מחקרים

תופעות לוואי עיניות של ורדנפיל (לויטרה)

מחקר רנדומלי מבוקר אינבו בהשתתפות גברים בריאים הדגים כי ורדנפיל לא גורמת לתופעות לוואי משמעותיות בעיניים, אלא רק לשינויים זמניים חולפים בתפקוד הרשתית

עין (צילום: אילוסטרציה)
עין (צילום: אילוסטרציה)

מחקר בדק את תופעות הלוואי העיניות של ורדנפיל, עם התייחסות מיוחד לראיית צבע ותפקוד הרשתית. המחקר נערך במרכז יחיד, מחקר רנדומלי מבוקר אינבו, בשיטת הסמיות הכפולה עם Crossover כפול. ניתנה מנה פומית חד פעמית של שתי טבליות במינון 20 מ"ג כל אחת, של BAY 38-9456 (ורדנפיל הידרוכלוריד) או אינבו בהתאמה, ל-24 גברים בריאים. הבדיקות העיניות כללו את מבחן Farnsworth-Munsell D100 לראייה בצבע, אלקטרורטינוגרפיה ובדיקות ראייה בסיסיות כמו חדות ראייה, שדה ראייה ומנורת-סדק (slit-lamp) של החלק הקדמי של הפונדוס.

נמצא כי בהשוואה לאינבו, מתן ורדנפיל הידרוכלוריד מוביל לעלייה משמעותית זמנית של ציון השגיאה הכללי (Total Error score) במבחן ה-Farnsworth-Munsell D100 - לאחר שעה ו-6 שעות. כמו גם בשורות השגיאה (Error Lines)י3 ו-4 לאחר שעה. 24 שעות לאחר מתן התרופה, לא היו שינויים משמעותיים בציון השגיאה הכללי או בכל אחת משורות השגיאה. בעוד ההשהייה (Latency) של גל ה-B באלקטרורטינוגרם נשארה לא מושפעת, האמפליטודות של הגל הראו ירידה משמעותית בהשוואה לאינבו, שעה אחת לאחר מתן התרופה. בבדיקות עיניים נוספות לא נמצאו הבדלים באופן כללי. לא דווחו תופעות לוואי משמעותיות (קטנות עד בינוניות בלבד).

למרות השינויים הזמניים בתפקוד הרשתית, המחקר הוכיח סבילות טובה לורדנפיל מבחינת תופעות לוואי עיניות.

מקור: 

Roessler G. et al. (2018) Drug Design, Development and Therapy. 13, 37

נושאים קשורים:  מחקרים,  ורדנפיל,  רשתית,  לויטרה
תגובות