חדשות

משרד הבריאות אישר: רופאי שיניים יוכלו להזריק בוטוקס באזור הפה

הסתדרות רופאי השיניים בירכה על המהלך | איגוד הכירורגים הפלסטיים: "הליכים אסתטיים ורפואיים עושים אצל רופא מומחה אמיתי בתחום הכירורגיה הפלסטית"

הזרקת בוטוקוס. אילוסטרציה

חוזר מטעם חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, שעליו חתומה ד"ר ורד עזרא,  אישר לרופאי שיניים להזריק בוטוקס למטופלים אבל רק במסגרת טיפולי שיניים ולא לשם טיפולים אחרים. בחוזר מיום 5 בספטמבר הודגש כי משרד הבריאות יאכוף על רופאי שיניים ורופאים אחרים עונשים למקרה של חריגה מגבולות מקצועם.

בחוזר נאמר, בין השאר, כי חלק משמעותי ברפואת השיניים כולל התייחסות למרכיב האסתטי. רופא שיניים יכול לתת למטופל כל סם חוקי הנדרש לעבודתו המקצועית, ובכלל זה הזרקת בוטולינום טוקסין וחומר מילוי אחר לצרכים אסתטיים, כחלק מעיסוקו בריפוי השיניים ובריאות הפה. אין בהנחיות חוזר זה משום מתן היתר לרופא השיניים לחרוג מגבולות עיסוקו ולעסוק בטיפולים אסתטיים, מעבר לאזור (הפה) שהוא מטפל.

"מטבע הדברים", צוין בחוזר, "מדי פעם קיימת השקה ואף חפיפה עם מקצוע הרפואה באזורים אנטומיים כגון בסינוס המקסילרי. השקה וחפיפה זאת לא צריכה להפריע לשני המקצועות למלא את ייעודם זה ליד זה". עוד מצוין כי אין בהנחיות החוזר משום מתן היתר לרופא השיניים לחרוג מגבולות עיסוקו ולעסוק בטיפולים אסתטיים מעבר לאזור שבו הוא מטפל – "אל לרופא השיניים לחרוג מגבולות מקצועו ולהזריק בוטלניום טוקסין או חומר מילוי באזורים אנטומיים שלא קשורים לעבודתו".

הסתדרות רופאי השיניים בירכה על המהלך. "משרד הבריאות אשרר בחוזר רשמי שרופאי השיניים יכולים להזריק בוטוקס. הסתדרות רופאי השיניים מברכת על החלטת משרד הבריאות המתירה באופן מפורש לרופאי השיניים להזריק בוטוקס (בוטולינום טוקסין) ולבצע שאר טיפולים אסתטיים כחלק מעיסוקם המקצועי. בכך למעשה מאשרר המשרד את המצב הקיים וגם קובע שהעיסוק המקצועי של רופאי השיניים הוא בין היתר גם טיפול במרכיב האסתטי".

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית בירך על חוזר משרד הבריאות ומסר בתגובתו: "משרד הבריאות אמר את דברו. רופאי השיניים לא יוכלו לחרוג מגבולות מקצועם ולהזריק באזורים אנטומיים שלא קשורים לעבודתם כרופאי שיניים. ההנחיות בחוזר החדש תואמות את עמדתנו וכוללות גם מענה לפניות רבות של האיגוד למשרד הבריאות על חריגת רופאי השיניים מגבולות המקצוע. החוזר מבהיר כי מותר להם לבצע הזרקות רק כחלק מריפוי שיניים או רפואת הפה ואסור להם להזריק באזורים אחרים. ההזרקות מותרות אם הדבר נעשה במסגרת עיסוק בריפוי שיניים ושמירה על בריאות הפה כמקובל במקצוע.

"לאישה שזקוקה לפיסול אף או החלקת קמטי צוואר, יותר בריא, חוקי והגיוני לפנות לרופא מומחה שמכיר את האנטומיה של האף והצוואר ולא לרופא שיניים הבקיא בעקירות וסתימות שעשה קורס מסחרי בן כמה שעות, על איך להזריק בוטוקס".

באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית מדגישים כי "רופא שיניים המציע הזרקה ליישור הקמטים במצח, למילוי שקעים או מתיחת קמטים באזור העיניים, לפיסול האף, להחלקת הקמטים בצוואר, לקרקפת, לבית השחי למניעת הזעה, או לישבן לצורך חיטוב - פועל בניגוד לחוק".

לדברי הכירורגים הפלסטיים, "המאבק שלנו בנושא הזה הוא על בריאות הציבור ולא מלחמה על כסף. ההזרקות מהוות פחות מחמישית מעבודתנו, אנחנו לא מוטרדים מאובדן הכנסות. השוק בצמיחה אדירה. אנו מברכים במיוחד את משרד הבריאות על שימת הדגש על פקודת הרופאים: מי שאינו רופא מורשה לא יעסוק ברפואה ולא יתחזה כעוסק ברפואה.

"רופא שיניים איננו רופא מורשה אלא הוא רופא שיניים מורשה. בנוסף אנו מקווים כי כוונת משרד הבריאות לאכוף על רופאי השיניים ורופאים אחרים חריגה מגבולות מקצועם תביא את רופאי השיניים להציג עצמם כרופאי שיניים ולא להסתיר את מקצועם כדי ליצור מצג שווא שהם מומחים לאסתטיקה הודות לקורס קצרצר.

"מאבק האיגוד נגד 'פייק-דוקטורס' ימשיך במלא כוחו ובכל האמצעים הקיימים במדינת חוק; בחשיפה בכלי התקשורת, בתלונות למשרד הבריאות, במכתבים מעורכי דין, בהגשת תלונות במשטרה. אנו קוראים לציבור לשים לב ולבדוק מיהו הגורם המעוניין לטפל בו כדי לא להיפגע וכדי שלא להפוך לקורבנות של בצע כסף. לגוף האדם אין תחליף. עם חיי אדם לא משחקים.

"השיקול הבטיחותי חשוב יותר מהשיקול הכלכלי. הליכים אסתטיים ורפואיים עושים אצל רופא מומחה אמיתי בתחום הכירורגיה הפלסטית שהוא בעל ניסיון ורשיון, כזה שגם יכול לטפל מיידית בכל סיבוך. גם ככה כל טיפול מכל סוג שהוא כרוך בסיכון כלשהו. לכן, תוספת סיכון בטיחותי היא מיותרת".

מהסתדרות רופאי השיניים נמסר בתגובה: "חוזר משרד הבריאות מגדיר מה מותר ומה אסור לרופאי השיניים בעניין האסתטיקה. החוזר מציין במפורש אזורים שמותרים וקשורים לעבודת רופא השיניים (הבעות פנים, הרחה, חיוך בליעה ולעיסה) והוא איננו מציין הגבלה אנטומית ספציפית ואיננו מגביל את הפעילות לאזור הפה. למעשה החוזר מרחיב את האזורים המותרים לטיפול לכלל הפנים והצוואר וזאת כדי להימנע מההטעיה שמונהגת על ידי הפלסטיקאים המעוניינים לשמר את מקומם".

נושאים קשורים:  חדשות,  הזרקות בוטוקס,  רופאי שיניים,  כירורגיה פלסטית,  חוזר משרד הבריאות,  טיפולים אסתטיים,  בוטוליניום טוקסין
תגובות
אנונימי/ת
12.09.2019, 02:26

מעבר לקרב על מגש הכסף, שאלת השאלות הינה האם זה פתח לתיסמונת המדרון החלקלק?

אנונימי/ת
13.09.2019, 17:06

בלימודי רפואת השיניים מושם דגש משמעותי על איזור הראש והצוואר-מספר קורסים עצום בפתלוגיות וטיפולים באזור זה. מן הראוי שרופאי שיניים, בעלי הכשרה ארוכה וטובה יותר מהרופאים באזור הראש והצוואר, יוכלו לבצע פעולות אלה