חדשות

זמן ההמתנה הארוך ביותר למומחה בקהילה: ברפואת עור - 20 יום

זמני המתנה ארוכים לרופאים יועצים הם הסיבה המובילה לפנייה של אזרחים רבים לרפואה הפרטית - סקר חדש של משרד הבריאות

רפואת עור. אילוסטרציה

זמן ההמתנה הארוך ביותר לרופא-מומחה ויועץ במסגרת הקהילה הוא ברפואת עור. זמן ההמתנה החציוני לרופא עור עמד ברבעון השני של 2019 על 20 יום כאשר דובר ברופא מומחה מסוים שמטופל ביקש להיוועץ בו, לעומת 16 ימי המתנה (כזמן חציוני) ברבעון הראשון של השנה ו-17 בדצמבר 2018. כך עלה מתוך ממצאי סקר חדש שמפרסם הבוקר (ה') משרד הבריאות.

מהסקר שערך מכון ברוקדייל עולה כי זמני המתנה ארוכים לרופאים יועצים הם הסיבה המובילה לפנייה של אזרחים רבים לרפואה הפרטית – עוד הוכחה לכך שזמני המתנה ארוכים מדי עשויים להגדיל את אי השוויון בשירותי הבריאות.

תכנית הסקרים למדידת זמני המתנה לרופאים פועלת זה שנה. מובילה אותה ראש חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר במשרד הבריאות, ד"ר אסנת לוקסנבורג. את התכנית מנהלת ד"ר רחלי ווילף-מירון, בעזרת צוות ממכון גרטנר לחקר אפידמיולוגיה ומדיניות הבריאות לצד אנשי מקצועי נוספים מהאקדמיה ובתחום הסטטיסטיקה. התהליך מתנהל בשותפות מקצועית עם ארבע קופות החולים.

זמני המתנה נמדדו על בסיס התורים הפנויים שארבע קופות החולים מציעות למבוטחיהן לפי אזורים גיאוגרפיים. נאספו נתונים לגבי 50 התורים הפנויים הראשונים עבור כל יומן רופא בכל אחד מימי הדגימה במהלך שישה חודשים רצופים. כחמישה מיליון תורים שימשו בסיס לחישוב זמני ההמתנה בשני הרבעונים הראשונים של 2019. על מנת להעריך את הביקוש היומי, נעשה שימוש בנפח הפעילות החודשי לכל יומן רופא.

בסקר חושב זמן המתנה לרופא יועץ מסוים מול המתנה לכל רופא מומחה אחר באותו תחום שהקופה הציעה שהמבוטח יפנה אליו. כן הובאו בחשבון אזורים גיאוגרפיים והתוצאות הוצגו בשלוש רמות: ברמה הארצית, לפי 52 אזורים שבהם עובדים לפחות שלושה רופאים באותו התחום ולפי ישובים שבהם עובדים לפחות שבעה רופאים.

בחינת הנתונים לגבי שלוש תקופות דיווח הראתה תנודות: ירידה בזמן ההמתנה החציוני בין דצמבר 2018 לרבעון הראשון של 2019, ועלייה ברבעון השני של 2019 שכלל את החגים פסח, יום העצמאות ושבועות. עורכי הסקר סבורים כי ימי החגים עלולים להוביל לזמני המתנה ארוכים יותר.

הממצאים העיקריים שעלו מהסקר: זמן ההמתנה החציוני לרופא מסוים ברמה הארצית נע בין עשרה ימים ברפואת נשים ל-20 יום ברפואת עור. בהתמחות השכיחה ביותר – אורתופדיה – החציון עמד על 14 יום.

זמן ההמתנה באורתופדיה לרופא מסוים עלה ברבעון השני של 2019 ל-14 ימים לעומת 11 ברבעון קודם ו-13 בדצמבר 2018. לרופא עור מסוים עלה ל-20 (16 ברבעון קודם השנה) לעומת 17 בדצמבר 2018. לרופא א.א.ג מסוים – זמן המתנה חציוני כלל ארצי עלה ל-12 (11 יום ברבעון קודם, עשרה ימים בדצמבר 2018), לרופא עיניים – עלה זמן ההמתנה החציוני ל-11 (תשעה ימים ברבעון ראשון השנה ועשרה בדצמבר 2018) ולרופא נשים – עלה לעשרה ימים (מתשעה ברבעון ראשון השנה לעשרה ימים בדצמבר 2018).

זמן ההמתנה לרופא כלשהו – כלומר ללא בחירה במומחה מסוים דווקא – קצר יותר בכל אחת מההתמחויות שנבדקו והוא נע בין שישה ימים בתור לרופא עיניים או לרופא נשים ועד 13 יום לרופא עור.

זמן ההמתנה הממוצע ארוך יותר מהזמן החציוני. הוא מביא בחשבון התארכות  בתורים למומחים בכירים ומבוקשים במיוחד, אלה שמטופלים מוכנים לחכות להם זמן רב. הממוצע הארצי לרופא מסוים נע בין 16.3 יום לרופא א.א.ג. ועד ל-24.2 יום לרופא עור. באורתופדיה, התחום עם נפח הפעילות הגדול ביותר - זמן ההמתנה הממוצע לרופא מסוים הוא 18.1 יום.

מחוז הצפון בולט לטובה עם זמני המתנה קצרים ביחס ליתר המחוזות בשלוש התמחויות – א.א.ג, אורתופדיה ונשים; מחוז הדרום מדגים זמני המתנה ארוכים ביחס ליתר המחוזות באורתופדיה ונשים (בהתמחות האחרונה – יחד עם יהודה ושומרון); מחוז יהודה ושומרון מדגים זמני המתנה ארוכים יחסית בא.א.ג, נשים ועיניים, ומחוז תל אביב מדגים זמני המתנה ארוכים ברפואת עור.

משרד הבריאות מסר כי בימים אלה נערך, בשיתוף עם המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, מחקר הבוחן את הפערים בזמני ההמתנה ברפואת עיניים על פני הרצף קהילה-בית חולים: רפואת עיניים בקהילה, טיפולים הניתנים במרפאות החוץ של בתי החולים, והמתנה לניתוח קטקרט - הפרוצדורה הניתוחית השכיחה ביותר בישראל.

סקר נוסף בשיתוף עם מכון ברוקדייל יבחן לעומק את חוויית המטופל בהקשר לזמני המתנה, כולל הצורך בייעוץ רפואי, הניסיון לקבוע תור, אופן קביעת התור ומימושו. הסקר יספק תובנות לגבי הצמתים שבהם נושרים מטופלים שוויתרו על פנייה למערכת הציבורית ועברו לכן למסלול הפרטי או ויתרו לגמרי על טיפול רפואי.

נושאים קשורים:  מכון ברוקדייל,  סקר משרד הבריאות,  זמני המתנה,  רופאים מומחים,  רפואת עור,  חדשות,  תור לרופא מומחה
תגובות
אנונימי/ת
10.10.2019, 11:41

20 יום הזמן הארוך ביותר?
אין מצב. אולי 20 שבועות הזמן הארוך ביותר.
נסו לקבוע תור לנוירולוג ילדים

10.10.2019, 17:04

20 ימים???
זו בדיחה ממש גרועה,
אולי ברפואה פרטית ;)

11.10.2019, 09:08

ניסיתי לקבוע תור לרופא עיניים מסויים.
דרך הקופה כמעט שישה חודשים!!!!
בפרטי שלושה שבועות.

באיזה מדינה הם ערכו את הסקר????

11.10.2019, 09:08

ניסיתי לקבוע תור לרופא עיניים מסויים.
דרך הקופה כמעט שישה חודשים!!!!
בפרטי שלושה שבועות.

באיזה מדינה הם ערכו את הסקר????

אנונימי/ת
11.10.2019, 09:08

המחקר הזה הוא בדיחה ואינו משקף את המציאות. בוודאי שאם עושים ממוצע חציוני של אזור הדרום ותל אביב הממוצע יראה 20 ימים. אבל באופן מעדי הנתונים האלה לא משקפים את המציאות כהוא זה. מה עם קשישים שגרים במרכז שצריכים מומחה? הם לא יחכו 20 ימים, נסו יותר 4 חודשים

אנונימי/ת
11.10.2019, 09:37

סקר זה נכון (אולי...) ללמקצועות עור,אורתופדיה,נשים ,עיניים ואאג. ומה עם כול יתר המקצועות?? כתושב חיפה זה מזכיר לי (אי)פירסום נתוני זיהום אוויר אצלנו : מזהמים חשובים לא מנוטרים ולא מדווחים ואז הסטטיסטיקה סבבה! כנראה אלרגיה,המטולוגיה ,ריאות,נוירולוגיה,קרדיולוגיה,רוימטולוגיה וכו' לא חשובים ...מגוחך ומעציב כי בגישה זו לא צפוי שיפור ועוד יותר גרוע שבחסות סטטיסטיקה זו מתאפשרת צמצום אותם מקצועות "נסתרים" !!

אנונימי/ת
11.10.2019, 09:45

מערכת דוקטורס אונלי,
זה לא מכבד אתכם לפרסם כתבה שכזו.
20 יום זה מספר הזוי שגם בתחנונים למזכירות להיכנס בין התורים מתקשים לרוב להגיע לזמן המתנה קצר שכזה.
תתעשתו, תחזרו בעצמכם ותפרסמו בבקשה תיקון לכתבה הדמיונית הזאת.

אנונימי/ת
11.10.2019, 09:50

תוצאות סקר שקריות/שגויות. חודשיים וחצי לרופאת עור, חודש וחצי לרופאת נשים, שבוע לרופא ילדים ומשפחה, 4 חודשים לרופא עיניים ילדים, חודשים וחצי לכירורגית שד. גר בשרון. מדוע תוצאות הסקר כל כך לא תואמות המציאות? אולי הם מכלילים מוקדי רפואה דחופה בסקר הזה? מה שאסור לעשות כי שם מקבלים רק רפואה דחופה לבעיה אחת ספציפית ולא טיפול קהילה ראוי ומלא (לעיתים יש שם גם מתמחים ולא בכיר מנוסה)... או ששוב משאד הבריאות מציג נתונים שקריים ומגמתיים כמו שעשה גם לגבי שכר רופא ממוצע (שכידוע לנו הואה על ידי משכורת עתק של האלפיון העליון של הרופאים, שגם עובדים בשביל זה 14 שעות ביום). שוב התאכזבתי ממשרד הבריאות.

אנונימי/ת
11.10.2019, 09:54

אתה גר בשרון? תברר אורך התור לרופא אלרגיה באזור שלך....לא תשמח מהתוצאות...הסקר "נכון" ל5 המקצועות המנותרים ...כול היתר כנראה לא הכרחיים כנראה....

אנונימי/ת
11.10.2019, 10:23

הצחקתם... תור לרופא גנטיקאי בכללית מעל שנה המתנה

אנונימי/ת
12.10.2019, 00:46

האם משרד הבריאות בדק כמה תורים מתבזבזים על ידי אנשים שלא מתייצבים לתורם ולא הודיעו על ביטול?
לו היו תורים אלו מנוצלים, זמני ההמתנה היו מתקצרים משמעותית.
יש לקנוס אנשים כאלו, לפחות את הרצידיביסטים.

אנונימי/ת
12.10.2019, 09:38

1. 20 ימים זמן ההמתנה הארוך ביותר לרופא מומחה- בחלום הלילה , בצאת הכוכבים כפי שיר הילדים .
2. לא היה לי אף פעם קשר עם מכון ברוקדייל ולא מכיר את איכות העבודה שלו. אבל כעובד משרד הבריאות אני יודע שנתוני המשרד שאני מכיר, אינם נכונים, אינם אמינים,
לא יכולים לעמוד בביקורת מקצועית.

אנונימי/ת
12.10.2019, 17:49

20 ימים זה ממש מעט, מדובר על המתנה של לפחות שלושה חודשים אם לא יותר, כך שרבים קובעים תור מראש בין אם צריכים או לא....ובתקווה מבטלים אם לא יזדקקו.