חדשות

בקרוב בארה"ב: השתלת נוזל וגינלי בקטריאלי בנשים הסובלות מ-BV

בעקבות ההצלחות שהושגו בהשתלות צואה, נשים הסובלות מ-Bacterial Vaginosis יוכלו ליהנות מיתרונות השתלת נוזל בקטריאלי בריא לנרתיק שיגן עליהן מזיהומים

וגינוזיס חיידקי. אילוסטרציה

צוות רופאים וחוקרים אמריקנים הודיע בשבוע שעבר כי הוא מקווה להתחיל בקרוב להציע לנשים השתלת נוזל וגינאלי והחל לתכנן תכנית לסריקת תורמות פוטנציאליות. בדיווח לכתב העת Frontiers in Cellular and Infection Microbiology נמסר כי להערכת הרופאים המשתתפים בעבודת המחקר המתלווה לנושא זה, נשים מסוימות ייהנו מהיתרונות של השתלת מינון מסוים של נוזל בקטריאלי בריא לנרתיק כדי להגן עליהן מפני הזיהום המכונה BV – Bacterial Vaginosis.

צוות המחקר הוא מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. ההשראה למהלך הזה באה מההצלחות שהושגו בהשתלות צואה.

הגם שטיפול אנטיביוטי לבעיה הרפואית הזאת קיים, היא חוזרת וזיהום חיידקי בנרתיק נקשר לסרטן השחלות. יש לציין ש-BV איננה מחלת מין מידבקת למרות היותה מחלה זיהומית. נשים שמות לב לקיומה של הבעיה כאשר הן חשות בריח חזק ודוחה מהנרתיק. בדרך כלל אין מדובר במצב בריאותי חמור ועם זאת יש לטפל בו מאחר שנשים עם BV יותר פגיעות לחלות במחלת מין זיהומית המועברת בהדבקה וכן לזיהום בדרכי השתן. אם האישה הסובלת מ-BV נמצאת בהריון, קיים סיכון מוגבר גם ללידה מוקדמת.

הופעת BV מתרחשת כאשר חל שינוי במאזן הבקטריאלי הטבעי בנרתיק. בדומה למעיים, גם כאן שוכנים מיקרו-אורגניזמים שונים. תפריט המזון שנצרך, אורח חיים וסוגים שונים של תרופות שאישה נוטלת יכולים לשנות במאזן הטבעי של חיידקי הנרתיק ולחולל BV.

בעוד שבתחום המחקרי נעשו עד כה עבודות רבות בנוגע למיקרוביום שבמעיים, רק מעט ידוע על המערכת החיידקית הקיימת בנרתיק. כאשר מערכת זו בריאה, נוצרת בנרתיק סביבה חומצית, אולם כאשר חל שינוי ב-pH והוא נעשה יותר אלקלי, כלומר בעל תכונות כימיות של חומר בסיסי, החיידקים האחרים בנרתיק, בכלל זה מחוללי ה-BV, משגשגים.

מספר גורמים עלולים להעלות את רמת ה-pH בנרתיק ולהגביר סיכוי ל-BV ובכלל זה יחסי מין – שכן נוזל הזרע כמו הרוק הוא יותר אלקלי – וכן שטיפות וגינליות לצד שינויים הורמונליים בתקופות זמן מסוימות בחודש ובמהלך המחזור הווסתי.

החוקרים מסרו כי הם בוחנים מה יהיה ההרכב הבטוח של הנוזל שייתרם למועמדות להשתלה. הנושא הועבר לקבלת אישור של ה-FDA. בניסוי שעליו דווח בכתב העת המדעי נמסר כי הרעיון נבחן בקרב 20 נשים שהתנדבו לעבור את ההשתלה. דגימות הנוזל הוגינלי שנתרמו לניסוי כללו בהרכבם את קבוצת החיידקים Lactobacillus crispatus שאצלם יש נטייה לרמה גבוהה יותר של תחמוצת לקטית מגנה עם רמות נמוכות של pH.

כחלק מהתהליך, תורמות של החומר הנוזלי הבריא יתבקשו להימנע מיחסי מין לפחות 30 יום לפני שיעניקו את הדגימה לשם השתלה והן גם יעברו בדיקת סקר מוקדמת כדי לשלול זיהומים אחרים, בכלל זה HIV, וזאת כדי למנוע העברת נגיפים ומחוללי זיהום אחרים לנתרמת.

הליך ההתרמה יבוצע באופן עצמי בידי התורמת כדי לאסוף ממנה את הדגימה המיועדת להשתלה באישה הזקוקה לכך. "אנחנו יודעים שנשים נוטות להעדיף מהלך כזה", מסרה ד"ר לורה אנסין (Ensign), אחת מחברות צוות המחקר. הליך ההתרמה יהיה דומה להחדרת דיאפרגמה למניעת הריון או החדרת טמפון או כמו שאישה מתבקשת לספק דגימה של דם המחזור שלה לשם בדיקה רפואית. לשם כך פותח דיסק פלסטיק גמיש.

"ההליך מהיר מאוד, פשוט והחומר שהתורמת תספק יהיה בכמות מספקת לשם השתלה", הוסיפה ד"ר אנסין. צוות החוקרים מסר כי יחל בקרוב לבצע ניסוי בהליך הזה בקרב 40 נשים שיעברו את ההשתלה. בנוסף לתרומת הנוזל הבקטריאלי שיושתל, כל המשתתפות בניסוי, תורמות ונתרמות, יקבלו גם טיפול אנטיביוטי מקדים.

נושאים קשורים:  חדשות,  זיהומים בנרתיק,  Bacterial Vaginosis,  השתלת נוזל וגינלי
תגובות