קנאביס

מדוע מטופלים הנוטלים אופיאטים פונים לשימוש בקנאביס?

מחקר חתך זה דגם משתמשי אופיאטים לטיפול בכאב עמיד או כחלק מטיפול בהפרעת שימוש באופיאטים, וניסה לאפיין את הגורמים המניעים אותם להשתמש גם בקנאביס

קנאביס קושר בעבר לשימוש מופחת באופיאטים, למרות שהסיבות לשימוש בקנאביס בקרב מבוגרים להם נרשם טיפול באופיאטים אינן ברורות.

מטרתו של מחקר זה הייתה לקבוע האם הגורמים המניעים שימוש בקנאביס שונים בין מבוגרים בעלי מרשם לאופיאטים לטיפול בכאב עמיד, לבין מטופלים הנוטלים אופיאטים כחלק מטיפול תרופתי להפרעת שימוש באופיאטים.

מחקר חתך זה התבסס על סקר שהושלם במסגרת מרפאות-חוץ. למחקר גויסו מטופלים מבוגרים שנרשמו להם אופיאטים עבור כאב עמיד (104 מטופלים), או לצורך טיפול בהפרעת שימוש באופיאטים (139 מטופלים).

הנתונים נאספו בעזרת סקרים ששאלו לגבי שימוש בקנאביס, והשוו בין שני סוגי האוכלוסיות. סדרה של מודלי רגרסיה בדקה את מאפייני האוכלוסייה, ואת הגורמים המניעים שימוש בקנאביס בעזרת מדדים מתוקפים המיועדים להערכת הנעה לשימוש במריחואנה (Marijuana Motives Measure scale).

התוצאות הראו שלמעלה ממחצית מהמשתתפים (122 משתתפים) דיווחו על שימוש נוכחי ועל בסיס יומי בקנאביס, ו-63% דיווחו על כאב כגורם המניע את השימוש. מבוגרים שסבלו מכאב עמיד היו בסבירות גבוהה יותר מבוגרים יותר, נשים, ובעלי השכלה גבוהה יותר (P<0.05). מבוגרים עם הפרעת שימוש באופיאטים נטו בסבירות גבוהה יותר לדווח על "חיזוק" (Enhancement, P<0.01) ועל הקלת תסמיני הגמילה (P<0.001) כגורמים המניעים את השימוש בקנאביס. הסיבות השכיחות ביותר לשימוש בקנאביס בשתי האוכלוסיות היו שימוש למטרות פנאי ומסיבות חברתיות, והקלת כאב.

החוקרים הסיקו שלשתי האוכלוסיות שנחקרו היו צרכים רפואיים נטולי-מענה שהניעו אותן להשתמש בקנאביס, ובשתי הקבוצות אכן נעשה שימוש רווח בקנאביס להקלת כאב. המשתתפים שסבלו מכאב עמיד אופיינו בסבירות נמוכה יותר של שימוש בקנאביס עקב יכולתו לגרום תחושת זחיחות, או במטרה להתמודד עם תסמיני גמילה. צוותים סיעודיים נדרשים להעריך מטופלים מבחינת שימוש בקנאביס, לספק הדרכה לגבי התועלת והסיכונים הידועים, ולהציע אפשרויות לנהל את התסמינים בצורה הוליסטית.

מקור: 

Clem, SN, Bigand, TL, Wilson, M. (2019). Pain Management Nursing. doi: 10.1016/j.pmn.2019.06.009

נושאים קשורים:  קנאביס,  מריחואנה,  כאב,  מחקרים
תגובות