חדשות

משרד הבריאות: נדרש תקציב של 40 מיליון שקל להיערכות דחופה לחורף

התחזיות מדברות על תחלואת חורף קשה | התוספת התקציבית נדרשת מיידית לתגבור תורנויות בבתי החולים, במרפאות קופות החולים, במערך ביקורי בית, במוקדי אחיות ולהפעלת מוקדי חיסון נגד שפעת

ההיענות הגבוהה ביותר לקבלת חיסון לקורונה בקרב צעירים. צילום: יוסי זמיר/ פלאש 90

האיגוד לרפואה פנימית ומנהלי המחלקות הפנימיות בבתי החולים מזהירים, כפי שדווח אתמול (ב') בהרחבה ב"דוקטורס אונלי", כי המציאות במחלקות אלו צפויה להיות קשה עוד יותר בשבועות הקרובים נוכח התחזית לתחלואת חורף קשה השנה. הבוקר (ג') מדווח "ידיעות אחרונות", כי על פי תחשיב של חטיבת רפואה במשרד בריאות שהועברה להנהלת משרד האוצר, יש צורך מיידי בכ-40 מיליון שקל לשם היערכות לתחלואת החורף.

במכתב שעליו חתומה ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, פורטו ההערכות התקציביות הנדרשות באופן מיידי לקראת תחלואת החורף: לשם תגבור התורנויות בבתי החולים הציבוריים, בכלל זה במחלקות הפנימיות, בחדרי מיון ובמעבדות – מעל 23 מיליון שקל; לשם היערכות מרפאות קופות החולים, בכלל זה לתגבור מערך ביקורי בית למניעת אשפוזים, תגבור מוקדי אחיות והרחבת שעות קבלת קהל – מעל 12 מיליון שקל; להיערכות המערכת לקראת עונת השפעת, בכלל זה להפעלת מוקדי חיסון ותגבור מערך החיסונים – 2.8 מיליון שקלים ולקמפיין הסברה בתקשורת להגברת המודעות לחיסונים ולמניעת הידבקות – עוד 1.4 מיליון שקל.

כפי שדווח קודם לכן, גם "פורום 5 מיליארד לבריאות" פנה ליו"ר ועדת הכספים בכנסת לקיים דיון חירום  דחוף למציאת תקציב שאיננו סובל דיחוי על מנת שמערכת הבריאות תוכל להיערך היטב גם לקראת החורף.

גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הצהירו אתמול כי נדרשת תוספת תקציבית ייעודית ומיוחדת לחורף, לצד זה ששיבחו את "היכולות הגבוהות של הצוותים הרפואיים בשטח למציאת פתרונות".

אזהרה מפני תחלואת החורף הקשה פורסמה גם לפני כשלושה שבועות על ידי יו"ר איגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס במכתב ששיגר להנהלת משרד הבריאות.

התחזיות לקראת תחלואת חורף קשה מסתמכות על כך שבחצי הכדור הדרומי (אוסטרליה) היתה עתה עונת חורף קשה יותר מאשר אשתקד כאשר אומתו מעל 270 אלף מקרים של שפעת וכמעט 700 חולים מתו שם מסיבוכיה. הנגיף הדומיננטי העונה לפי התחזיות הוא A/H3N2, הנחשב ליותר אלים מזנים אחרים. חולים שנדבקו בו סבלו מסיבוכים קשים, ביניהם דלקת ריאות והיו אף מקרים של פגיעה בשריר הלב.

בימים הקרובים צפויות הקופות להתחיל במבצעי החיסונים לשפעת למבוטחיהן. מנות החיסון שהוזמנו יגיעו לישראל בכמה גלים נוכח מחסור עולמי עקב איחור בייצור החיסונים.

נושאים קשורים:  תחלואת חורף,  עונת השפעת,  מחלקות פנימיות,  תקציב משרד הבריאות,  חיסונים לשפעת,  חדשות,  שפעת
תגובות
אנונימי/ת
29.10.2019, 12:35

זו לא פעם ראשונה שהתחזיות מדברות על חורף קשה.
נסיון העבר מראה שבשנים שהחיסון "פספס" לאו דווקא הייתה יותר תחלואה מאשר בשנים שהחיסון פגע.
קצת צניעות

04.11.2019, 21:00

מציע לשקול השקעה בתגבור המרפאות הראשוניות, היחידות לטיפול בית וחדרי המיון כדי לטפל טוב ומוקדם ולחסוך אשפוזים.
אגב, במטא אנליזות של מחקרי RCT על חיסון שפעת בעשרות אלפי מבוגרים (בריאים או חולים) לא נמצאה השפעה של חיסון השפעת על שיעורי תחלואה כללית או תמותה כללית, כך שאת המאמץ הספציפי הזה רצוי כנראה לחסוך.