חדשות

בן 18 מאילינוי תובע את יצרנית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול: "ריאותיי כמו של בן 70"

בתביעה ראשונה מסוגה מאשים הצעיר את חברת הסיגריות האלקטרוניות בשיווק מכוון לצעירים ובפגיעה בריאותיו | "ג'ול" בתגובה: "המוצרים שלנו נועדו לגמול בגירים מסיגריות מסורתיות"

גם באינסטגרם. החברה מואשמת גם בכך שהפעילה פרסום לא-ישיר לילדים והעסיקה פעילים צעירים עם קהל עוקבים ענק כדי לקדם את מוצריה במדיה החברתית. צילום אילוסטרציה

בן 18 ממדינת אילינוי בארה"ב תובע את יצרנית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול על כך שבגלל טכנולוגיית האיוד שלה "נותרתי עם ריאות כמו של בן 70". בתביעתו, ראשונה מסוגה, כך דיווחו כלי התקשורת בארה"ב ובבריטניה, הוא מאשים את החברה במהלכי שיווק של הסיגריות האלקטרוניות שלה שכוונו לאנשים צעירים כמוהו עם המסר שאיוד עשוי לשפר את המעמד החברתי שלהם.

הנער אושפז בבית חולים בסוף אוגוסט כשהוא סובל מקשיי נשימה ומבחילות, לאחר שהשתמש בסיגריות אלקטרוניות יותר מ-18 חודש. "אני בן 18 והריאות שלי הן כשל בן 70", אמר הנער לכתב רשת CBS בעודו בבית החולים. "הריאות שלי כבר לעולם לא יהיו כפי שהיו קודם לכן".

חברת ג'ול פרסמה תגובה להאשמה: "מעולם לא שיווקנו כיעד לצעירים והמוצרים שלנו נועדו לסייע למעשנים בגירים לעזוב את הסיגריות המסורתיות".

Champix
Pfizer
RX
Partially covered by the Health basket
Champix

Health basket inclusion: Champix will be given to the treatment of smoking cessation parallel to supportive means. TABS: 55 x 0.5 mg, 56 x 1 mg; starter pack: 11 x 0.5 mg + 14, 28 x 1 mg. Days 1 – 3: 0.5 mg ×1/d. Days 4– 7: 0.5 mg ×2/d. Day 8 – end of tmt.: 1 mg ×2/d. Pts. should be treated with Varenicline for 12 wks. For pts. who have successf. stopped smok. at the end of 12 wks., an addit. course of 12 wks. tmt. with Varenicline is recomm. to further incr. the likelihood of long-term abstinence. Pts. with ren. impair. No dosage adjust. is necessary for pts. with mild- moder. renal impair. For pts. with sev. renal impair. (estimated CrCl <30 mL/min), the recomm. start. dose of Varenicline is 0.5 mg ×1/d. The dose may then be titrated as needed to a max. dose of 0.5 mg×2/d. For  pts. with end-stage renal dis. underg. hemodialysis, a max. dose of 0.5 mg mg×/d may be admin. if toler. Aid to smoking cessat. for adults over 18 yrs. C/I: Not to pts. under 18 yrs., hypersens.

בתביעה נטען שהחברה השתמשה בפרסומות ובקמפיינים במדיה החברתית כדי לעודד אנשים צעירים להשתמש בסיגריות אלקטרוניות אבל מעולם לא חשפה באופן מלא כי המוצרים שלה מכילים כימיקלים מסוכנים, כך דיווחה התקשורת האמריקאית והבריטית.

התביעה הגיעה על רקע הודעות רשמית של ה-CDC לפיהן, נכון לסוף השבוע האחרון, שישה משתמשי סיגריות איוד אלקטרוניות מתו כתוצאה מאיוד וכי מספר המאושפזים בעשרות בתי חולים ברחבי ארה"ב שאובחנו באופן מלא כקורבנות "מחלת המאיידים" הגיע ל-380, אם כי יש עוד כמה עשרות שהן בגדר חשודים כחולים במחלה זאת המקושרת לאיוד.

הנער מאילינוי שעומד מאחורי התביעה אמר ל-CBS כי החל לאייד "משום שכל אחד עושה זאת וכי לא היה מודע לסיכוני בריאות משימוש בסיגריות אלקטרוניות". הוא סיפר כי את מחסנית נוזל האיוד הבסיסית שלו רכש כמו מוצרי OTC ו"התקדם ל-THC", הרכיב הפסיכו-אקטיבי המרכזי בקנאביס, שרכש מסוחר סמים. הוא החל לפתח רעד וצמרמורת ואחר כך החל להקיא, "כל יום במשך שלושה ימים", לפני שפנה לרופא ששלח אותו לאשפוז. בצילום רנטגן נראה נזק משמעותי בריאות.

אחד מרופאיו מסר כי "אלמלא אמו של הנער היתה מביאה אותו לבית החולים לקבלת טיפול מיידי, מצב הנשימה שלו היה מחמיר עוד יותר עד לנקודה שבה עלול היה למות". מדובר, אמר הרופא, במחלת ריאות חמורה במיוחד לאדם צעיר. לא זו בלבד שהציג קוצר נשימה אלא גם נשימה כבדה. הרופאים הביעו דאגה רבה מהאפשרות שיסבול מנזק משמעותי לריאות ואפילו שינויים שיחולו בהן לאחר שיחלים.

בתביעה נגד החברה היא מואשמת שגם הפעילה לעתים פרסום לא-ישיר לילדים והעסיקה פעילים במדיה החברתית שיש להם קהל עוקבים ענק כדי לקדם את המוצרים של "ג'ול" בטוויטר ובאינסטגרם. בתביעה גם מואשמת תחנת דלק על שמכרה באופן קבוע לנער מוצרים מבוססי ניקוטין כאשר היה עדיין מתחת לגיל 18, כלומר מתחת לגיל שעל פי החוק ניתן למכור מוצרים מסוג זה. עורך דינו מסר כי "למרשי לא עמד הסיכוי להימנע מלהילכד ולהתמכר ל'פצצות זמן' רעילות אלו".

הרופאים בארה"ב שטיפלו בחולי "מחלת הריאות המסתורית" התבטאו כי מדובר ב"מחלת איוד שנעשית מגיפה".

יש לציין שמנכ"ל "ג'ול", קווין ברנס, הזהיר בחודש שעבר: "אנשים שעדיין לא עישנו לא צריכים להשתמש במוצרי החברה". בפנייה דרך כלי התקשורת בארה"ב התבטא: "אל תתחילו להשתמש בניקוטין אם לא היו לכם 'יחסים מוקדמים' עימו".

נושאים קשורים:  ג'ול,  סיגריה אלקטרונית,  מחלת ריאות,  מחלת המאיידים,  תביעה,  גמילה מעישון,  סיגריות אלקטרוניות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
16.09.2019, 22:39

היי בחור, מישהו אמר לך להתחיל לעשן? להכניס קנאביס למכשיר? חשבת שזה בריא? לא שאני אוהבת את החברות הטבק, אבל מה עם קצת אחריות אישית?

אנונימי/ת
16.09.2019, 22:55

רופאים נכבדי,
אנא שימרו על שבועות הרופא ועל מחויבותכם רק להטיב עם בני אדם.
יש כיום שני פרופ' מכובדים שנתנו המלצותיהם לחברה משווקת סיגריות (תמורת שכר), לשימוש בסיגריות אלה, והם עומדים כיום לפני לשכת האתיקה של הר"י.
מצער מאד שרופאים מכובדים עושים דברים אלה, מזהמים את המקצוע הנפלא תמורת שכ"ט.
אני מצטערת שכך עושים רופאים שאמורים להיות גאוות המקצוע.
בושה וכלימה.

אין אדם על הכדור הכחול עליו אנו יושבים שאינו יודע כי העישון מזיק!! כתוב "ראה, נתתי היום לפניך את החיים ואת המוות, ובחרת בחיים" - לנוער קיימת בחירה חופשי, וזה לא רק איוד, זה סמים, אלכוהול. מתי בפעם האחרונה פרסמתם כתבה על הנוער שמגיע למיון עם הרעלת אלכוהול. שום עלה תאנה לא יועיל! כפי שכתב קודמי - מה עם קצת אחריות אישית?