חדשות

מתן פרוביוטיקה ביחידות טיפול נמרץ ילדים עלול להוביל לזיהומי דם

השימוש בתכשירים פרוביוטיים בבתי חולים מתרחב בהתמדה, אך הוא כרוך בסכנה: חוקרים מהטכניון ומבית החולים לילדים בבוסטון גילו כי מקור החיידקים מחוללי הזיהום הוא בתכשיר פרוביוטי שניתן למטופלים

צוות החוקרים בבית החולים בוסטון לילדים. צילום באדיבות הטכניון, חיפה

צוות חוקרים מהטכניון בחיפה ובית החולים לילדים בבוסטון גילה כי צריכת פרוביוטיקה עלולה להוביל לזיהומי דם. דו"ח המחקר פורסם בסוף השבוע ב-Nature Medicine.

החוקרים מהטכניון היו פרופ' רועי קישוני וד"ר עידן ילין ואת הצוות מבוסטון הובילו פרופ' גרגורי פריבי ופרופ' תומאס סנדורה.

מממצאי המחקר עלה כי בנסיבות מסוימות, הסיכון הנלווה לנטילת פרוביוטיקה עלול לעלות על התועלת שבה. השימוש בתכשירים פרוביוטיים בבתי חולים מתרחב בהתמדה והם נועדו למניעת שלשול, מחלות מעיים ובמקרים מסוימים גם נגד דלקת ריאות, דלקת לבלב ואלח דם (ספסיס).

אלא שעתה מתברר מהמחקר כי צריכת חיידקים פרוביוטיים עלולה לגרור תופעות לוואי חמורות. בעבודה זו נחקרה האפשרות שאותם חיידקים מוצאים דרכם לדם וגורמים לזיהום דם.

ההשערה שפרוביוטיקה עלולה לגרום נזקים שכאלה עלתה בעבר, אולם עד כה לא הוצגו ראיות חותכות לקשר הסיבתי הזה. עתה, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות של מיפוי גנומי מלא, הראו החוקרים כי במקרים מסוימים, מקור החיידקים מחוללי הזיהום הוא בתכשיר הפרוביוטי שניתן למטופל.

קפסולה שממנה מתפזרים חיידקים פרוביוטיים תכולים. אפשר לראות שהם מגיעים לכלי הדם (זיהום). העץ (שחור) שמקשר בין החיידקים מייצג את הקשר הפילוגנטי בין החיידקים, כלומר את האנליזה הגנטית שביצעו החוקרים. צילום באדיבות הטכניון, חיפה

המחקר התבסס על נתונים שנאספו במשך חמש שנים וחצי ממטופלים בחדר הטיפול הנמרץ בבית החולים לילדים בבוסטון. באותה תקופה טופלו ביחידת הטיפול הנמרץ 22,174 חולים. 552 מהם קיבלו במסגרת הטיפול קפסולות פרוביוטיקה המכילות חיידקי Lactobacillus rhamnosus מתת-זן הנקרא LGG.

במסגרת המחקר אובחן זיהום דם (Lactobacillus rhamnosus) אצל שישה מהמטופלים – כולם מאותה קבוצה שקיבלה טיפול פרוביוטי. בקרב אלפי המטופלים שלא קיבלו פרוביוטיקה, לא נרשם זיהום דומה.

במאמר שפרסמו ב-Nature Medicine הציגו החוקרים ראיות לכך שמקור הזיהום הדם הוא אכן בצריכת החיידקים הפרוביוטיים. כדי להוכיח שהחיידקים מחוללי הזיהום הגיעו מהתכשיר הפרוביוטי, התבססו החוקרים על כלים גנומיים חדשניים.

במרכז למחקרים גנומיים בטכניון שוחזרו במלואם רצף הדנ"א של החיידקים שבודדו מהזיהומים לצד רצף הדנ"א של חיידקים שנלקחו מקפסולות התכשיר הפרוביוטי. כך התברר שהחיידקים בדם היו מתת הזן LGG. ניתוח נוסף של המידע מצא כי לא ניתן להפריד גנטית בין שושלות החיידקים שנמצאו בתכשיר ובדם.

יתר על כן, המגוון הגנטי המצומצם שנמצא בקפסולות שוחזר במידה רבה בבדודים מהדם. בנוסף, בחלק מהחיידקים האמורים שנמצאו בדם התגלו מוטציות חדשות שלא זוהו בחיידקים שבקפסולה, לרבות מוטציה המקנה עמידות לאנטיביוטיקה שזוהתה בבידוד מאחד החולים.

במילים אחרות: בנוסף לסכנת הזיהום, טמונה בצריכת הפרוביוטיקה גם התפתחות של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה – אחד התהליכים הפוגעים ביעילותם של טיפולים רפואיים ומסכנים את המטופל.

נושאים קשורים:  פרוביוטיקה,  ילדים,  טיפול נמרץ ילדים,  מחקר,  זיהומים,  חדשות
תגובות
12.11.2019, 15:14

מתוך כל ה22 אלף, נתנו רק ל522, ומתוכם רק 6 קיבלו זיהום דם. משם קבעו שזה אסור??? לא הגיוני בעליל.
לגבי העמידות לאנטיביוטיקה, זה דבר שידוע כבר. ולמרות זאת הרופאים ממליצים ליטול במקביל. למרות שצריך לקחת אחרי.