חדשות

ניתוח מורכב להחלפה חלקית של מרפק בוצע בבית החולים הלל יפה

הניתוח נכנס לשימוש בישראל בשנים האחרונות ומבוצע בארץ לעתים רחוקות. ב"הלל יפה" נעשה עתה בפעם הראשונה והחזיר לתפקוד מרפק מרוסק של אישה בת 70

משמאל, צילום השבר במרפק לפני הניתוח. מימין, צילום לאחר הניתוח. צילום: דוברות "הלל יפה"

צוות רופאי יחידת הכתף והמרפק במערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה בחדרה החזיר לתפקוד כמעט מלא מרפק של אישה בת 70 שרוסק לחלוטין, וזאת הודות לניתוח מורכב של החלפה חלקית של הצד הפגוע בלבד.

הניתוח מסוג זה נכנס לשימוש בישראל רק בשנים האחרונות ובית החולים מסר כי נעשה עתה אצלו בפעם הראשונה ושעדיין מבוצע בארץ רק לעתים רחוקות. הניתוח עצמו הוא "מינימליסטי" בהשוואה לניתוח המקובל יותר הכולל החלפה מלאה של המרפק.

המטופלת סבלה משבר מרוסק של עצם הזרוע המרוחקת במפרק המרפק ועקב כך נגרמו לה כאבים עזים ותנועה המרפק והיד היו מוגבלות עד שלא הצליחה לבצע פעולות בסיסיות כמו היכולת להתלבש ללא עזרה ואף לשטוף פנים.

ד"ר אורי אופיר, סגן מנהל אורתופדית א' בבית החולים, סיפר: "לאחר סדרת בדיקות הוחלט לבצע ניתוח שבמהלכו החלפנו חלקית את מפרק המרפק, כלומר החלפנו את הצד הפגוע בלבד, ללא פגישה בחלק התקין של המרפק. ללא ההתערבות הניתוחית, המרפק היה נשאר פגוע בשל השבר המורכב והיתה נגרמת לאישה מוגבלות ונכות משמעותית".

ד"ר גיל לאופר, מנהל היחידה לכירורגיה של הכתף והמרפק, שהשתתף בניתוח, הוסיף: "שבר מורכב במרפק שכיח באוכלוסיה המבוגרת החשופה יותר לחבלות, למעידות ולנפילות. במקרים רבים ניתן להסתפק בטיפול שמרני - קיבוע בגבס ומתלה.

"עם זאת, יש מצבים שבהם קיים הכרח בניתוח להחלפת המרפק. למשל, כאשר קיימת שחיקה מתקדמת בעצמות או שברים מרוסקים, בפרט בגילאי 70 ומעלה וכאשר המטופל סובל מצפיפות עצם נמוכה. לאחר הניתוח שביצענו המטופלת חזרה לתפקד באופן כמעט מלא. היא מסוגלת לבצע פעולות יומיומיות ולהמשיך באורח חיים עצמאי, מה שלא היה מתאפשר לולא הניתוח שעברה".

יתרונותיו העיקריים של הניתוח, ציין עוד ד"ר לאופר, הם: החלפה של הצד המפרקי הפגוע ללא פגיעה בחלק המפרקי שנותר שלם תוך שיקום מהיר יותר, באופן יחסי, לעומת הליך השיקום לאחר קיבוע השבר, כיוון שאין צורך להמתין עד לאיחוי העצם וניתן להפעיל את המרפק תוך זמן קצר. חסרונותיו: לתותב אורך חיים מוגבל כך שייתכן שיעלה הצורך בהתערבות חוזרת. כמו כן, יש מגבלה לגבי העומסים שניתן להפעיל על המרפק.

"כאמור למרות שהניתוח עצמו מצומצם בהשוואה להחלפת מרפק מלאה, זה עדיין הליך מורכב יותר מבחינת מידת הדיוק והמיומנות הנדרשים לצורך שחזור מתח הרצועות ושמירה על יציבות המפרק. זו גם הסיבה שהניתוח מבוצע לעתים רחוקות יותר", הדגישו ד"ר אופיר וד"ר לאופר.

נושאים קשורים:  החלפת מרפק,  המרכז הרפואי "הלל יפה",  ד"ר אורי אופיר,  ד"ר גיל לאופר,  כירורגיה של הכתף והמרפק,  חדשות
תגובות