חדשות

מותה של הילדה שהשתתפה בניסוי ב"איכילוב" נבע ממחלתה ולא מהניסוי

מדו"ח ועדת הבדיקה שהוגש למשרד הבריאות עולה כי ברשומות הפטירה נמצאו אמנם טעויות מביכות אך מותה של הילדה שסבלה מגידול סרטני בראשה נגרם כתוצאה ממחלתה הקשה ולא כתוצאה מהשתתפותה בניסוי ב"איכילוב"

בית החולים איכילוב. צילום: עיריית תל אביב

דו"ח ועדת בדיקה מיוחדת שהוגש השבוע להנהלת משרד הבריאות קובע כי במחלקה הנוירוכירורגית ילדים בבית החולים איכילוב בתל אביב היו "כשלים בקבלת ההסכמות של חולת סרטן בת 12 ושל הוריה כדי להשתתף בניסוי רפואי בו עברה הילדה ניתוח להסרת גידול סרטני בראשה". עם זאת, לא מצאה הוועדה יסוד לטענה לפיה ההשתתפות בניסוי הביאה להידרדרות במצבה של הילדה ולפטירתה בנובמבר 2014. מותה נגרם כתוצאה ממחלתה הקשה.

הטיפול הרפואי שניתן לילדה ב"איכילוב", ציינה הוועדה, לא חרג מהפרוטוקול הרפואי המקובל, לא נפל בו פגם והמטופלת עמדה בתנאי ההכללה בניסוי שבו השתתפה, כך מדווח הבוקר (ד') רן רזניק ב"ישראל היום".

בדיווח נמסר עוד כי בדו"ח הוועדה צוין שהצוות הרפואי ערך את כל הבדיקות וההדמיות הנחוצות, קיים התייעצויות עם כל הגורמים הרלוונטיים לטיפול בילדה אך למרבה הצער, מאמצים אלה לא הובילו לריפויה או להצלתה". הוועדה ציינה שבחקירת המקרה ב"איכילוב" ובמשרד הבריאות, לא היה טיוח.

עם זאת, נמסר בדיווח כי הבדיקה מצאה שבמסמכי הפטירה של הילדה כפי שכתבו רופאים בכירים במחלקה ב"איכילוב" נמצאו טעויות מביכות של שימוש לא זהיר במסמכים קודמים תוך ביצוע "העתק הדבק" לא אחראי וכי תקלות אלו "פוגעות באיכות ובמהימנות הרשומה הרפואית".

הבדיקה בפרשה החלה בעקבות תלונה של הנוירוכירורגית ד"ר ליאנה עדני בני, שעבדה אז באותה מחלקה ב"איכילוב", גם על רקע יחסים עכורים בינה לבין עמיתיה במחלקה. הם עדיין מתבררים בהליך משפטי.

הילדה השתתפה בניסוי מאושר במסגרתו השתמשו הרופאים בתכשיר
5־ALA שנועד לסייע למנתח לזהות את היקף הסרת הגידול הסרטני בזמן ההליך. עד נעשה בו שימוש רק במבוגרים. בניסוי השתתפו כ-15 ילדים. בסופו של הניסוי התגלה שאין בו כל יתרון כשמדובר בילדים. השימוש בו הופסק.

הוועדה מתחה ביקורת על אגף הרוקחות במשרד הבריאות המקבל דיווחים על פטירות בניסויים רפואיים, אבל "אין בו גורם מקצועי הבודק ומפקח על אירועים חריגים ואין בו עדיין בקרה אפקטיבית מספיקה בזמן אמת כשמדובר בניסויים בבני אדם". לעומת זאת, הבקרה שנעשתה במחלקה לניסויים קליניים במשרד הבריאות בוצעה, קבעה הוועדה, באופן יסודי בהתאם לאמות מידה מקצועיות.

נושאים קשורים:  איכילוב,  ניסוי קליני,  ועדת בדיקה,  גידול סרטני,  חדשות
תגובות