מחקרים

רמיפנטניל כטיפול בכאב וחרדה בעת הכנסת צנתר מרכזי

מתן רמיפנטניל לפני הכנסת צנתר ורידי מרכזי מהווה דרך יעילה להפחתת החרדה והכאב הנלווים לפעולה זו

ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

הכנסת צנתר ורידי מרכזי (Central Venous Catheter), פעולה נפוצה שנעשית על ידי רופאים מרדימים, יוצרת מצוקה וכאב שלא זוכה להכרה מספקת. במחקר זה השוו מתן רמיפנטניל והרדמה מקומית לאינבו והרדמה מקומית והעריכו את רמת הכאב בזמן הכנסת הצנתר.

במחקר נכללו מטופלים בוגרים שהיו בהכרה וללא התווית נגד לקבלת רמיפנטניל או לידוקאין. מהמחקר הוצאו נשים בהריון, מקרי חירום ומטופלים עם עבר של צריכת סמים אופיואידים.

מטופלים שהיו מועמדים להכנסת צנתר ורידי מרכזי הוקצו באקראי, בעזרת תוכנת מחשב, לקבל טיפול ברמיפנטניל או באינבו. כל המטופלים קיבלו הרדמה מקומית בעזרת לידוקאין ולאחר הפעולה אושפזו בהתאוששות או ביחידה לטיפול נמרץ, שם טופלו ב-4 ליטר חמצן לדקה וניטור. התוצא העיקרי שנמדד היה רמת הכאב (סולם מספרי בעזרתו הוערך הכאב) בזמן הכנסת הצנתר. תוצאים משניים כללו את רמת הכאב בכל שלב של הפרוצדורה, חרדה, שביעות רצון, קלות ביצוע הפעולה ותופעות לוואי.

המחקר נערך בהקצאה אקראית ובסמיות כפולה. נכללו בו 90 מטופלים (שחולקו ל-2 קבוצות של 45 מטופלים). רמת הכאב הייתה פחותה באופן משמעותי בקבוצה שטופלה ברמיפנטניל ועמדה על 20% (רווח בר-סמך 95%: 16-40) לעומת 50% (רווח בר-סמך 95%: 40-60) בקבוצת האינבו (p=0.0009). לא נרשמו תופעות לוואי משמעותיות בזמן המחקר ולא נראו הבדלים משמעותיים בתופעות הלוואי בין שתי הקבוצות.

מקור: 

Vardon Bounes F. et al (2019). The Clinical Journal of Pain: Volume 35 - Issue 8 - p 691–695;

נושאים קשורים:  מחקרים,  רמיפנטניל,  צנתר מרכזי
תגובות