חדשות

רק 100 אלף איש התחסנו לשפעת לעומת מיליון מחוסנים בתקופה זו אשתקד

השבוע הראשון למבצע חיסוני השפעת עבר בבלבול רב. מבוטחים רבים הגיעו למרפאות הקופות וגילו כי החיסונים טרם הופצו | קופות החולים קיבלו עד כה רק כרבע מכמות החיסונים שהוזמנה

חיסון (צילום: פלאש 90)

רק כ־100 אלף איש התחסנו עד כה כנגד השפעת – שיעור נמוך משמעותית לעומת קצב ההתחסנות בשנים קודמות  שבהן התחסנו בישראל כמיליון איש בתקופה זו. לפי דיווחים בתקשורת הבוקר (ה') עד כה חוסנו ב"שירותי בריאות כללית" כ-50 אלף מבוטחים מתוך כ-330 אלף - הכמות שהגיעה עד כה לישראל מתוך הזמנה של יותר ממיליון מנות חיסון. כל השאר, כך הובטח, יגיעו בימים הקרובים.

"מכבי" דיווחה על כ-40 אלף מבוטחים שחוסנו ובידיה נותרו מהפעימה הראשונה עוד כ-60 אלף מנות. ב"לאומית" חוסנו עד כה כ-3,000 מבוטחים, בעיקר קשישים, חולים ונשים הרות שהן בעדיפות ראשונה. ב"מאוחדת" חוסנו כ-4,500.

ב"ישראל היום" דווח שהשבוע הראשון למבצע חיסוני השפעת עבר בבלבול רב. מבוטחים רבים הגיעו למרפאות הקופות וגילו כי החיסונים טרם הופצו. ארבע קופות החולים קיבלו עד כה רק כרבע מכמות החיסונים שהוזמנה. משלוח נוסף צפוי להגיע בימים הקרובים.

"גם בתרחיש הקל ביותר, גם אם השפעת תגיע מאוחר ותהיה רגילה, ואפילו קלה, נגיע לאחוזי תפוסה של 150%־200% בבתי החולים, וזה טיפול רפואי לא מיטבי", הזהיר פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור. "לאחר קבלת החיסון נדרשים שבועיים כדי לפתח את החסינות הנדרשת. טוב עשה משרד הבריאות שציין שכבר זוהו בישראל שני חולים ושהנגיף מסתובב כאן. חשוב להתחסן כמה שיותר מהר".

בדיווח נמסר כי בחלק מהקופות נמסר למבוטחים שיחוסנו בפעימה הראשונה אוכלוסיות בסיכון - תינוקות וילדים, מבוגרים מעל גיל 65 וחולים במחלות כרוניות. בפועל, בעקבות בעיה בפיזור החיסונים למרפאות, לא נעשתה קריאה אקטיבית לחולים בסיכון להגיע ולהתחסן. מתוך כשליש מהמנות שהגיעו לארץ עבור מבוטחי "כללית" הופצו למרפאות כ־150 אלף מנות והקופה הבטיחה שהיתר יופצו בימים הבאים.

מ"כללית" נמסר: "קיבלנו עד כה כשליש מכמות החיסונים שהוזמנה. מתחילת השבוע אנו מפיצים את המלאי למרפאות. ייתכן שבמרפאות מסוימות נוצר מחסור זמני של מספר ימים במלאי. הוא יחודש מיד עם הגעת משלוחי החיסונים הבאים".

נושאים קשורים:  שפעת,  חיסון נגד שפעת,  חדשות
תגובות