חדשות

משרד הבריאות מזהיר: אין להשתמש במכשירי אידוי המכילים שמן קנאביס

בעקבות "מחלת המאיידים" ומקרי המוות בארה"ב, במשרד הבריאות מדגישים כי שמן הקנאביס מיועד לצריכה רק בטפטוף מתחת ללשון וכי שימוש בו במכשירי האידוי האלקטרוניים עלול לגרום למוות

מכשירים לאידוי שמן קנאביס. צילום: שאטרסטוק

לאחר אזהרותיהם של איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה למניעה וגמילה מעישון ואיגוד רופאי הילדים בהסתדרות הרפואית, ובעקבות הודעות שפרסמו בסוף השבוע רשויות הבריאות המרכזיות בארה"ב, פרסם אתמול (ב') משרד הבריאות לראשונה הודעת אזהרה לציבור בכל הנוגע לשימוש במכשירי האידוי האלקטרוניים (vaporizer cartridges) לאידוי שמני קנאביס, מחשש למחלה קשה ואף למוות.

בהודעה הרשמית נמסר כי רשויות הבריאות בארה"ב דיווחו עד כה (נכון למוצ"ש) על חמישה מקרי מוות מתוך 450 אנשים שחלו במחלת ריאות מסוכנת וחריגה בחומרתה וכולם עשו שימוש במכשירי האידוי.

בעקבות האירועים החמורים מזהיר עתה משרד הבריאות את הציבור בישראל מפני שימוש במכשירי האידוי הנראים כמו עטים וסוגים נוספים לצורך אידוי שמני קנאביס, זאת מחשש למחלה הקשה ואף למוות, וכל זאת בנוסף לאזהרות הרגילות של משרד הבריאות בכל הנוגע לעישון סיגריות אלקטרוניות.

צפו במנכ"ל משרד הבריאות מזהיר מפני "מחלת המאיידים":

משרד הבריאות הדגיש בהודעתו כי שמן הקנאביס מיועד לצריכה רק באמצעות טפטוף מתחת ללשון ואסור להשתמש בו במכשירי האידוי, שכן מדובר בשימוש לא נכון שעלול לגרום למוות.

להודעת  האזהרה צורפה אזהרת ה-FDA ובה צוין כי כל מכשירי האיוד שבסיגריות האלקטרוניות מבוססים על תהליך כימי זהה (איוד). כמו כן, "חשוב להדגיש כי עמדת משרד הבריאות בישראל קובעת חד משמעית: השימוש בסיגריה אלקטרונית מזיק לבריאות!".

להודעה צורפו גם שני קטעי וידיאו שבהם הופיעו בכירי משרד הבריאות, המנכ"ל משה בר סימן טוב והמשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו, שהזהירו מפני "מחלת המאיידים".

ה-FDA יצא במכתב אזהרה ליצרנית JUUL 

בתוך כך הודיע אמש (ב') ה-FDA כי שלח מכתב אזהרה ליצרנית הסיגריות האלקטרוניות JUUL על כך שהציגה במסגרת מהלכי שיווק את מוצרי אידוי הטבק שלה כחלופה בטוחה לסיגריות רגילות, וזאת מבלי שניתן להצגה כזאת אישור, כנדרש על פי החוק הפדרלי. מהלכי השיווק והמיתוג כוונו לצעירים, תלמידי בתי ספר ויעדים צרכניים אחרים.

על פי החוק הפדרלי היה על החברה להוכיח באמצעות ראיות מדעיות מוצקות שהמוצר שלה מקנה למשתמש פחות סיכון ופחות נזק ולקבל אישור להציג כך את המוצרים, אלא ש-JUUL לא עשתה כן.

במכתב האזהרה גם מופיעים ציטוטים מדברי נציגי מכירות ושיווק של החברה ואחרים, שאמרו בהזדמנויות שונות בפני תלמידים בבתי ספר כי הסיגריה האלקטרונית של JUUL "הרבה יותר בטוחה מסיגריות רגילות וכי ה-FDA צריך לאשר זאת בכל יום"; ש-JULL "בטוחה באופן טוטלי". כמו כן נציג החברה אמר ש"תלמיד צריך להזכיר את המוצר הזה לחברו המכור לניקוטין ולומר לו שזו אלטרנטיבה בטוחה יותר מסיגריות עישון רגילות וכי מוטב לאותו חבר שישתמש בה"; וכן שה-FDA עומד לומר שהמוצר הזה הוא ב-99% בטוח יותר מסיגריות רגילות וכי הדבר יקרה בקרוב מאוד".

עוד הצביע ה-FDA על הצגה מטעה מצד מנכ"ל החברה המופיעה באתר שלה וכן במכתב ששלח לאמו של צעיר שהתלוננה על כך שהחברה מכרה לבנה מוצרים כאשר הם מוצגים על ידה כ"מערכת פשוטה לשימוש ונוחה, המקנה למשתמש את הסיפוק שהוא רוצה להשיג ללא הבעירה וללא ההקשר המזיק שבה".

ה-FDA דורש מהחברה להעביר אליו בתוך 15 ימי עבודה מסמכים שיתארו את צעדי התיקון שביצעה החברה ואת התכנית שלה להתמיד על מילוי ההתחייבויות בהתאם לחוק והתקנות וכיצד להימנע מהפרותיהן בעתיד. במכתב האזהרה גם צוינו העונשים הצפויים על אי מילוי ההוראה הזאת והם כוללים אפשרות לקנס ועונשים אחרים שמקנה החוק ל-FDA.

נושאים קשורים:  משרד הבריאות,  סיגריות אלקטרוניות,  סיגריות אידוי,  שמן קנאביס,  מחלת המאיידים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
05.10.2019, 09:30

מכיוון וההחלטות למתן הקנאביס ה"רפואי", הושפעו משיקולים פוליטים, כלכליים ואחרים, ולא רפואיים, כשטובת החולה אינה באמת עומדת מול רבים מהמצדדים במתן חופשי.
בכל יום, יותר ויותר מטופלים נוטלים קנאביס במכלול מצבים, וזאת לפני שהוכח מדעית לגבי תועלת או בטיחות כפי שמקובל בעולם הרפואי המדעי.
הרי שלצערינו, תופעות הלוואי והנזקים של הקנאביס ה" טבעי והבטוח ", לכאורה, יתגלו ככל שהשימוש יגבר, ועל חשבון המטופלים .
תכשיר רפואי נותנים לאחר מחקר והוכחות מדעיות, ולא בגלל לחצים ציבוריים.
כשסומכים יותר על מי שמרוויח ממתן קנאביס יותר מאשר על צוותים רפואיים שבאמת טובת החולה עומדת מול עיניהם , אנו מסתכנים בפגיעה בטוהר ואיכות הטיפול, ולבסוף הנפגע האמיתי הוא החולה