד. גם בבית חולים. באתר משרד הבריאות חיפוש פשוט בגוגל ניתן למצוא כל רופא .כולל רופאים שהותלו רישיונם . תבדקו. לא להאמין אלף אחד !!!!!!!!!!!!!!!!

אנונימי/ת
15.11.2019, 15:07

תגובתה מגוחכת. אם טענה שהיתה רופאה בצבא הרי ששיקרה ביודעין. הטענה גם שאינה רופאה בברזיל. pseudologia fantastica

אנונימי/ת
16.11.2019, 12:21

3 נקודות:
1. כמי שמכיר מקרוב את אנה זיגמן ועבד איתה בעבר בחברת תרופות: היא אכן נוכלת ומתחזה לרופאה. מספרת שהתמחתה כרופאת חירום בחדרי מיון ושירתה כרופאה בצה"ל. הייתה נותנת ייעוץ רפואי לכל המעוניין וכו'. לכן מדובר פה על התחזות לשמה.

2. תפקיד המנהל הרפואי בחברות התרופות בישראל אינו מוסדר כמו תפקידים אחרים בחברה. לדוגמא, תפקיד של רוקח אחראי מחייב את חברת התרופות בהגשת מסמכים (בינהם רישיון רוקח ישראלי תקף) למשרד הבריאות. משרד הבריאות מאשר ושולח חזרה לחברה אישור כי הרוקח רשאי להיות הרוקח האחראי בחברה. העניין מוסדר בפקודת הרוקחים ובנוהל של אגף הרוקחות במשרד הבריאות.
השאלה שלי היא למה תפקיד חשוב ומשמעותי כל כך כמו המנהל הרפואי בחברת תרופות לא מוסדר כמו תפקידים מקצועיים אחרים? למה אין הנחיות ברורות בנושא? ראוי שאחרי מקרה זה משרד הבריאות ירים את הכפפה ויסדיר נושא זה במיידי.

3. זה שאותה נוכלת מתחזה הגיעה לתפקיד הבכיר של מדיקל דיירקטור בחברת באייר והמשיכה בהתחזות 4 שנים תמימות, וזה שמי שהביא את זה לידיעת הציבור ומשרד הבריאות הייתה העיתונות ולא חברת באייר עצמה מטיל צל כבד על חברת באייר. טוב תעשה באייר אם תפיק לקחים, תנקה את האורוות ותשתף את משרד הבריאות ואנשי הרפואה בהמשך החקירה שהם מבצעים ואת תוצאותיה. מדוע הסתירו את העניין ומדוע לא הגישו תלונה או פנו לבית המשפט כמו כל מוסד מכובד אחר בעניין זה?

אנונימי/ת
17.11.2019, 12:29

אנונימי 12:21
אם עבדת איתה והכרת אותה מקרוב וידעת שהיא נוכלת- למה לא שרקת במשרוקית?
כך הפכת לשותף לתרמית (שלא מרצון כמובן)

אנונימי/ת
04.11.2020, 21:46

היא לומדת רפואה עכשיו...איך ייתכן ?