חדשות

נדודי שינה והתעוררות מוקדמת מגבירים סיכון לשבץ מוחי ולהתקפי לב

מחקר שפורסם בכתב העת של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה מצא קשר בין ביטויי אינסומניה לבין סיכון לשבץ מוחי והתקפי לב בקרב בני 50 פלוס

אינסומניה, נדודי שינה. אילוסטרציה

אנשים שמתקשים להירדם או להישאר בשינה וסובלים מאינסומניה -  נדודי שינה - נוטים יותר מאחרים לשבץ מוחי, התקף לב ומחלות כלי דם של המוח. כך עלה ממחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר במהדורה המקוונת של Neurology, כתב העת של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה.

מחקר העוקבה נעשה באוניברסיטת פקינג בבירת סין, בייג'ינג. השתתפו בו במשך עשר שנים 478,200 אנשים בגיל ממוצע 51 ללא היסטוריה מוקדמת של התקפי לב או מחלות לב ושבץ עם תחילת המחקר. הם נשאלו האם חוו תסמין אחד או יותר מבין שלושה תסמינים מוכרים של נדודי שינה, לפחות שלוש פעמים בשבוע: קושי להירדם ולהישאר בשינה, התעוררות מוקדמת מדי בבוקר, קושי להיות ממוקד במעשים ביום שלמחרת עקב שינה גרועה.

11% דיווחו שהיה להם קושי להירדם ולהתמיד בשינה. 10% דיווחו שהתעוררו מוקדם מדי ו-2% דיווחו על קשיים בהתמקדות במעשיהם. בעשור שבו נמצאה קבוצת האנשים הגדולה הזאת במעקב, 130,032 עברו שבץ, או התקף לב או מחלת לב אחרת. אלה שהיו להם כל שלושה ביטוייה של האינסומניה נטו ב-18% יותר מאחרים לפתח מחלות אלו.

החוקרים מסרו כי הביאו בחשבון בעבודתם ובכימות הנתונים גורמים נוספים שיש בהם סיכון להתקף לב, שבץ או מחלות קרדיווסקולריות ומחלות כלי דם מוחיים אחרות, בכלל זה צריכת אלכוהול, עישון ורמת הפעילות הגופנית (או היעדרה).

אלה שדיווחו על קושי להירדם נמצאו בכדי 9% יותר מאחרים לפתח שבץ, או התקף לב. מקרב 55,127 האנשים עם הביטוי הזה של נדודי השינה – 17,632 או 32% עברו שבץ או לקו בהתקף לב, לעומת 113,382 – 26% - מבין 432,073 אנשים ללא תסמינים של נדודי שינה.

בקרב אלה שהתעוררו מוקדם מדי והתקשו לחזור ולישון נמצאה נטייה של 7% יותר מאחרים לחלות במחלות הנ"ל ובקרב אלה שהתקשו להיות ממוקדים בבוקר שלמחרת שנת לילה גרועה, הנטייה היתה בשיעור של 13% יותר מאשר אצל אחרים.

עורכי המחקר ציינו כי הקשר בין ביטויי האינסומניה לבין המחלות הנ"ל נמצא חזק יותר בקרב בגירים צעירים שבתחילת המחקר דיווחו על יתר לחץ דם, מה שיחייב במחקר עתידי להתמקד בקבוצת אנשים זאת.

עוד ציינו כי המחקר רק חישב את הקשר שבין נדודי שינה לבין סיכון מוגבר ונטייה לשבץ מוחי והתקף לב אבל לא קבע שהם מהווים גורם למחלות הללו.

נושאים קשורים:  נדודי שינה,  אינסומניה,  מחלות לב,  שבץ מוחי,  חדשות
תגובות