הרצאה

פרופ' סטיבן סטול על פרמקוגנטיקה בפסיכיאטריה: האם העתיד כבר כאן?

אחד מחשובי הפסיכיאטרים והפסיכופרמקולוגים בדורנו נשא הרצאה מקיפה על בדיקות גנטיות להתאמה תרופתית בפסיכיאטריה, בכנס ה-American Psychiatry Association האחרון, וניתח את התועלות והחסרונות שלהם. בשיתוף Fugene Genetics

27.10.2019, 14:30

התאמת תרופות אישית לפרופיל הגנטי של המטופל היא אחד הנושאים החמים ברפואה ובמחקר של השנים האחרונות: בתחומי רפואה שונים, כגון אונקולוגיה, זהו כבר ממש standard of care – בדיקות גנטיות הן משהו מקובל ושגרתי שנמצא על שולחן האבחונים והטיפולים, ותוצאותיהן מכתיבות את בחירת התרופה המתאימה ואת אופן הטיפול הרצוי.

מדוע למרות שמאות רבות של מטופלים עברו את בדיקת ג'נומיינד ובדיקות פרמקוגנטיות אחרות (ביוזמת ובהמלצת הרופא המטפל) הן עדיין נחשבות למשהו חלוצי וחדשני השמור ליודעי דבר? וזאת אפילו במקרים מובהקים של דיכאון עמיד, מטופלים שחוו כישלונות תרופתיים חוזרים ובמקרים של חוסר תגובה לטיפול?

השאלות הללו מטרידות בשנים האחרונות את מיטב החוקרים והמדענים בתחום. אחד מהם, שנדמה שאין צורך להציג, הוא פרופ' סטיבן סטול: מחשובי הפסיכיאטרים של ימינו, מומחה בולט ובעל שם עולמי בפסיכופרמקולוגיה, המכהן כפרופסור ב-UCSD וכעמית של כבוד בקיימברידג', שמאחוריו 425 מאמרים, 1,500 פרסומים מדעיים ו-25 ספרים – ועוד ידו נטויה.

בכינוס האחרון של הוועידה האמריקאית לפסיכיאטריה, ה-APA, נשא סטול הרצאה מרתקת של כ-40 דקות על בדיקות פרמקוגנטיות בפסיכיאטריה.

זאת הרצאת חובה לכל מי שמתעניין בתחום זה שהוא אחד החמים ביותר כיום ברפואה, ורוצה לדעת מה אפשר (ומה אי אפשר) להשיג כיום בפסיכיאטריה באמצעות פרמקוגנטיקה, מה היתרונות של ביצוע בדיקה ומה המגבלות שלה.

בהרצאתו מנחה פרופ' סטול כיצד ובאילו מקרים יש לעשות שימוש בבדיקות פרמקוגנטיות. הוא מסביר שזהו כלי היכול "להטות את הכף" לטובת או לרעת תרופה מסויימת. הוא מזכיר שבדיקות פרמקוגנטיות הן חלק אינטגרלי של הטיפול הפסיכיאטרי ויש להשתמש בהן בשילוב הבירור הסטנדרטי שנעשה בקליניקה.

למבקרים הטוענים שבדיקות פרמקוגנטיות אינן מתוקפות מדעית, הוא מזכיר שרוב החברות ובראשן ג'נומיינד, מבססות את הבדיקות שלהן על מאות מאמרים בתחום. בנוסף, ייעוד הבדיקה הפרמקוגנטית הוא לאחר כישלון טיפולי על פי פרוטוקול, כלומר כשנגמר לנו הידע המבוסס מחקרים (הרי חברות התרופות לא בדקו את יעילות התרופות שלהן לאחר כישלון טיפולי של 5-6 קווי טיפול).

כך שבדיקות פרמקוגנטיות מהוות "בחירה מושכלת יותר" לבחירת הטיפול התרופתי בקווים מתקדמים שאותם הספרות המקצועית וחברות התרופות טרם חקרו לעומק ובמקומות בהן הטיפול התרופתי נבחר על פי נסיונו של הרופא או אפילו על פי אינטואיציה.

בנוסף, בדיקות פרמקוגנטיות הינן כלי עזר חשוב כאשר המטופל מגיב באופן שונה ממה שהרופא ציפה שיגיב – תופעות לוואי, חוסר תגובה או חוסר סבילות – שם יש ערך לבדיקה הגנטית, שיכולה לתת הסבר אובייקטיבי לתופעה.

לסיכום ממליץ פרופ' סטול לעשות שימוש בבדיקות פרמקוגנטיות במקרים רבים בהם יש צורך בשינוי מערך הטיפול – אך גם להבין את מגבלותיה.

לצפייה בהרצאה המלאה של פרופ' סטול

פרופ' סטול מייעץ לחברת genomind, המשווקת בישראל על ידי Fugene Genetics. ניתן להזמין מאיתנו, ללא תשלום, פגישת הדרכה בקליניקה שלך על פסיכיאטריה פרמקוגנטית. בנוסף, אנו מעמידים לרשותך לייעוץ בחינם את מומחי genomind מארה"ב להבנה מעמיקה יותר של תוצאות הבדיקה והשלכותיהן על המטופל שלך.

נושאים קשורים:  הרצאה,  פרופ' סטיבן סטול,  פרמקוגנטיקה בפסיכיאטריה,  פרמקוגנטיקה,  ג'נומיינד