חדשות

מגיפית האופיואידים: חברת פרדו תפצה את התובעים ב-12 מיליארד דולר

על פי הסכם עקרוני וכדי למנוע מהחברה לשלם פיצויי עתק, יצרנית האוקסיקונטין תפורק וחברה שתקום במקומה תתרום למימון טיפולים במכורים למשככי כאב

אוקסיקונטין (Oxycontin). צילום: שאטרסטוק

חברת התרופות פרדו (Purdue), יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין (Oxycontin) שבבעלות משפחת הנדבנים סאקלר, הגיעה בסוף השבוע להסדר עקרוני לעניין התביעות שהוגשו נגדה על מעורבותה ב"מגפת האופיואידים". המגיפה גרמה במשך כשני עשורים (2017-1996) למותם של 400 אלף אמריקאים שהתמכרו לתרופות מהסוג הזה משום שהיצרניות שלהן קידמו באגרסיביות את המכירות וגם נעזרו לשם כך ברופאים.

על פי מתווה ההסדר שגובש - כדי שלא להגיע לדיון משפטי שעלול היה לעלות לחברה בפיצויי עתק - החברה תבקש הגנה מפני נושים, תפצה את התובעים ב-12 מיליארד דולר ומשפחת סאקלר עצמה תשלם עוד מהונה שלושה מיליארד דולר במזומן, בפריסה על פני שבע שנים.

בדיווחים בתקשורת נמסר כי בנוסף, החברה במבנה הנוכחי שלה תפורק. במקומה תקום חברה חדשה שאמנם תמשיך לייצר אוקסיקונטין, אולם ההכנסות ממכירות התרופה יועברו לתובעים. עוד נקבע כי החברה החדשה תתרום חלק מהכנסות התרופות שתייצר, כולל אלו הנמצאות בפיתוח, כדי לממן טיפול בהתמכרות למשככי כאב ולטיפול בתסמינים הקשורים במינון יתר של האופיואידים. ההסדר איננו כולל הודאה של משפחת סאקלר וחברת פרדו בעבירות על חוק כלשהו שיוחסו להם.

בדיווחים הודגש כי ההסכם העקרוני הושג שישה שבועות לפני תחילת משפט במדינת אוהיו שבו יידונו 2,400 תביעות שאוחדו לתיק אחד נגד יצרניות ומפיצות האופיואידים.

לא כל מדינות ארה"ב שותפות להסכם העקרוני. כ-20 תובעים מדינתיים כבר הודיעו שלא יחתמו עליו וכן שתבעו ממשפחת סאקלר פיצוי נוסף בסך של 1.5 מיליארד דולר, גם אם מכירת חברת התרופות הבינלאומית שבבעלות המשפחה, Mundipharma, תניב סכום נמוך יותר.

כרקע למסמך ההסדר, פורסמו נתונים לדוגמה על מימדי מגיפת משככי הכאב הנרקוטיים המתייחסים לשנת 2015, למשל: 12.5 מיליון השתמשו בתרופות המרשם הללו שלא באופן ראוי, 2.1 מיליון השתמשו בהן בפעם הראשונה בחייהם ובעקבות זאת נעשו מכורים, 33,091 מתו עקב מינוני יתר, אצל עוד שני מיליון הופיעו הפרעות בריאות שונות עקב צריכת התרופות מהסוג הזה. מגיפת האופיואידים בארה"ב עלתה למשק האמריקאי (רק ב-2013, לדוגמה) 78.5 מיליארד דולר.

נושאים קשורים:  פרדו,  Purdue,  אוקסיקונטין,  משככי כאבים,  אופיואידים,  חדשות
תגובות