מחקרים

עלוני מידע ממוקדים משפרים את התפיסה בנוגע לתרופות ביולוגיות לספחת

מחקר תצפיתי זה השווה בין 3 עלוני מידע מבחינת השפעתם על מידת הסיכון הנתפס ונוחות השימוש בתרופות ביולוגיות, בקרב חולי ספחת

התפיסה לגבי הסיכון שבנטילת תרופות היא לעיתים קרובות גדולה יותר באופן לא מידתי ביחס לסיכון האמיתי. כתוצאה מכך, חולי ספחת (פסוריאזיס) שהיו מפיקים תועלת מטיפולים ביולוגיים עשויים לסרב להתחלת הטיפול, למרות שלתרופות אלה מאפייני בטיחות עדיפים. מטרתו של מחקר זה הייתה לקבוע האם התפיסות לגבי תרופות ביולוגיות משתנות לאחר סקירת עלון מידע, שעוצב במטרה להציג סיכונים כתוצאה מהשימוש בתרופה לצד סיכונים שכיחים שאינם קשורים לטיפול תרופתי.

עלון מידע שעוצב במטרה להעניק נקודת מבט על תרופות ביולוגיות הושווה ל-2 עלונים רגילים בנושא תרופות מערכתיות ותרופות ביולוגיות לטיפול בספחת. עשרים מטופלים מבוגרים ו-17 הורים לילדים עם ספחת בינונית עד חמורה הוקצו לקבלת כל אחד מהעלונים, והשלימו שאלון הקשור לתפיסת הסיכון והמוכנות להשתמש בתרופות. השאלון העריך את המטופלים מבחינת סבירות השימוש, נוחות השימוש, ואת הסיכונים הנתפסים הקשורים לתרופות ביולוגיות. ניתוח סטטיסטי בוצע בעזרת מבחני t, ובעזרת המבחן המדוייק של פישר (Fisher exact test).

המטופלים דיווחו על רמה נמוכה יותר של סיכון נתפס בנוגע לשימוש בתרופות ביולוגיות לאחר שימוש בעלון החדש שעוצב (ניקוד ממוצע 4.1 מתוך 10, לעומת 4.7 ו-5.1 עם העלונים הרגילים). הנוחות שבנטילת תרופות ביולוגיות גם הייתה גבוהה יותר לאחר שימוש בעלון החדש לעומת עלון רגיל בן 15 עמודים (P=0.029). מבחינת מגבלות המחקר, החוקרים ציינו את היותו תצפיתי ואת גודל המדגם הקטן.

החוקרים הסיקו שעלוני מידע שתוכננו באופן ממוקד להציג את הסיכון של תרופות ביולוגיות עבור ספחת, מסוגלים להפחית את מידת הסיכון הנתפס ולהגביר את נוחות השימוש, בהשוואה לעלונים הרגילים הקיימים.

מקור: 

Seger, EW. et al. (2019). Journal of Psoriasis and Psoriatic Arthritis. 4(3): 143-146

נושאים קשורים:  מחקרים,  ספחת,  פסוריאזיס,  תרופות ביולוגיות,  עלוני מידע
תגובות